Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα αλλαγής χρήσης κλειστού πάρκινγκ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευτυχώς δεν υπάρχει πρόβλημα (όχι ακόμα. Πάντα όταν έρχεται δουλειά στους νέους κάτω 10ετίας, κάποιο λάκο έχει η φάβα).

 

Δεν ξέρω τα δικαιολογητικά και τις διαδικασίες από συνεργείο σε θέση στάθμευσης.

Ξέρω ότι χρειάζεται ενεργητική πυροπροστασία και πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

 

Αν το κτήριο είναι όπως στα σχέδια, χρειάζονται νέα τοπογραφικά, αποτύπωση κτλ; Το κτήριο είναι σχεδόν 40 ετών.

Link to comment
Share on other sites

H συμβολαιογραφική δέσμευση θέσης στάθμευσης είναι απαραίτητη; Πρόκειται για ιδιωτικό, όχι για κοινόχρηστο χώρο.

 

Μιλάμε για ένα χώρο στάθμευσης με πάνω από 10 θέσεις, θα έρθει ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χαιρετω ολη την κοινοτητα!

 

Σε μονοκατοικια εκτος σχεδιου,

στο ισογειο ως κλειστό τμήμα Pilotis,

στο οποιο η πολεοδομική άδεια για το ακίνητο έχει εκδοθεί μετά το 1985 δηλαδή μετά τον ΓΟΚ85,

πιθανοτατα στο όλο ακίνητο έχει γίνει εξάντληση του συντελεστή δόμησης που είχε ως δικαίωμα το οικόπεδο,

υπαρχει συμφωνα με την πολεοδομια ενας χωρος για δυο θεσεις σταθμευσης ο οποιος τωρα λειτουργει σαν τραπεζαρια. Το γκαραζ δεν εχει δικια του παροχη ρευματος. Μου ζητηθηκε να γινει τακτοποιηση.

Αυτη η περιπτωση ανηκει στους ημιυπαιθριους;

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως ναι είναι χώρος προς ρύθμιση

 

στην οικοδομική άδεια δεν προσμετράται στο ΣΔ και ο χώρος σήμερα χρησιμοποιείται αυθαίρετα ως χώρς κύριας χρήσης (κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

είναι μέσα στο νέο νόμο και δύναται να τακτοποιηθεί.Είναι μέσα στον εγκεκριμένο όγκο του κτιρίου . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας,

στη δικη μου περιπτωση υπαρχει ενας ισογειος χωρος που καποτε λειτουργησε σαν net cafe, αλλα εδω και χρονια δε χρησιμοποιειται και τωρα πουλιεται. Γινεται να μετατραπει σε χωρο σταθμευσης;; μιλαω για ιδιωτικη χρηση.. Μπροστα του εχει σχετικα φαρδυ πεζοδρομιο που λογικα θα πρεπει να γινει καποια μετατροπη..; σαν σταθμη ειναι ιδια με το δρομο (συν το πεζοδρομιο) αρα δε χρειαζεται ραμπα.. και η πολυκατοικια ειναι προ '85.

 

(απ' οτι εψαξα δε βρηκα καποιο παρομοιο post)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα σας,

σε υφιστάμενη πολυκατοικία υπήρχε χώρος καταστήματος για τον οποίο έγινε ρύθμιση αυθαιρεσίας και δηλώθηκε με αλλαγή χρήσης ως γκαράζ. Ο πελάτης μου θα ήθελε να ξαναλλάξει την χρήση του σε κατάστημα. Χρειάζεται να βγει οικοδομική άδεια ή χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία;

ευχαριστώ πολύ!

Αν είσαι μηχανικός ενημέρωσε το προφίλ σου με την ειδικότητα που έχεις.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.