Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κυκλοφορίας τρέιλερ


Recommended Posts

Διευκρίνησε σε παρακαλώ. Εχεις κάποιο όχημα και θέλεις να μάθεις τι δικαιολογητικά χρειάζεται να έχεις για να μπορείς να έλξεις ένα ρυμουλκόμενο , ή ρωτάς τι χρειάζεται ώστε να αδειοδοτηθεί ένας συγκεκριμένος τύπου ρουμουλκούμενου (τρέιλερ) που παράγει κάποιος κατασκευαστής;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 months later...

Παιδια καλησπερα..

 

Οπως ειπα και πριν εχω τρεις εβδομαδες που πηρα το πτυχιο μου. Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε Ενεργειακου τομεα.

 

Σημερα με ειπε καποιος μπορεις να αναλαβεις μελετες για τρειλερ..

 

Λεω ναι.

 

Τωρα ρωτω εσας εχω το δικαιωμα να εκπονησω μια τετοια μελετη?

 

Τι πρεπει να κανω για να ειμαι καλλυμενος εγω ωστε να μην εχω προβλημα..?

 

Πρεπει να γραφτω καπου ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρισκόμουν στη Πελοπόνησσο για δουλειά και χρειάστηκα ένα τρέιλερ να αγοράσω πήγα και ρώτησα σχετικά σε ένα νέο παιδί μηχονολόγο που εφτιαχνε και πουλούσε Τρέιλερ. Ήταν μηχανολόγος και μαζί με την κατασκευή πλήρωνες ένα επιπλέον ποσό και στο έδινε κομπλέ την άδεια ρυμούλκησης και το τρέιλερ και κοτσαδόρο. Πιστεύω πως μπορείς και έχεις τα δικαιώματα να το κάνεις, αλλά θα σου πρότεινα να τον πάρεςι ένα τηλ και να ρωτήσεις με τρόπο. Ήταν πολύ εξυπηρετικό παιδί. Να σου γνωρίσω ότι έψαξα λίγο στο Google να βρω τηλ αλλά δεν μπόρεσα. Είναι επάνω στη Λ. Αθηνών. Στη παλιά είσοδο της Πόλης. Εγώ με αυτό το τρόπο θα προσπαθούσα να μάθω πάντως. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή.

 

Αύριο το πρωί όμως τράβα ένα τηλέφωνο στο τμήμα του υπουργείου μεταφορών στην περιοχή σου και κάνε μια βόλτα εκεί από κοντά.

Εκεί δηλαδή που δίνουν τις άδειες κυκλοφορίας αυτοκίνητων και άδειες οδήγησης. Θα σου δώσουν όλα τα απαραίτητα έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

το είχα κανει μια φορά για φίλο...

 

Δε θυμαμαι τα υπολοιπα έγραφα, αλλα αυτο που με αφορούσε ήταν μια υπευθυνη δήλωση που ανεφερε τα στοιχεία του οχήματος περισσότερο. Τα βαρη ουσιαστικά που εχει το ταμπελακι (ρυμουλκησης κλπ)

 

Αν παρετε τα δικαιολογητικά απο το υπουργείο αν θυμαμαι καλα λεει τι πρεπει να λεει η βεβαιωση....

Αν οχι βρειτε καποιον που εχει τρειλερ και βγαλτε το μια φωτοτυπια. Αλλαζετε τα στοιχεια και ειστε ετοιμοι. Δυστυχως ο φίλος μου ουτε φαχ εχει ουτες μειλ, σκανερ κλπ και μενει 400 χιλιομετρα μακρυα για να τη βρω παλι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω δεν θελω να δω ακομα τι χαρτια χρειαζεται..

 

Εγω ρωτησα τι πρεπει να κανω μια και εχω παρει πριν δυο βδομαδες το πτυχιο και δεν πηγα πουθενα για να κανω τιποτα π.χ εναρξη επαγγελματος.

 

Εχω δικαιωμα να βαλω εγω υπογραφη , σαν Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε η δεν μπορω..Πιο πολυ αυτο με καιει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.