Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το εισόδημα που αλλάζει είναι αυτό του 2023 και θα περιμένω να το βρω προσυμπληρωμένο στην δήλωσή μου την επόμενη χρονιά. Αν δεν το βρω τότε θα απευθυνθώ στην ΑΑΔΕ ή λογιστή. Εκτός και αν έχετε λύσει τον γρίφο εδώ νωρίτερα.

Edited by Klalakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 hours ago, Alex259 said:

εμένα λογιστής μου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι.....

ίσως πρέπει να ρωτήσουμε  ΑΑΔΕ?
 

Προς το παρόν δεν κάνουμε κάτι. Περιμένουμε

20 hours ago, geodimis said:

Κανένα εισόδημα δεν αλλάζει αναδρομικά. 
Αν είναι θα εμφανιστεί το ποσό σε κάποιο απο τα προσυμπληρώμενα πεδία της δήλωσης που θα υποβάλλουμε το 2024. 

Φυσικά και αλλάζουν, βασικά προστίθενται. Δεν είναι και σωστό και δίκαιο να φορολογηθούν εντός του '23. Κάποιος μπορεί πχ να είχε το '19 και '20 χαμηλό εισόδημα άρα η φορολογική επιβάρυνση να ήταν χαμηλή αν εξαρχής γινόταν η σωστή παρακράτηση εισφορών ΕΦΚΑ. Ενώ το 2023 μπορεί να εμφανίζει υψηλά εισοδήματα άρα μεγαλύτερη φορολογική επιβάρυνση για τις επιστροφές εισφορών.

13 hours ago, AntonisHLMHX said:

Πως δεν αλλάζει το εισόδημα αναδρομικά; Οι συνταξιούχοι με τα αναδρομικά που τους επιστρέφονται κατά καιρούς από τις μνημονιακές κρατήσεις τρώνε 100άρια€ αν δεν κάνουν αναδρομικές δηλώσεις. Ουσιαστικά αλλάζουν τα πεδία κυρίας/επικουρικής σύνταξης.

Θελει προσοχή μη φάμε τζαμπα κανά 200€ρο σε πρόστιμα. Ισως πρέπει να κάνουμε κανένα επίσημο ερώτημα όπως ειπώθηκε.

Στα αναδρομικά, το Ε1 πρέπει να τροποποιηθεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου την χρονιά όπου εμφανίστηκαν τα αναδρομικά στο σύστημα. Πχ αν εντός του 2023 εμφανιστούν αναδρομικά οποιοδήποτε έτους, ο ιτροποποιητικές πρέπει να γίνουν μέχρι 31/12/2023.

Η δική μας περίπτωση δεν είναι ακριβώς αναδρομικά καθώς ο συνολικός μικτός μισθός δεν μεταβάλλεται αλλά μεταβάλλεται το φορλογητέο καθώς άλλαξε το ποσό των καταβληθέντων ασφαλιστικών εισφορών.

Σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξει κάποια οδηγία για την δική μας περίπτωση.

3 hours ago, Klalakos said:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το εισόδημα που αλλάζει είναι αυτό του 2023 και θα περιμένω να το βρω προσυμπληρωμένο στην δήλωσή μου την επόμενη χρονιά. Αν δεν το βρω τότε θα απευθυνθώ στην ΑΑΔΕ ή λογιστή. Εκτός και αν έχετε λύσει τον γρίφο εδώ νωρίτερα.

Δες πιο πάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, mecheng_ said:

Προς το παρόν δεν κάνουμε κάτι. Περιμένουμε

Φυσικά και αλλάζουν, βασικά προστίθενται. Δεν είναι και σωστό και δίκαιο να φορολογηθούν εντός του '23. Κάποιος μπορεί πχ να είχε το '19 και '20 χαμηλό εισόδημα άρα η φορολογική επιβάρυνση να ήταν χαμηλή αν εξαρχής γινόταν η σωστή παρακράτηση εισφορών ΕΦΚΑ. Ενώ το 2023 μπορεί να εμφανίζει υψηλά εισοδήματα άρα μεγαλύτερη φορολογική επιβάρυνση για τις επιστροφές εισφορών.

Στα αναδρομικά, το Ε1 πρέπει να τροποποιηθεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου την χρονιά όπου εμφανίστηκαν τα αναδρομικά στο σύστημα. Πχ αν εντός του 2023 εμφανιστούν αναδρομικά οποιοδήποτε έτους, ο ιτροποποιητικές πρέπει να γίνουν μέχρι 31/12/2023.

Η δική μας περίπτωση δεν είναι ακριβώς αναδρομικά καθώς ο συνολικός μικτός μισθός δεν μεταβάλλεται αλλά μεταβάλλεται το φορλογητέο καθώς άλλαξε το ποσό των καταβληθέντων ασφαλιστικών εισφορών.

Σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξει κάποια οδηγία για την δική μας περίπτωση.

Δες πιο πάνω

Μία μικρή παρατήρηση: Πιστεύω πως τροποποίηση μπορεί να γίνει μέχρι το τέλος του έτους που υποβάλλονται οι δηλώσεις που αφορούν το έτος που εμφανίστηκαν τα αναδρομικά δηλαδή αν τα αναδρομικά εμφανίστηκαν το 2023 τότε τροποποιητική εμπρόθεσμα γίνεται μέχρι 31/12/2024.

Επίσης τα εισοδήματα του 2019 και 2020 επιβαρύνονταν με ειδική εισφορά αλληλεγγύης η οποία έχει καταργηθεί για τα εισοδήματα του 2022 και μετά. Σε αρκετούς τα ποσά των αναδρομικών που θα δηλωθούν σε αυτά τα έτη (2019-2020) θα σημαίνουν έξτρα φόρο ειδικά αν τα αναδρομικά τους ανεβάζουν κλίμακα εισοδήματος. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pmark said:

Μία μικρή παρατήρηση: Πιστεύω πως τροποποίηση μπορεί να γίνει μέχρι το τέλος του έτους που υποβάλλονται οι δηλώσεις που αφορούν το έτος που εμφανίστηκαν τα αναδρομικά δηλαδή αν τα αναδρομικά εμφανίστηκαν το 2023 τότε τροποποιητική εμπρόθεσμα γίνεται μέχρι 31/12/2024.

Έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2023 at 8:50 PM, mecheng_ said:

Πλέον και εμένα εμφανίζεται το σωστό ποσό (ούτε εγώ είχα υποβάλλει αίτηση)

Από σήμερα εμφανίζεται και σε εμένα το σωστό ποσό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση από 29/06/2023 και ακόμα δεν έχω λάβει την επιστροφή. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kemiisto said:

Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση από 29/06/2023 και ακόμα δεν έχω λάβει την επιστροφή. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια;

Εγω εχω κανει αίτηση απο 6/7/2023 και επισης δεν εχω λαβει την επιστροφή. Ειχαν βγαλει ανακοινωση οτι θα εκαναν πληρωμες την Παρασκευή 20 Οκτ που περασε αλλα σε εμενα δεν εμφανιστηκαν χρηματα. Σε ερώτηση που ειχα κανει πριν εικοσι ημέρες μου ειχαν απαντησει οτι θα ενημερωθουμε με δελτιο τυπου του ΕΦΚΑ.

Η ανακοινωση 14/10 εγραφε:

"Τέλος, στις 20 Οκτωβρίου θα καταβληθούν 13,3 εκατ. ευρώ σε 5.740 δικαιούχους για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών Κλάδου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ σε έμμισθους δικηγόρους, μισθωτούς μηχανικούς και υγειονομικούς περιόδου 01.01.2019 – 30.09.2020."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ, αίτηση αρχές Ιούνιου αλλά καμία εξέλιξη ακόμα. Αν κάποιος/α έλαβε την επιστροφή σε αυτόν το γύρο καταβολών (ανακοινωθήσα ημερομηνία 20 Οκτωβρίου), ας ειδοποιήσει και τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν τα έχουμε λάβει ακόμα (2 άτομα στην οικογενεια). Έχουμε κάνει αίτηση από τον Απρίλιο και εν τελει μετά από πολύ κοπο και ψαξιμο καταφέραμε να βγάλουμε ακρη μέσα στον Αύγουστο. Εμφανιζόταν ένα χρέος στο ΤΕΑΜΕΔΕ 52 ευρω που είχε μεταβιβαστεί στον ΚΕΑΟ. 94 ευρω με τους τόκους φαινόταν στο τέλος Ιουλίου. Τελικά το πραγματικό χρέος ήταν 3 ευρω και ακόμα περιμένουμε να μας επιστραφούν και οι εισφορές και τα υπολοιπα 91 ευρω που καταβαλαμε τον Ιουλιο. Για να βγάλουμε άκρη με όλο αυτό πέρασαν 3 μήνες. Οπότε μέχρι να γίνει η επόμενη καταβολή καλό θα ήταν να έχετε κάνει έναν έλεγχο χρεών σε όλα τα πιθανά (και απιθανα) σημεία!

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2023 at 12:27 AM, egokeros said:

Εγω εχω κανει αίτηση απο 6/7/2023 και επισης δεν εχω λαβει την επιστροφή. Ειχαν βγαλει ανακοινωση οτι θα εκαναν πληρωμες την Παρασκευή 20 Οκτ που περασε αλλα σε εμενα δεν εμφανιστηκαν χρηματα. Σε ερώτηση που ειχα κανει πριν εικοσι ημέρες μου ειχαν απαντησει οτι θα ενημερωθουμε με δελτιο τυπου του ΕΦΚΑ.

Η ανακοινωση 14/10 εγραφε:

"Τέλος, στις 20 Οκτωβρίου θα καταβληθούν 13,3 εκατ. ευρώ σε 5.740 δικαιούχους για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών Κλάδου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ σε έμμισθους δικηγόρους, μισθωτούς μηχανικούς και υγειονομικούς περιόδου 01.01.2019 – 30.09.2020."

 

 

 

On 10/23/2023 at 5:29 PM, V@silis said:

Τα ίδια και εδώ, αίτηση αρχές Ιούνιου αλλά καμία εξέλιξη ακόμα. Αν κάποιος/α έλαβε την επιστροφή σε αυτόν το γύρο καταβολών (ανακοινωθήσα ημερομηνία 20 Οκτωβρίου), ας ειδοποιήσει και τους υπόλοιπους.

Και εγώ με αίτηση 10/7 και ακόμα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.