Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε γήπεδο με κτίσμα


Recommended Posts

Οπως είχα διαβάσει σε προηγούμενο post του συναδέλφου GRTOPO (Ελπίζω να μην παρερμήνευσα τα γραπτά του προαναφερθέντος συναδέλφου!), καλό θα είναι να μην φέρεις καμία γραμμή που να αποτελεί υποψία διαχωρισμού ή κατάτμησης, αλλά εκεί που αυτές οι γραμμές θα έτεμναν τα περιμετρικά όρια, να βάλεις γράμματα και από εκεί και πέρα άσε τον συμ/φο να ονομάσει ΟΤΙ θέλει ΟΠΩΣ θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Θα αποτυπώσω την ιδιοκτησία όπως είναι, πάνω στο σχέδιο θα φέρω τις γραμμές με τα τεμάχια που θέλουν αυτοί να το χωρίσουν, και στη δήλωση θα αναφέρω την ιδιοκτησία ως ΕΝΙΑΙΑ και τους ιδιοκτήτες ως ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ...

 

μια χαρά είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο κακή διατύπωση.

Για τα εκτός σχεδίου αναφερόμουν. Αλλά δεν πολυκατάλαβα την ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα αποτυπώσω την ιδιοκτησία όπως είναι, πάνω στο σχέδιο θα φέρω τις γραμμές με τα τεμάχια που θέλουν αυτοί να το χωρίσουν, και στη δήλωση θα αναφέρω την ιδιοκτησία ως ΕΝΙΑΙΑ και τους ιδιοκτήτες ως ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.

Και εφόσον αυτοί επιμένουν για την ιδιωτική συμφωνία, ο συμβολαιογράφος που συμβουλευτήκαν για αυτή τη διαδικασία, θα συνάψει το ιδιωτικό προσύμφωνο, αναφέροντας π.χ. ότι οτάδε ιδιοκτήτης θα καλλιεργεί το τάδε κομμάτι...

 

ΟΧΙ

 

Αυτό είναι λάθος.Το σωστό είναι να δείξεις την πραγματική κατάσταση του γηπέδου με το κτίσμα κ ΜΟΝΟ,χωρίς να δείξεις καμία άλλη γραμμή αν δεν έχει λόγο ύπαρξης και δεν υφίσταται ιδιοκτησιακά.

Από κει κ πέρα κάνεις πλέον ό,τι νομίζεις κ κρίνεις,δική σου είναι η υπογραφή.Αρκέι που γνωρίζεις ότι κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι ? κανένα επιστημονικό λάθος δεν κάνει ο συνάδελφος για όλα τα άλλα υπάρχουν άλλοι αρμόδιοι οι μηχανικοί δεν είναι διωκτικά όργανα ούτε δικαστές

να το κάνω και με παράδειγμα ιδιοκτησία (ΑΒΓΔΕΖΑ) = (ΑΒΕΖΑ)+(ΒΓΔΕΒ)

τοπογράφος είμαι και εμβαδά προσθέτω που είναι το μεμπτό

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι ? κανένα επιστημονικό λάθος δεν κάνει ο συνάδελφος για όλα τα άλλα υπάρχουν άλλοι αρμόδιοι οι μηχανικοί δεν είναι διωκτικά όργανα ούτε δικαστές

να το κάνω και με παράδειγμα ιδιοκτησία (ΑΒΓΔΕΖΑ) = (ΑΒΕΖΑ)+(ΒΓΔΕΒ)

τοπογράφος είμαι και εμβαδά προσθέτω που είναι το μεμπτό

 

Δεν προσθέτεις εμβαδά σε ένα σχεδιάγραμμα γενικά.ΔΕΙΧΝΕΙΣ ένα γεωτεμάχιο όπως ορίστηκε και όπως δικαιολογείται η ύπαρξή του βάσει συμβ/κού τίτλου.Εϊναι ΕΝΑ κ ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ κ κάθε γραμμή που υπάρχει επάνω στο σχεδιάγραμμα θα πρέπει να επεξηγείται.

 

Αν ρωτήσει κάποιος ''τί είναι αυτή η γραμμή'', ποιά θα είναι η απάντηση?

 

Στο υπόμνημα θα υπάρχει?.....................

 

Τη γνώμη μου την είπα,η γνώμη μου δεν είναι δεσμευτική,οι προθέσεις μου είναι καλές,την απόφαση την παίρνει ο καθένας μόνος του αρκεί να αναλαμβάνει κ τις ευθύνες του.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσει κάποιος ''τί είναι αυτή η γραμμή'', ποιά θα είναι η απάντηση?

 

Με ένα νούμερο επάνω , ίσως μια εσωτερική διάσταση (πχ φάρδος) του γηπέδου ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ένας μέτρια έξυπνος μηχανικός θα καταλάβαινε τί έχει συμβεί.........

 

Κ τα δύο εμβαδά πώς δικαιολογούνται?

 

Τέλως πάντων δεν λέω ότι είμαι η παρθένα Μαρία,όμως δημόσια δεν θα μπορούσα να δώσω κάποια άλλη συμβουλή σε συνάδελφο που ρωτάει ποιό είναι το σωστό...;)

 

Γενικά τη θέση μου τη γνωρίζετε οι Mods,ανακρίβειες κ ανοησίες σχετικά με το επάγγελμα δεν πρέπει να αναρτώνται σε δημόσια θέα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, διαβάζοντας το θέμα μου γεννήθηκε η απορία, ως προς το που θα παρανομούσε ο συνάδελφος, αν η δήλωση του περί αρτιότητας-οικοδομησιμότητας αφορούσε αποκλειστικά το αρχικό συνολικό εμβαδό των 5στρ και όχι τα επι μέρους τμήματα του. Στο κάτω-κάτω αν υπολόγιζε το εμβαδό όχι κατα gauss αλλά με τρίγωνα, όπως γίνεται σε σχέδια που κυρίως υπογράφουν πολιτικοί-αρχιτέκτονες μηχ., θα του έλεγε κανείς οτι δεν ειναι αποδεκτή μέθοδος;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, κ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τοπογραφικά σχεδιαγράμματα σε εξ' αδιαιρέτου γήπεδα με διανομή δια του λόγου κ άτυπη ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ.

 

Τοπογράφος δεν ήταν ο μηχανικός?Ό,τι γούσταρε δεν έγραφε κ έδειχνε?''Αθώες'' γραμμούλες δεν ''φύτεψε'' μέσα στο γήπεδο?ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ @@ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ?Ντρέπεται το παιδί?

 

Έχετε καταφέρει να βρείτε ποτέ σε εξ' αδιαιρέτου γήπεδα που ο καθένας παίρνει ένα ποσοστό κ τα βρίσκουν μεταξύ τους ''εσένα το δικό σου είναι εκεί το δικό μου παραδίπλα'' ΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΗΣ ΑΤΥΠΗΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ? Εγώ ΠΟΤΕ.....

 

Γιατί όποιος θέλει να το παίξει ΜΑΓΚΑΣ κ Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ,πρέπει να τον βγάλει η μαγκιά του ΟΛΟ το δρόμο,όχι να μείνει στην ανηφόρα........

 

Πρόσφατα τζάμπα μάγκας ''συνάδελφος'' που ΠΑΡΑ πολύ ευγενικά κ γεμάτος κατανόηση ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ να μου το δώσει,μου έκανε τον Κινέζο με την απίστευτη δικαιολογία ότι το αρχείο του ΚΑΗΚΕ.....60 χρονών Αγρονόμος Τοπογράφος........................μήπως τον υπερασπίζεστε ότι έκανε σωστά τη δουλειά του?αποδέχεστε αυτή τη συμπεριφορά?ΕΓΩ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ.

 

EDIT:@qmd

 

Συνάδελφε μάλλον τα ανακάτεψες τώρα.Ο συνάδελφος ΠΡΕΠΕΙ να δείξει τα 5 στρ ενιαία.Ο υπολογισμός με τρίγωνα ΕΙΝΑΙ αποδεκτός,αλλά τί σχέση έχει με το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.