Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού για Μηχανολογικά


Recommended Posts

:confused:

Παρακαλώ όποιον ξέρει να μου πει τι μπορεί ένας πολιτικός μηχανικός να υπογράψει για μία 5όροφη πολυκατοικία από μηχανολογικά. Αν δε γνωρίζετε πείτε μου κάποια ιδέα για το που μπορώ να πληροφορηθώ για τέτοια στοιχεία, υπάρχει κάποιος νόμος ή μήπως στο ΤΕΕ?

Έχω την αίσθηση ότι μηχανολογικά μέχρι ενός προϋπολογισμού μπορούν να υπογραφούν από πολιτικό μηχανικό,αλλά ποιος είναι αυτός δεν έχω ιδέα..

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

...και θέρμανση και ηλεκτρολογικά και ανελκυστήρα και όλες τις οριζόμενες ως απλές ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες αναλόγως του συμβατικού προϋπολογισμού τους. Πρέπει να είναι κάτω από 1.000.000 δρχ.

Αν ψάξεις στο forum θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Χάρη. Αν έχεις πρόχειρο link για το thread σε παρακαλώ στείλτο μου. Έχω ψάξει πολύ κ δεν έχω βρει κάτι τέτοιο στο φόρουμ..ίσως ψάχνω λάθος..σε ευχαριστώ πάντως. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Χάρη ευχαριστώ, μόλις το βρήκα το ΒΔ.

Στην παράγραφο 2 όντως ορίζει ποιες εγκαταστάσεις χαρακτηρίζονται ως απλές.

Και τελικά νομίζω ότι είμαι σε αυτή την περίπτωση, οπότε Χάρη σε ευχαριστώ πολύ που μου "άνοιξες" τα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

ο νομος σου δινει το δικαιωμα της συνταξης μελετης απλων μηχαν/κων,ηλεκτ/ων κλπ,

το θεμα ομως ειναι εσυ γνωριζεις για τη σωστη εφαρμογη της? η οτι πει ο μαστορας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι το Β.Δ.16-3-1950 (ΦΕΚ 82/Α/17-3-1950).

Το οποίο τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε από τα:

α) Β.Δ.24-11-1953 (ΦΕΚ 346/Α/17-12-1953)

β) Β.Δ.2-8-1958 (ΦΕΚ116/Α/8-8-1958 )

γ) Π.Δ.902/1975 (ΦΕΚ 287/Α/22-12-1975)

Link to comment
Share on other sites

ο νομος σου δινει το δικαιωμα της συνταξης μελετης απλων μηχαν/κων,ηλεκτ/ων κλπ,

το θεμα ομως ειναι εσυ γνωριζεις για τη σωστη εφαρμογη της? η οτι πει ο μαστορας!!!

 

τα πάντα όλα γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.