Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστήριξη πρανούς για συνάθροιση κοινού


 
chris

Recommended Posts

Σε υφιστάμενο πρανές ζητείται διαμόρφωση του εδάφος ώστε να δημιουργηθούν 3 βαθμίδες. 
Πρόκειται για μαυρόχωμα, στο οποίο θα δημιουργηθούν τοιχεία αντιστήριξης, ενώ οι "κερκίδες" θα είναι από χώμα. (όχι πλάκα)

Θα γίνει χρήση από σύλλογο που σε κάποιες γιορτινές μέρες υπάρχει πρόβλεψη για συνάθροιση πάρα πολύ κόσμου. (χοροί κλπ). 

Το ερώτημα είναι πως αντιμετωπίζεται η όλη κατάσταση. Εάν ήταν απλά διακοσμητικό τοιχείο θα ήταν πιο "εύκολη" η διαστασιολόγηση.

Θα ζητούσατε μελέτε για την όλη κατασκευή; Μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία σε τέτοια τεχνικά.

 

 

ΤΟΜΗ2.png

ΚΑΤΟΨΗ2.png

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια κατεύθυνση (δομοστατικός, κλπ) ακολούθησες στη σχολή, αλλά η εδαφομηχανική-θεμελιώσεις είναι βασικό μάθημα

Δεν υπάρχουν "διακοσμητικοί" τοίχοι αντιστήριξης. Κάθε τοίχος (ως φέρον στοιχείο) θέλει υπολογισμό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Δεν ξέρω ποια κατεύθυνση (δομοστατικός, κλπ) ακολούθησες στη σχολή, αλλά η εδαφομηχανική-θεμελιώσεις είναι βασικό μάθημα

Δεν υπάρχουν "διακοσμητικοί" τοίχοι αντιστήριξης. Κάθε τοίχος (ως φέρον στοιχείο) θέλει υπολογισμό

Γιαυτο το λόγο χρησιμοποίησα κι εγώ τα «» στην πρόταση μου 

Link to comment
Share on other sites

3 ειναι τα βασικα σου θεματα.

1) Το ειδος του εδαφους θεμελιωσης οχι μονο σαν  εδραση θεμελιου αλλα και πιθανοτητα κατολισθησεων -ειδους αυτων κ.λ.π .Εδω θα πρεπει να στηριχθεις κατ αρχην στο ιστορικο της περιοχης και στη συνεχεια μια κουβεντα με καποιον γεωτεχνικο ή γεωλογο (αν απαιτηθει).Αν π.χ υπαρχει πιθανοτητα καποιο επιπεδο ή κυκλος ολισθησης να διερχεται κατω απο τα θεμελια σου τοτε;; (βλ. Βουντζα)

2) Οι αποστραγγισεις που θα χρειασθουν με την αντιστοιχη διευθετηση των νερων

3) Οι υπολογισμοι των τοιχων .

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.