Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες και παράπλευρο απλήρωτο τρέξιμο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν μου επιτρέπεται, θα ήθελα να πω τη γνώμη μου, διαβάζοντας προσεκτικά τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις και επειδή το θέμα με ενδιαφέρει, έχω να παρατηρήσω τα εξής. το πρόβλημα είναι κατεξοχήν πολιτικά κοινωνικό. είμαστε όλοι καθρέπτης αυτής της κοινωνίας που τα τελευταί χρόνια αλληλοσπαραζόμαστε μεταξύ μας (όχι μόνο οι μηχανικοί, εννοώ όλοι οι άνθρωποι), άλλοτε χωρίς λόγο και ουσία και άλλοτε με οποιαδήποτε αιτία. Δυστηχώς γινόμαστε (συγχωρέστε με) μια χώρα απατεώνων, όπου ο καθένας κοιτάζει την πάρτυ του, και σε αυτή την αλλαγή συμπεριλαμβάνεται και το κράτος μέσα. Τώρα πως γίναμε έτσι είναι μια άλλη ιστορία που σηκώνει πολλή κουβέντα (θεωρία), αλλά σκέφτομαι ίσως να βολεύει έτσι αυτή η κατάσταση πολλούς. (το διαίρει και βασίλευε πάντα αποδίδει). Από την άλλη πρέπει να σκεφτούμε ότι ο κάθε μηχανικός, έχει μάθει να δουλεύει μόνος του, από τις σχολές κλπ, οπότε αυτή η διάλυση (θεσμοί, αξίες κλπ) τον πέτυχε απόλυτα. είναι να απορεί κανείς πως τα άλλα επαγγέλματα έχουν καταφέρει το αυτονόητο, και ας έχουν μεταξύ τους προβλήματα. Απ'ότι ξέρω γενικά ο κάθε μηχανικός, σε όποια θέση και εάν βρίσκεται, εξυπηρετεί τον κάθε πολίτη, και μάλιστα τις περισσότερες φορές με πολύ χρόνο από τη δουλειά του, αλλά χωρίς χρήμα. δηλαδή σου ρωτάει κάποιος κάτι και εσύ ανάλογα την ειδικότητα που έχεις και το νομικό υπόβαθρο που έχεις αποκτήσει, οφείλεις να απαντήσεις. Εάν πας σε γιατρό θα σου χρεώσει επίσκεψη κανονικά, σε δικηγόρο μπορεί και να τη γλυτώσεις εάν μυριστεί μελλοντικά σίγουρη υπόθεση.

 

Μήπως τελικά, πρέπει να υπάρχει και σε εμάς τους μηχανικούς κάτι σαν "χρονοχρέωση πληροφοριών". Δεν ξέρω εάν ακούγεται ακραίο αλλά πως θα μπορούσε αλλιώς, αφού οι σύλλογοι αδυνατούν να προωθήσουν τέτοια νομικά παραθυράκια. Αλλά επειδή καταλήγουμε πάντα από εκεί που ξεκινάμε η λύση φαντάζει πολιτική θέληση η οποία απουσιάζει από την χώρα, τα τελευταία χρόνια. ευχαριστώ και συγνώμη εάν σας κούρασα με τα θεωρητικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι μαγαζάτορες με φωτοτυπάδικα πέριξ των πολεοδομιών χρεώνουν από 50 εως 100€ για να κάνουν αίτηση για το πιο απλό χαρτί που φαντάζεστε.

 

20€ πάνε οι όροι δόμησης.

 

Καλή μας συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

:Pαπόδειξη κόβουν;;;

μήπως να ενημερωθεί το ΤΕΕ και να ξηλωθούν οι ταμπέλες

τύπου "τεχνικό γραφείο-φωτοτυπείο, η Μαρ***"

διότι το είδαμε και αυτό

Link to comment
Share on other sites

πια απόδειξη ?

 

Πλάκα κάνεις ?

 

Εννοείται μαύρα..............

 

@george66 +10000

 

πιο καλά δεν θα τα έγραφε κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πέρα από καθετί θα ήθελα να σας πω οτι ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης είναι αυτός που τελικά καθορίζει τα πάντα.

Αν ο καθένας από μας είχε ουρά να περιμένει έξω από το γραφείο του ούτε που να κοίταζε τον κάθε εναν που ζητάει φωτοτυπίες και συμβουλές.

Η θα του έλεγε περάστε την αλλη εβδομάδα να τα πάρετε και το κόστος είναι αυτό.

Αλλα λέμε ότι αυτος θα μας συστήσει σε κάναν άλλο οπότε ας έχουμε καλές σχέσεις κλπ.

Το ότι το πλοτερ έχει έξοδα είναι κάτι που θα έπρεπε ο καθενας μας να το λέει στον πελάτη και όχι στους συναδελφους εδω. Εμείς τα ξέρουμε.

Αλλά είναι άλλα τα κριτήρια. Ο αμείλικτος νόμος που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το θέμα αυτό με έχει προβληματίσει και εμένα Υπάρχουν εργάσιμες ημέρες που πέρασαν χωρίς να το καταλάβω στο γραφείο μιλώντας με πελάτες για θέματα που δεν μπορεί να βάλει ο νούς σας (το τι έχω ακούσει δεν λέγεται είναι και αυτός ο όρος Αγρονόμος που έχουμε που ο κοινός θνητός δεν γνωρίζει την σημασία του)Ειδικά με το αρχείο τοπογραφικών και μελετών που έχω τα 15 χρόνια που είμαι στην περιοχή και τα αντίγραφα που για διάφορους λόγους μου ζητούν (πολλές φορές και συνάδελφοι) αισθάνομαι ότι έχω φωτοτυπικό κέντρο. Ομως δεν γίνεται να κάνω και αλλιώς γιατί η αλήθεια είναι πως έχει δικαίωμα ο πελάτης μας να θέλει κάποια στιγμή αυτό που μας πλήρωσε και πάλι είναι αντιδεοντολογικό να μην δίνουμε ειδικά σε συνάδελφο στοιχεία που διαθέτουμε στο αρχείο μας.Αυτό που προσπαθώ είναι να ζητώ ένα αντίτιμο ώστε τουλάχιστο να μην έχω χασούρα Ομως αλήθεια είναι ότι το χάσιμο χρόνου είναι ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω για αυτό με προβλημάτισε το θέμα που έθεσε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Ομως δεν γίνεται να κάνω και αλλιώς γιατί η αλήθεια είναι πως έχει δικαίωμα ο πελάτης μας να θέλει κάποια στιγμή αυτό που μας πλήρωσε και πάλι είναι αντιδεοντολογικό να μην δίνουμε ειδικά σε συνάδελφο στοιχεία που διαθέτουμε στο αρχείο μας.

μα δε μιλάμε για το φυσιολογικό συναδελφε μιλάμε για παράλογες απαιτήσεις

ας πάρουν τα εγκεκριμένα σχέδια να βγάλουν φωτοτυπίες να πληρώσουν ένα 30άρι στον φωτοτυπά να καταλάβουν πως οι αντιγραφές κοστίζουν

Link to comment
Share on other sites

εγώ παντως οταν ζηταει καποιος αντίγραφο απο παληό τοπογραφικο ,λεω οτι χτυπησε ιος και καταστραφηκε το αρχειο.

το αποφασισα ,οταν την τελευταια φορα που εδωσα ,αφου εχασα ενα πρωινο να το ψαχνω διοτι ηταν απο τα παληα προ κομπιουτερ εποχης,αντι να ρωτησει ποσο θελω για τον χρονο που σπαταλησα,με ειρωνευτηκε για την καθυστερηση ,υπονοωντας οτι το αρχειο μου δεν ειναι σε καλη κατασταση.και κερατας και δαρμενος.οποτε απο τοτε ...τερμα.τα ερχεια καταστραφηκαν λογω ιου.αν θελει να του το ξαναμετρησω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.