Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρότυπα σχέδια σε κλίμακα


sikyonios

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχει κανείς πρότυπα σχέδια σε κλίμακες 1:50, 1:100 και 1:200 έτσι ώστε το πινακάκι να βγαίνει πάντα σε Α4 στην πρώτη σελίδα όταν το διπλώνεις;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να μάθεις να δουλεύεις σε layout στο autocad όπου φτιάχνεις το πινακάκι στο χαρτί που θέλεις να τυπώσεις και διαλέγεις με το viewport την κλίμακα που θα είναι το σχέδιο 

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση, είναι να έχει έτοιμα τα διάφορα μεγέθη σε ένα αρχείο dwg, και να τα αντιγράφει 

ή

Δημιουργεί το βασικό σε κλίμακα 1:100 και, αναλόγως κλίμακας σχεδίου, το προσαρμόζει (scale)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αυτό θέλω κι εγώ φίλε tetris. Να έχω έτοιμα templates μαζί με το πινακάκι και να τα αντιγράφω. Μήπως έχει κανείς; Σχεδιάζω πάντα σε 1:1 και τυπώνω ανάλογα. 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο τρόπος σχεδίασης και εκτύπωσης θεωρώ ότι είναι εσφαλμένη τεχνική που δημιουργεί προβλήματα. Πχ αν θες να εκτυπώσεις στο ίδιο σχέδιο 2 διαφορετικές κλίμακες θα πρέπει να κάνεις scaling και υπάρχει θέμα με τις διαστάσεις. Το σωστό είναι να σχεδιάζουμε σε κλ. 1/1 και μετά να προσαρμόζουμε στο layout τις διάφορες κλίμακες που θέλουμε να εκτυπώσουμε χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα viewport με σταθερά πινακάκια. Αν ο συνάδελφος μαθαίνει τώρα καλό είναι να το μάθει από την αρχή σωστά. Σχεδόν όλοι οι πολ. μηχ. που έχω συνεργαστεί επιμένουν να χρησιμοποιούν έτοιμα dwg με πινακάκια διαφορετικά για κάθε κλίμακα. 

Πάντως δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις τα πινακάκια που θέλεις , φτιάξε ένα Α4 περίγραμμα 210 × 297 χιλιοστών και κάνε scale την κλίμακα που θέλεις. Μεσα σε αυτό το κουτί φτιάχνεις και τα αντίστοιχα στοιχεία. Το ίδιο κάνεις και για το μέγεθος του σχεδίου που εκτυπώνεις (Α0,Α1,Α2 κτλ). Πάνω από 10 λεπτά δουλειά δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.