Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Ασφαλιστικό


erling

Recommended Posts

Εδώ έχω ανεβάσει το κεφάλαιο του νομοσχεδίου για το ασφαλιστικό που αφορά στην δημιουργία του νέου ταμείου με την επωνυμία Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ) δηλαδή το ταμείο στο οποίο θα προσχωρήσει και το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Καλό είναι όσοι δεν το έχουν διαβάσει να του ρίξουν μια ματιά ώστε να ξέρουν οι ίδιοι τι θέλουν να κάνουν.

 

Δεν θα εκφράσω άποψη ακόμα, αφού και εγώ είμαι ακόμα στο στάδιο της μελέτης του.

Αν κάποιος όμως έχει κάποια άποψη, ας την εκφράσει για να κάνουμε μια κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα θεωρώ πως είναι ξακάθαρο. Όλοι λένε ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι το υγιέστερο ασφαλιστικό ταμείο. Από τη στιγμή που θα συγχωνευθεί με κάποια άλλα που βρίσκονται σε χειρότερη μοίρα, νομίζω ότι είναι σίγουρο πως θα χάσουμε από αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Για να γνωρίζουμε με ποια ταμεία θα ενωθούμε δύο πίνακες με οικονομικά στοιχεία για το 2007

Θα ψάξω να βρω και τις αντιστοιχίες ασφαλισμένων προς συνταξιούχους αλλά σίγουρα είμαστε σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τα άλλα 2 ταμεία.

Και σίγουρα είμαστε πάνω από το 3/1 που είναι το όριο για βιωσιμοτητα ενός ταμείου.

post-437-131887196761_thumb.jpg

post-437-131887196765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει(εφημερίδα) οτι η αναλογία ασφαλισμένων - συνταξιούχων στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 7 πρός 1.

 

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.