Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίμακα σχεδίων αρχιτεκτονικών και πυρασφάλειας


Recommended Posts

Τι κλίμακα προβλέπεται να έχουν τα αρχιτεκτονικά σχέδια και η μελέτη πυρασφάλειας ? 'Εχω ένα τεράστιο και μακρύ οικόπεδο και δεν με παίρνει να εκτυπώσω ούτε σε oversized A0 και σκέφτομαι να παρουσιάσω κατόψεις , τομές , όψεις σε 1:100 και διάγραμμα κάλυψης σε 1:200 . Είναι αποδεκτό από την Πολεδομία ?

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο βασικά . Δεν μπορώ να το κόψω νοητά για παράδειγμα γιατί δεν μπορώ να δείξω τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου . Και έστω πως το κόβω σε μερικά σχέδια και πάλι το διάγραμμα κάλυψης 1:100 δεν με χωράει σε Α0 . Για αυτό και ψάχνω για άλλες κλίμακες .

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης κ Μουδανιών υποβάλω σχέδια διαμόρφωσης συνήθως σε 1:100 , ειδικά όταν πρόκειται για εκτός σχεδίου.

Το σχέδιο κάλυψης δεν το έχω ετοιμάσει ποτέ σε 1:200, αλλά αν οι διαστάσεις σου είναι ευκρινείς, γιατί όχι???

Όσο για αρχιτεκτονικά κτλ, νομίζω -έχω δει τετοια μελέτη-ότι αν το κτίριο υπερβαίνει κάποιες διαστάσεις (δεν ξέρω ποιές όμως), μπορείς να υποβάλεις σε 1:100

αυτά απο μένα...

Link to comment
Share on other sites

Βάσει της εγκυκλίου του ΥΠΕΧΩΔΕ 98/22-12-1989 με θέμα προδιαγραφές μελέτων για έκδοση οικοδομικών αδειών έχουμε :

 

Τοπογραφικό

 

Εντός σχεδίου παρ.1.1 , 1:200 ή 1:500 ανάλογα με το μέγεθος του ΟΤ.

 

Εκτός σχεδίου - οικισμοί παρ. 1.2 , 1:200 ή 1:500 ανάλογα με την έκταση του γηπέδου ή οικοπέδου

 

Διάγραμμα κάλυψης (γενικά) παρ. 2.Δ.1 : 1:100 ή 1:200

 

Διαμόρφωση ακαλύπτων χώρων παρ. 2.Δ.2. :1:50 ή 1:100 ή 1:200

 

¨Σε περιπτώσεις δόμησης εκτός σχεδίου σε μεγάλα γήπεδα , το σχέδιο αυτό περιέχει τη διαμόρφωση του άμεσου περιβάλλοντος του κτιρίου και τις κατασκευές που αναφέρονται στην πρόσβαση στο κτίριο.Το σχέδιο αυτό μπορεί να γίνεται και σε κλιμακα 1:100 ή 1:200 . Αυτό το σχέδιο μπορεί να παραληφθεί άν όλα τα παραπάνω στοιχεία υπάρχουν στο διάγραμμα κάλυψης ή στην κάτοψη ισογείου."

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμαμαι το ΦΕΚ 394Δ δεν ειναι αυτο που ισχυει περι του τροπου εκδοσης οικοδομικων αδειων ??

 

Αν ναι, στα αρθ. 10 και 11 περιγραφει τις προδιαγραφες συνταξης σχεδιων.

 

Εν συντομια, γραφει τα εξης:

Τοπογραφικο 1:200 / 1:500

Διαγραμμα καλυψης 1:100 / 1:200

Σχεδια κατασκευης 1:50, αλλα σε μεγαλα κτιρια-συγκροτηματα ειναι δυνατον να συντασονται σε 1:100 / 1:200 εφοσον συνοδευονται απο σχεδια τμηματων του κτιριου ή των επιμερους κτιριων σε 1:50

Σχεδια λεπτομερειων 1:20

 

Προσφατα κατεθεσα τοπογραφικο σε 1:500 και διαγραμμα καλυψης σε 1:200 χωρις κανενα προβλημα ! Βεβαια, οπως γνωριζουμε σημαντικο ειναι το που θα χρεωθει η καθε μελετη και το τι κεφια εχει κανεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ 394Δ' (8-9-1983) καταργήθηκε με την δημοσίευση του ΦΕΚ 795Δ' (13-7-1993 ).

 

Στις μεταβατικές διατάξεις του τελευταίου αναφέρει ότι "όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται το από 3-9-83 Π.Δ/μα (Δ'394) νοείται εφεξής το παρόν διάταγμα."

 

άρα λογικά η παραπάνω εγκύκλιος που αφορούσε το ΦΕΚ 394Δ' ισχύει και σήμερα.

 

Εν πάσει περιπτώσει , cveng , επί της ουσίας τα ίδια λέμε ως προς την κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.