Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση Δ και δ σε κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση που αφορά σε τμήμα οικοπέδου (κάθετη ιδιοκτησία) στο οποίο ισχύουν ΣΔ = 1μ. και Η = 17,25μ.:

Στο δικό μου τμήμα του οικοπέδου, αν εξαντλήσω τη δόμηση που μου αναλογεί σε ύψος ας πούμε 15μ., θα υπολογίσω τα Δ και δ στα 15 ή επειδή το οικόπεδο είναι ένα και ο διπλανός (το έτερο μισό της κάθετης) δεν ξέρουμε σε τι ύψος θα φτάσει μελλοντικά θα πρέπει και εγώ να υπολογίσω τις αποστάσεις χρησιμοποιώντας το μέγιστο των 17,25;

Σχετικό με το θέμα είναι και το αν το ελάχιστο πλάτος κτιρίου των 9μ. αφορά το κάθε τμήμα του οικοπέδου χωριστά ή το σύνολό του;

Σας ευχαριστώ

Θ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ψαχνεις

ΝΟΚ αρθρο 14

η) εάν το όριο του οικοπέδου είναι κοινό με περισσότερα του ενός οικόπεδα το κτίριο εφάπτεται ή τοποθετείται σε απόσταση Δ ή δ από το κοινό όριο και υποχρεωτικά μόνο κατά το τμήμα του οικοπέδου αυτού.

θ) σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια, και όταν αυτά δεν εφάπτονται, η ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους είναι δ.

ι) κτίρια του ίδιου ακινήτου μπορούν να εφάπτονται ή να απέχουν μεταξύ τους κατά ελάχιστη απόσταση 2,50 μ., όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ.

Επίσης θα δεις αν εχουν ειδικες  συμφωνιες ανοικοδομησης κατα την συσταση των καθετων.

Οπότε,  τιθεται το θεμα εάν οι ιδιωτικες συμφωνιες μπορουν να αντιτιθενται στον ΝΟΚ

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, bampanelos said:

Στο δικό μου τμήμα του οικοπέδου, αν εξαντλήσω τη δόμηση που μου αναλογεί σε ύψος ας πούμε 15μ., θα υπολογίσω τα Δ και δ στα 15 ή επειδή το οικόπεδο είναι ένα και ο διπλανός (το έτερο μισό της κάθετης) δεν ξέρουμε σε τι ύψος θα φτάσει μελλοντικά θα πρέπει και εγώ να υπολογίσω τις αποστάσεις χρησιμοποιώντας το μέγιστο των 17,25;

Σχετικό με το θέμα είναι και το αν το ελάχιστο πλάτος κτιρίου των 9μ. αφορά το κάθε τμήμα του οικοπέδου χωριστά ή το σύνολό του;

Το οικόπεδο είναι ένα και έχει δύο κάθετες.

Αν στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ (δεν έχει γίνει εξάντληση) όποιος κτίζει θεωρεί πάντα το μέγιστο ύψος της περιοχής στον υπολογισμό Δ/δ.

Η 9μετρη πάλι αναφέρεται σε οικόπεδο και όχι σε τμήμα του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωσή μου, σε ΟΑ προ διμήνου (κατηγορία Ι με προέγκριση), υπολογίστηκαν τα Δ/δ με βάση το ύψος (μελλοντικής) εξάντλησης του συντελεστή δόμησης της δικής μου κάθετης (δηλαδή στα 7μ) και όχι το ύψος του κτηρίου της άλλης κάθετης (>7μ) ή το μέγιστο ύψος της περιοχής Ηmax. Ίσως αξίζει μια ερώτηση στην ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

sargyrop είσαι σε κάθετη όπου εξαντλείς ΣΔ σε χαμηλ/ρο των 8,5μ -> άρα σωστα έγινε ο έλεγχος Δ/δ σε σένα. Ο bampanelos ερευνά την εφαρμογή 9μετρου σε κάθετη->not και φτάνει να εξαντλεί τον ΣΔ της καθέτου του σε 15 plus >8.5m, αρα ο έλεγχοι θα γίνουν με τα μέγιστα επιτρεπόμενα που έχει εκεί. Θεωρητικά , όπως του γράφει ο Δημήτρης, έχει το δικαίωμα να κάνει/διαμορφώσει όπως θέλει/επιτρέπεται και ειδικά με με την τοποθέτηση του κτιρίου (εν σχέση με την όμορη κάθετη) - πάντα εφόσον α)οικοδομεί πρώτος στο οικόπεδο και β)δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη στα ΣΕ ή δεν υπάρχουν σχεσεις με τους όμορους. Άραγε θα μπορούσε να υπάρξει μια προσυνεννόηση, εφόσον είναι ¨εφικτή"; Αλλιώς ότι ορίζεται στις διατάξεις. Τις καλημέρες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.