Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ Τ.Ε


Katerina Koukouma

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει γιατί έχω μπερδευτεί. Συγγνώμη αν υπάρχει στο φόρουμ απάντηση στο ερώτημα μου άλλα μέχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι να με καλύψει. Είμαι νέα μηχανικός και θέλω να βγάλω σφραγίδα. Ο αριθμός μητρώου που χρειάζεται να αναγράφεται πάνω στην σφραγίδα πρέπει να είναι της ΕΕΤΕΜ ή μπορεί να είναι και αυτός που σου παρέχεται με την εγγραφή στο μητρώο πτυχιούχων μηχανικών από το ΤΕΕ ? 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων           

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...
On 9/9/2021 at 9:51 ΜΜ, koulosb said:

Του ΤΕΕ μονο.....Η ΕΕΤΕΜ ειναι συλλογος και οχι επιμελητηριο...

Επιστημονική ένωση μηχανικών, βρε συ. Εκπροσωπεί πτυχιούχους μηχανικούς ΑΕΙ.

Σε τι "σύλλογο" αναφέρεσαι, λες και αφορά κάποιο λαογραφικό σύλλογο πετραλώνων;

Edited by TEE
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με,  ο Λαογραφικός Σύλλογος Πετραλώνων μεγαλύτερο κύρος έχει από την ΕΕΤΕΜ.

Είναι ότι χειρότερο θα μπορούσε να εκπροσωπήσει τους πτυχιούχους μηχανικούς.
Αυτές τις μέρες πρέπει να κόβουν πίτα...σε αυτό είναι άριστοι

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

jbosdas

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Κύρος" έχει ο πρόεδρος της δημοκρατίας, όχι η οποιαδήποτε επιστημονική ένωση.

Οι ενώσεις υπάρχουν για να υλοποιούν το καταστατικό τους.

 

Edited by TEE
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν χρειάστηκα βοήθεια ΔΕΝ ήταν εκεί. Ίσα ίσα μιλούσαν άσχημα και χλεύαζαν. Θεωρώ πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα για την κατάντια των πτυχιούχων αυτούς, πάρα το ίδιο το ΤΕΕ.
Βασικά προσπαθώ να καταλάβω το λόγο ύπαρξης τους, πέρα από το εισπράττουν συνδρομές και να κόβουν πίτες (τα ίδια άτομα) 30 χρόνια τώρα

Μιας και βλέπω πως γνωρίζεις καλά την λειτουργία τους, αν θες ενημέρωσε μας για το τι έχουν πετύχει μέχρι τώρα, πέρα από τον συνεχή υποβιβασμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

jbosdas

Edited by jbosdas
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@mikegad νομίζω ότι αν μπεις στη σελίδα της ΕΕΤΕΜ θα βρεις όσα χρειάζεσαι. Από δικαστικές διαμάχες μέχρι προσεγγίσεις θεσμικών προσώπων για την επίλυση χρόνιων προβλημάτων. 

Δεν είμαι εδώ για να εκπροσωπήσω την ΕΕΤΕΜ. Αντίθετα, η ΕΕΤΕΜ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται για να με εκπροσωπεί.

Εντούτοις: δεν υποβαθμίζονται τα επαγγελματικά σου δικαιώματα από μη θεσμικά όργανα (πολιτειακά), έμμεσα ή άμεσα. Θεσμικό όργανο της πολιτείας, συμβουλευτικό ως προς τον κλάδο των μηχανικών, βάσει του καταστατικού του και των υπουργικών αποφάσεων είναι το ΤΕΕ. Το ίδιο που επαίρεται ότι είναι ΝΠΔΔ και δεν αντιπαρατίθεται δημόσια με ιδιώτες. Επομένως, καλά θα κάνεις να ρωτήσεις το θεσμικό αυτό όργανο τι ακριβώς έκανε για τα δικά σου επαγγελματικά δικαιώματα, ως πτυχιούχου Μηχανικού των ΑΕΙ της Ελλάδας. Βέβαια, δεν αντιπαρατίθεται δημόσια με ιδιώτες, όπως σου έγραψα και παραπάνω, οπότε βάλ' τα με την ΕΕΤΕΜ που μπαίνει σε διάλογο με όλους...

Πρόεδρός του ήταν αυτός που ως αρμόδιος υπουργός ρύθμισε τα δικαιώματα των άλλων εκτός από τα δικά σου.

Το να ζητάμε τα ρέστα από μία επιστημονική ένωση που δεν έχει θεσμικό ρόλο να συμβουλεύει το κράτος (στην ουσία η πολιτεία να είναι υποχρεωμένη να καταφεύγει στη συμβουλευτική της), και να δικαιολογούμε ένα ολόκληρο επιμελητήριο με θεσμικό ρόλο για την κατάντια του κλάδου μας, είναι από ...στρεψοδικία μέχρι και ιδιότυπη μορφή Συνδρόμου της Στοκχόλμης, αν μου επιτρέπεις μία τέτοια μεταφορά.

Ζεις, λοιπόν, σε μία πολιτεία που συμβουλεύεται το ΤΕΕ για την νομοθεσία περί του επαγγέλματος των μηχανικών, κι αναρωτιέσαι τι δεν έκανε η Επιστημονική σου Ένωση για να εφαρμοστούν από την πρώτη οι συνταγματικές της επιταγές; Τι να κάνει περισσότερο εν τέλει; Πραξικόπημα για να πέσει η κυβέρνηση που δε νομοθετεί τα αυτονόητα κι όσα όφειλε να έχει νομοθετήσει από το 1983 ακόμα, σύμφωνα και με γνωμοδότηση του ΣτΕ;

Αυτό που ξέρω είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις πήγε στα δικαστήρια, και κέρδισε τουλάχιστον γνωμοδοτήσεις του ΣτΕ περί αντισυνταγματικών νομοθετημάτων των κυβερνήσεων και κάποιων θεσμικών οργάνων, υπέρ σου.

Edited by TEE
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, TEE said:

Τι να κάνει περισσότερο εν τέλει; Πραξικόπημα για να πέσει η κυβέρνηση που δε νομοθετεί τα αυτονόητα κι όσα όφειλε να έχει νομοθετήσει από το 1983 ακόμα, σύμφωνα και με γνωμοδότηση του ΣτΕ;

Αναρωτιέμαι αν τα λες σοβαρά ή αν κάνεις πλάκα;
Μπήκα στην σχολή μου με επαγγελματικά δικαιώματα και αποφοίτησα χωρίς (λόγω της προσφυγής του ΤΕΕ). Προσπαθούσα να μάθω από την ΕΕΤΕΜ τι επαγγελματικά δικαιώματα έχω και οι άνθρωποι με χλεύαζαν.  Μιλούσα ευγενικά και έπαιρνα απαντήσεις στα όρια της βρισιάς. Η ευγένεια τους περιοριζόταν στους τρόπους καταβολής της συνδρομής. Το νομικό τους τμήμα κυνηγάει τα ίδια τους τα μέλη, επειδή τους επισημάνουν πως είναι κατώτεροι των περιστάσεων. Τους καλούσε το ΤΕΕ να συμμετέχουν σε φλέγοντα θέματα όπως οι αμοιβές μηχανικών και αυτοί απουσίαζαν λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.

Οι ίδιοι δεν ήθελαν ποτέ την εξέλιξη μας, για να μην χάσουν τις συνδρομές. Τώρα που έκλεισαν τα ΤΕΙ το κύριο μέλημα τους είναι η κατοχύρωση τους από το κράτος για να τα παίρνουν από αλλού.
Αφού αυτή την εκπροσώπηση θες...όλα καλά.

Σταμάτα όμως σε παρακαλώ να γράφεις σε τόσα θέματα 3 μέρες τώρα πόσο τρομερή είναι αυτή η ένωση, γιατί είναι σαν να υποτιμάς την νοημοσύνη των υπολοίπων.

Προσωπικά θεωρώ πως είναι η χειρότερη ένωση - σύλλογος (ή όπως αλλιώς θέλεις να την λες), έχει να υποδείξει αυτή η χώρα.
Μακάρι να κλείσει μια και καλή

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mikegad said:

Αναρωτιέμαι αν τα λες σοβαρά ή αν κάνεις πλάκα;
Μπήκα στην σχολή μου με επαγγελματικά δικαιώματα και αποφοίτησα χωρίς (λόγω της προσφυγής του ΤΕΕ).

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με όσα γράφεις, το ΤΕΕ προσέφυγε κατά των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων που αυτοδίκαια κατέχεις σύμφωνα με το Σύνταγμα και τις γνωμοδοτήσεις του ΣτΕ, πέτυχε την συνέχιση της απορρύθμισής τους, κι ευθύνεται η ΕΕΤΕΜ;

Το καταλαβαίνω σωστά;

Παράθεση

 Τους καλούσε το ΤΕΕ να συμμετέχουν σε φλέγοντα θέματα όπως οι αμοιβές μηχανικών και αυτοί απουσίαζαν λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, το ΤΕΕ καλούσε σε φλέγοντα ζητήματα την ΕΕΤΕΜ, στης οποίας τα μέλη δεν αναγνωρίζει ρυθμισμένα επαγγελματικά δικαιώματα για να αποφασίσουν για επαγγελματικά ζητήματα του κλάδου;

Και μιλάμε για το ίδιο ΤΕΕ που πρόσφατα έβγαλε ανακοίνωση ότι "δεν αντιπαρατίθεται δημόσια με ιδιώτες, όπως η Ένωση Μηχανικών Τ.Ε.";

Παράθεση

Οι ίδιοι δεν ήθελαν ποτέ την εξέλιξη μας, για να μην χάσουν τις συνδρομές.

Δηλαδή, οι προσφυγές σε ανώτατα ελληνικά δικαστήρια έγιναν για τις συνδρομές;

Να υποθέσω ότι στο σκεπτικό που αναπτύσσεις η αναγνώριση του ΣτΕ περί της παρανομίας των ελληνικών κυβερνήσεων στη μη ρύθμιση των δικαιωμάτων των Μηχανικών Τ.Ε., η ακύρωση της δημιουργίας παράνομου παραμητρώου μηχανικών Τ.Ε. από το ΤΕΕ, και η καταδίκη από τις ευρωπαϊκές επιτροπές για την παρεμπόδιση της ελεύθερης άσκησης του επαγγέλματος, ήταν κατά λάθος; 

Παράθεση

Σταμάτα όμως σε παρακαλώ να γράφεις σε τόσα θέματα 3 μέρες τώρα πόσο τρομερή είναι αυτή η ένωση(...)

Πουθενά δεν έγραψα ότι κάποια ένωση είναι τρομερή.

Κάθε ένωση έχει το καταστατικό της και λειτουργεί με βάση εκείνο.

Καί το ΤΕΕ είναι μία ένωση, μεταξύ των άλλων, που εξυπηρετεί τα συμφέροντα τον μελών του και προφανώς όχι όλων των Μηχανικών στην Επικράτεια. Έτσι και η αντίστοιχη ΕΕΤΕΜ.

Edited by TEE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.