Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή σε υπάρχουσα θεμελίωση


Στελιος Μ

Recommended Posts

(έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλημερα απο νοτια κρητη,η ερωτηση μου ειναι η εξης,,,,σε βαση που εχει κατασκευαστει παλαιοτερα(οχι απο εμενα,πενταετιας)θελω να χτισω με φερουσα τοιχοποιια,,,οι διαστασεις ειναι 8χ8μ τα θεμελια αποτελουνται απο συνδετηρια δοκο περιμετρικα και μια εσωτερικη που χωριζει σε 2 τμηματα (4χ8)την κατασκευη 30πχ50υ με Φ10 ανα 20 και 3 Φ16 ανω και κατω εχουν αφεθει αναμονες Φ10 ανα 20(σιδερα φυτευτα μεσα στην δοκο) και επανω σε αυτο εχει πατησει μια εδαφοπλακα 25 εκατοστα με Φ10 ανα 20 πανω κατω,,,η δοκος ειναι εντος εδαφους και η εδαφοπλακα απο εκει και πανω,,,σκεφτομαι τα μπλοκ της κεβε ομως δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ασφαλες αφου δεν υπαρχουν πελματα κατω απο τις δοκους και ουτε αναμονες για κολωνακια περιμετρικα,,,,καθε βοηθεια(γνωμη)δεκτη,,,ευχαριστω.

 

Παρατήρηση. 

Βάζε τόνους. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες του φόρουμ για να μη κλειδώσει το θέμα.

Κάνε edit (πατάς τις 3 τελίτσες άνω αριστερά του κειμένου σου) και επιλέγεις επεξεργασία.

Didonis

Edited by Pavlos33
ο τίτλος διορθώθηκε
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και σ ευχαριστω,,,,φιλος μηχανικος μου εδωσε απλα συμβουλευτικη γνωμη ομως μεχρι εκει,,,δεν υπαρχει αδεια για την κατασκευη οποτε αν αξιζει θα προχωρησω και σε αυτην,,,δεν ζηταω μελετη απο εδω μεσα ουτε προσπαθω να αποφυγω κοστος,,,,απλα βλεπω οτι ειστε πολυ συμβουλευτικοι και σοβαροι γι αυτο και εκανα την αναρτηση τιποτε παραπανω

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν το φόρουμ είναι σοβαρό και επειδή όταν δεν έχουν γίνει με άρτιο τρόπο μελέτες και δεν έχουν επιβλεφθεί οι πάσεις φύσεως κατασκευές αντικειμένου μηχανικού, κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές από εδώ δεν θα πάρεις γνώμες. Τουλάχιστον σε ότι αφορά εμένα. Απευθύνεσαι σε αρμόδιο μηχανικό, αυτός αναλαμβάνει την μελέτη και την επίβλεψη, "παντρεύεται" την κατασκευή για μια ζωή, τον πληρώνει ο κύριος του έργου και πορεύεστε. Αυτή είναι η μόνη οδός. Κάθε άλλη οδός είναι επικίνδυνη.Και το ότι είναι επικίνδυνη δεν το αποφάσισα εγώ, αλλά οι οργανωμένες κοινωνίες των ανθρώπων εδώ και κάποιους αιώνες. Καλημέρα και καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Στελιος Μ said:

... αν αξιζει θα προχωρησω και σε αυτην,,,...

η μοναδική σοβαρή απάντηση για να γνωρίζεις αν αξίζει ή όχι, είναι να αναθέσεις στον φίλο σου συνάδερφο (ή όπου θες στην τελική) να σου κάνει την προμελέτη της αρχιτεκτονικής μορφής του κτηρίου και με βάση αυτό την στατική προμελέτη ....

Μετά θα μπορείς να γνωρίζεις ουσιαστικά και όχι μπακάλικα.

Θα έχεις αυτό σαν βάση κι αν συνεχίζεις με Οικοδομική Άδεια το αρχικό κόστος των προμελετών αν δεν αλλάξεις Μηχανικό ή Τεχνικό Γραφείο θα μπορέσει να συμψηφιστεί με το όποιο τελικό κόστος της Οικοδομικής Άδειας.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Didonis said:

η μοναδική σοβαρή απάντηση για να γνωρίζεις αν αξίζει ή όχι, είναι να αναθέσεις στον φίλο σου συνάδερφο (ή όπου θες στην τελική) να σου κάνει την προμελέτη της αρχιτεκτονικής μορφής του κτηρίου και με βάση αυτό την στατική προμελέτη ....

Μετά θα μπορείς να γνωρίζεις ουσιαστικά και όχι μπακάλικα.

Θα έχεις αυτό σαν βάση κι αν συνεχίζεις με Οικοδομική Άδεια το αρχικό κόστος των προμελετών αν δεν αλλάξεις Μηχανικό ή Τεχνικό Γραφείο θα μπορέσει να συμψηφιστεί με το όποιο τελικό κόστος της Οικοδομικής Άδειας.

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση,,,το θεμα μου ειναι οτι ας πουμε οτι ολα οκ και μπορω να προχωρησω στην κατασκευη αυτο το ανα 20 ολα καπως δεν μου αρεσει τουλαχιστον σε αυτα που διαβαζω εδω μεσα οι οπλισμοι κτιριων δεν ειναι ανα 20cm στις δοκους,,,,βασικα ειναι θεμα μπετατζη το πως εγινε γι αυτο και ρωταω

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Στελιος ΜΤο θέμα κλειδώνει  μέχρι να διορθώσεις όλα τα post σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. Επειδή έχει παρέλθει ο χρόνος επεξεργασίας των αρχικών μηνυμάτων, στείλε μας  προσωπικό μήνυμα με τα διορθωμένα κείμενα ώστε να τα αντικαταστήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.