Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια για επέκταση δόμησης σε μπαλκόνι


Erini

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω έχω μια διπλοκατοικια που αγόρασα πρόσφατα έχει όλα τα νόμιμα έγραφα δεν έχει αυθαίρετα γιατί την αγόρασα πρόσφατα έχει δικαίωμα στην ταράτσα να χτισω άλλα 29 τετραγωνικά και φυσικά θα το κάνω θα εκδοσω και αδεια και θα γίνουν υποστηλωσεις στον πρώτο όροφο γιατί θα γκρεμιστουν και μεσοτοιχιες στον πρώτο φυσικά θα γίνει μια ελαφριά κατασκευή στην ταράτσα και θα ενωθεί με τον πρώτο να γίνει μεζονέτα με εσωτερική σκαλα.. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα μπαλκόνια του πρώτου ορόφου μπορώ με κάποιον νομιμο τρόπο εφόσον όλο το κτήσμα είναι δικό μου να τα ενώσω με το σπίτι έτσι ώστε να τον μεγαλώσω τον πρώτο όροφο??? 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, Erini said:

...Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα μπαλκόνια ..... να τα ενώσω με το σπίτι έτσι ώστε να τον μεγαλώσω...

τα "μπαλκόνια" θες να ενώσεις ώστε να μεγαλώσουν τα "μπαλκόνια"? ή θέλεις την μετατροπή τους σε Οικία ώστε να μεγαλώσει η οικία?

και...

Αφού έχεις προγραμματίσει να βγάλεις Άδεια Δόμησης, θα έχεις μιλήσει ή αναθέσει σε Μηχανικό σου ή Τεχνικό Γραφείο να κάνει τις αναγκαίες μελέτες....

Όπως γράφεις έχεις ενημερωθεί ότι έχεις υπόλοιπο 29τ.μ. Συντελεστή Δόμησης.

Τι σας είπε (αφού έχει και την πλήρη εικόνα του ακινήτου σας)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

τα "μπαλκόνια" θες να ενώσεις ώστε να μεγαλώσουν τα "μπαλκόνια"? ή την μετατροπή τους σε Οικία ώστε να μεγαλώσει η οικία?

και...

Αφού έχεις προγραμματίσει να βγάλεις Άδεια Δόμησης, θα έχεις μιλήσει ή αναθέσει σε Μηχανικό σου ή Τεχνικό Γραφείο να κάνει τις αναγκαίες μελέτες....

Τι σας είπε (αφού έχει και την πλήρη εικόνα του ακινήτου σας)

Να ενώσω τα μπαλκόνια για να μεγαλώσει το σπίτι έχω μιλήσει με τον μηχανικό ως προς τα χαρτιά που έλεγξε για την αγορά που κάναμε αλλά δεν τον έχω ρωτήσει αν θα μπορούσε αυτό να γίνει συν από την εμπειρία μου πολλές αγοραπωλησιες που έχω κάνει και διάφορα πρόβλημα που έχουν προκύψει άλλοι μηχανικοί είναι γνωστές όλων των νόμων άλλοι οχι και αυτό το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει. Για αυτό ήθελα μια γνώμη και από άλλους μηχανικούς γιατί πιστέψτε με πολλές φορές έχω δει να υποστηρίζει άλλα ο ένας μηχανικός άλλα ο άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

σας ξαναρωτώ λοιπόν τα μπαλκόνια θες να τα κλείσεις να είναι οικία ή ανοικτά περιμετρικά να παίρνουν αέρα σαν καλά μπαλκόνια.

 

και για να έχεις γνώμη κι από άλλους μηχανικούς

  • Ανέβασε τα σχέδια της άδειας
  • Ανέβασε πρόσφατη αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης
  • Βάλε και μπόλικες φωτογραφίες του ακινήτου.

 

Πως θα διαμορφώσουμε γνώμη μόνο με τα λόγια σας. Τα κτίριο περιγράφονται με σχέδια και αυτοψία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι υπάρχει ένα μπαλκόνι μπροστά και ήθελα να το κλείσω για να το ενώσω με το σπίτι με το σαλόνι να είναι οικία δηλαδή. Έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να γκρεμισω τους τοίχους μπροστά από το μπαλκόνι για να μεγαλώσω τα παράθυρα και να γίνουν μεγαλα και επειδή το μπαλκονι είναι στενό και δεν πρόκειται κάνεις να κάθεται εκεί ελαγα αντί για καγκελα να χτιστεί μέχρι τα κάγκελα και το υπόλοιπο να γίνει τζαμαρίες περιμετρικες με μεταλλικα κουφώματα. Το μπαλκονι είναι αυτό που βλέπετε πάνω από το ισόγειο που είναι πέτρινο και γίνεται αρμολόγηση τώρα. 

IMG_20211222_105006.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Erini said:

Όχι υπάρχει ένα μπαλκόνι μπροστά και ήθελα να το κλείσω για να το ενώσω με το σπίτι με το σαλόνι να είναι οικία δηλαδή. Έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να γκρεμισω τους τοίχους μπροστά από το μπαλκόνι για να μεγαλώσω τα παράθυρα και να γίνουν μεγαλα και επειδή το μπαλκονι είναι στενό και δεν πρόκειται κάνεις να κάθεται εκεί ελαγα αντί για καγκελα να χτιστεί μέχρι τα κάγκελα και το υπόλοιπο να γίνει τζαμαρίες περιμετρικες με μεταλλικα κουφώματα. Το μπαλκονι είναι αυτό που βλέπετε πάνω από το ισόγειο που είναι πέτρινο και γίνεται αρμολόγηση τώρα. 

IMG_20211222_105006.jpg

Δηλαδή να γινότανε σαν την δεύτερη φωτογραφία μετά από την παρέμβαση. 

ce957b1e3bf374c47b0f29e1388b1d4c.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Erini said:

Δηλαδή να γινότανε σαν την δεύτερη φωτογραφία μετά από την παρέμβαση. 

 

 

Όχι δεν μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Erini said:

 

Εγώ θα σου πρότεινα εφόσον είναι μικρό να το γκρεμίσεις, μιας κ τα τελευταία 2 χρόνια πέφτει το ένα μετά το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bilya63 said:

Εγώ θα σου πρότεινα εφόσον είναι μικρό να το γκρεμίσεις, μιας κ τα τελευταία 2 χρόνια πέφτει το ένα μετά το άλλο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι σέβομαι την άποψη του bilya γιατί είναι εξαιρετικός Μηχανικός και δεν αστοχεί στις προβλέψεις του, πολλά έχει δει το μάτι του και είναι πλέον γνωστό στο Χαλάνδρι νομίζω τελευταία έπεσε ένας εξώστης με το βάρος του χιονιού και επίσης ένας είχε πέσει πιο παλιά δεν μπορώ να θυμηθώ όμως που. Δεν μπορώ να μην σχολιάσω σαν Αρχιτέκτονας και ειδικός στην διαμόρφωση και το Interior και outdoor design χώρων, πως ναι τώρα πιά στο Instagram και με την βοήθεια του google μπορείς να βρεις πολύ ωραίες φωτογραφίες χώρων!!!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.