Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά συμβολαίου και πραγματικότητας!


Recommended Posts

οσα εκτος σχεδιου και εντός σχεδίου εχω μετρήσει και εχω διαφορες τους βαζω να υπογράφουνε οτι τα όρια τα υπέδειξε ο ιδιοκτήτης..... με αυτο εγω δεν ειμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι συνάδελφε, εάν στα εντός που αναφέρεσαι, υπάρχει κυρωμένη πράξη εφαρμογής με συν/νες κορυφών ιδιοκτησίας κλπ. δεν έχει νόημα η υπόδειξη ιδιοκτήτη, εφαρμόζεις την πράξη.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν ο διπλανος που εχτισε του πηρε απο προσοψη πχ 0.50 μ και φαινεται οτι αντι ναναι ολες οι προσοψεις της περιοχης 14 μετρα του διπλανου ειναι 14.50 και αυτο που μετρας ειναι 13.50 τι κανεις?

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση πράξης εφαρμογής, το λιγότερο που χρειάζεται είναι διορθωτική. Να μπαίνει όμως μισό μετρο κτήριο μέσα στην ιδιοκτησία άλλου, είναι βαρβάτη κατάτηση οσο να ναι! Δύσκολα πραγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

είχαμε μιά σαφέστατη ερώτηση για γήπεδο (γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου) και ο ερωτών συνάδελφος ζήτησε τις απόψεις μας για το συγκεκριμένο θέμα

δεν χρειάζεται αναφορά για το σύνολο των περιπτώσεων που συνάντησε ο καθένας μας στην επαγγελματική του πορεία

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

για... την πρώτη περίπτωση, να ρωτήσω κάτι. Αυτή τη γωνίτσα πως την "πήρε"?

 

Τίνος ήταν και τίνος είναι τώρα. Πως μπορούμε έτσι να παίρνουμε τις γωνίες των "αλλονών"?

---------------------------------------------------

Επ!

 

Δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει?

 

:)

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι, διάβασα το θέμα και θα ήθελα να σας ρωτήσω για μια περίπτωση που μου έτυχε. Αγροτεμάχιο 762 τμ βάσει συμβολαίου, 706 τμ βάσει κτηματολογίου. Άρτιο και οικοδομήσιμο στην πρώτη περίπτωση, όχι στη δεύτερη. Η πολεοδομία λέει ότι χάνει την αρτιότητά του λόγω του κτηματολογίου και δεν εκδίδει οικοδομική άδεια.

 

Τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση στο κτηματολόγιο.Τίποτε σε αυτή τη χώρα δεν είναι πιό ισχυρό από τον τίτλο ιδιοκτησίας.Εκτός κ αν πρόκειται για χρησικτησίες,νεώτερες καταμετρήσεις κ πρασινάλογα........αλλά για να είναι άρτιο όπως λες,τότε σίγουρα ισχύει ακόμα και η χρησικτησία,αφού το συμβόλαιο της τελευταίας κατάτμησης είναι πριν το 1962,αν είναι όπως τα λες.Ισχύει ακόμα κ η κατάτμηση λόγω χρησικτησίας,όλα ισχύουν αφού είναι τόσο παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν μπορώ να προχωρήσω για έκδοση άδειας έτσι όπως είναι τα πράγματα.

 

Η διόρθωση έχει να κάνει καθόλου με τον ιδιοκτήτη του όμορου τεμαχίου; Γιατί αν ναι, δυστυχώς χάσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.