Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες και παράπλευρο απλήρωτο τρέξιμο


Recommended Posts

Συμφωνώ με την τακτική του paris43.

Έλεος πια με όλους αυτούς που θεωρούν ότι όταν τους βγάλεις μια άδεια τότε αυτομάτως γίνεσαι ισόβιος απλήρωτος τεχνικός σύμβουλος.

Μήπως (λέω μήπως) θα πρέπει να καταρτίσουμε έναν τιμοκατάλογο υπηρεσιών και να τον έχουμε ανηρτημένο στο γραφείο μας;(όπως τα εστιατόρια).

Πέρα από την πλάκα όμως φταίμε και εμείς που τους έχουμε μάθει έτσι. Πρέπει να προσπαθήσουμε να κάνουμε κατανοητό στους πελάτες μας ότι κάθε αμοιβή που μας πληρώνουν αφορά συγκριμμένες εργασίες και μόνον αυτές, και ότι κάθε εποπλέον εργασία έχει επιπλέον κόστος .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω αποφασίσει το εξείς Αφού αρχειοθέτησα τις διαφάνειες και τα ψηφιακά αρχεία ώστε να τα βρίσκω άμεσα΄,όταν λοιπόν είναι αυτό δυνατόν και δεν μου ζητούν τοπογραφικό ή σχέδιο από άδεια από προιστορικές εποχές !!!!! τότε χρεώνω σύμφωνα με τις τιμές που έχει η ελάχιστη αμοιβή που έχω κατεβάσει από το ΤΕΕ θεσσαλίας (υπάρχει στο φόρουμ) και αν αντιδρούν τους το δείχνω Βέβαια ο χρόνος που χάνω πάλι (όταν έχω πολύ δουλειά) δεν πληρώνεται π.χ. καθυστερήσεις όταν θέλω να πάω για μέτρηση ή πολεοδομία κλπ Βέβαια όταν έχω χρόνο δεν είναι και άσχημα Και σημειώνω ότι μερικές φορές χρειάστηκε και έγω να αναζητήσω από συναδέλφους στοιχεία που αρκετές φορές με εξυπηρετήσαν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

έχεις το link για το σημείο που αναφέρει αυτό που λες (μέσα στο site του ΤΕΕ Θεσσαλίας) γιατί δεν το βρίσκω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ με όσα λετε αλλά δεν έιμαστε και "ντίβες", πως να το κανουμε...Ενταξει ειναι εκνευριστικό να τυπωνεις 50 φορές τις κατόψεις το ξερω... και δεν πληρώνεσαι γιαυτό...και κάποιοι είναι πολύ $#$#% και απαιτούν παράλογα πράγματα. Αλλά κάποιοι είναι σπαθί και αξίζουν το τρέξιμο. Εχω κάνει πολλές αγκαρείες για πελάτες που το άξιζαν και δεν το μετανιώνω... Είναι υπερβολη να μην τυπώνουμε 1 σχεδιάκι ακόμα, αν χρειαστεί... Τωρα αν σε 20-30 χρόνια έχω τόοοσες δουλείες θα βάζω το "παιδί" του γραφείου να κάνει και καμία αγκαρεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσοι είμαστε στην επαρχία μπορούμε να αντέξουμε και να κάνουμε και μια εξυπηρέτηση, επειδή οι αποστάσεις είναι μικρές και δεν χάνουμε πολύ χρόνο. Στις μεγάλες πόλεις θεωρώ αδιανόητο να χάσει κάποιος συνάδελφος ένα μεροκάματα για εξυπηρέτηση.

 

Όσον αφορά τις εκτυπώσεις, το κόστος είναι πολύ πιο υψηλό απ'ότι νομίζετε. Η κάθε σελίδα Α1 (αν παίρνετε φύλλα) κοστίζει 0.50€, μαζί με το μελάνι και την απόσβεση του plotter ξεπερνάει το 1€. Για μια τυπική πολυκατοικία με 4 ορόφους, ισόγειο και υπόγειο, τα χαρτιά και τα μελάνια για τα ηλεκτρομηχανολογικά κοστίζουν πάνω από 150€. Συνήθως τα τυπώνει ο Πολ. Μηχ. με τον οποίο συνεργάζομαι οπότε δεν του ζητάω επιπλέον αμοιβή για αλλαγές στα σχέδια, αλλά αν το κόστος της εκτύπωσης ήταν δικό μου θα ήταν δύσκολο να απορροφήσω το επιπλέον κόστος.

 

Ομοίως για τους πελάτες, αν μου έχουν δώσει μια καλή δουλειά μπορεί και να μην ζητήσω επιπλέον αμοιβή για κάτι απλό, αλλά αν για μια δουλειά των 100€ μου ζητήσει κάποιος να τρέξω επιπλέον 2 μέρες, ζήτω που καήκαμε. Προφανώς και θα ζητήσω αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.