Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο διαφράγματα στη στάθμη ορόφου


 
civilieros

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα ! Σε φορέα 2 ορόφων με υπόγειες δεξαμενές , στον 2ό όροφο έχω 2 διαφράγματα που καθιστά το κτίριο στρεπτικά ευαίσθητο.

Πέραν της επανεπίλυσης με συντελεστή q=2 που ούτως ή αλλιώς θα έλυνα με αυτόν έχετε να μου υποδείξετε κάποιο άλλο σημείο αναφοράς που πρέπει να προσέξω? Σας παραθέτω 2 εικόνες των κατόψεων ισογείου και ορόφου.. το αρχιτεκτονικό δεν επιτρέπει την τοποθέτηση αρκετών τοιχωμάτων και σε συμμετρικές θέσεις ή τουλάχιστον εγω δεν το κατάφερα.image.thumb.png.80d4b9aeeda86c91870acd2a68d5d51d.png ευχαριστώ εκ των προτέρων !

image.thumb.png.05417e291701e8e2367559f7944d2f97.pngimage.thumb.png.80d4b9aeeda86c91870acd2a68d5d51d.png

Link to comment
Share on other sites

Ο φορέας σου είναι ιδιαιτέρως επιμήκης. "Κόψε" το κτίριο στα δύο με αντισεισμικό αρμό και συζυγή υποστυλώματα και ουσιαστικά να επιλύσεις δύο κτίρια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται το κτίριο να μοιραστεί στα δυο λόγω των υπογείων τα οποία δεν φαίνονται στις κατοψεις αυτές.. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, civilieros said:

Δυστυχώς δεν γίνεται το κτίριο να μοιραστεί στα δυο λόγω των υπογείων τα οποία δεν φαίνονται στις κατοψεις αυτές.. 

Γινεται .Θελεις οπωσδηποτε αρμο.

Απο εκει και περα σε καθε αλλη περιπτωση να περιμενεις προβληματα (ακομα και στα δαπεδα που θα στρωθουν ).

Κατα τη γωμη μου αν τα υπογεια διαθετουν πληρη (ποσοστο τουλαχιστον 75 % της περιμετρου και εφ οσον ειναι κατω απο τη σταθμη του εδαφους ) τοιχωματα θα μπορουσε ο αρμος να ξεκινα απο το ισογειο .Ομως τα διπλα υποστυλωματα θα πρεπει να υπαρχουν απο τα θεμελια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.