Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑΠ - αίτηση αλλαγής τ.μ. Ασυνεννοησία με Δήμο


sbb

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγγνώμη αν έχει ξαναμπεί το θέμα.Εχω μια μονοκατοικία στην Αρτέμιδα στο όνομα μου για την οποία ξέρω ελάχιστα πράγματα.Τον Ιούνιο του 2020 έκανα αίτηση αλλαγής τ.μ. μέσω της πλατφόρμας ΚΕΔΕ εφόσον είχα μπει πρώτα στο νομό υπαγωγής των αυθαίρετων 4495/17.

Έδω και 1,5 χρόνο η αίτηση βρίσκεται σε επεξεργασία.Εστειλα δικηγόρο στο Δήμο και αυτοί ισχυρίζονται ότι θα δώσουν την βεβαίωση μη οφειλής ταπ, χωρίς να πληρώσω τίποτα.Και να τα βρω με τη ΔΕΗ.( Τους είπα ότι έχω αγοραστή και περιμένει).

Έχει ξανασυμβεί σε κάποιον αυτό; Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις οτι για την μονοκατοικια σου "ξερεις "ελαχιστα"

- εχεις μια μονοκατοικα εμβαδου 100 τμ.

- ειχε αυθαιρεσιες

- τις τακτοποιησες

- και εκανες αιτηση στην πλατφορμα του Δημου Αρτεμιδος για πιστοποιητικο ΤΑΠ, με τα "σωστα" τμ.  με σκοπο να μεταβιβασεις.

Ο Δημος ηταν υποχρεωμενος να σου κανει εκκαθαριση και εσυ  να πληρωσεις αυτα που θα προεκυπταν

και να σου δοσει το πιστοποιητικο.  Διορθωσες και το Ε9.

Αρα ο Δημος ειναι που καθυστερει την εκκαθαριση εναμισυ χρονο,  αδικαιολογητα.

Η ΔΕΗ εδω δεν εχει καμμια δουλεια.

δλδ αμα γραψεις μια ωραια επιστολη στον Αξιοτιμο κ. Υπουργο..νομιζεις οτι.θα παρεις απαντηση;;;

Μεχρι πριν δυο μηνες ελεγε για καταργηση του ΤΑΠ.

Και τωρα,  εφερε ενα μπερδεμενο νομοσχεδιο... να δοσεις  εσυ 3 τοις χιλιοις επι της αξιας... να παρεις το πιστοποιητικο για να πουλησεις και να κανει ο Δημος εκκαθαριση σε τρεις μηνες και να σου επιστρεψει την διαφορα.

ΚΙ αμα ο Δημος δεν κανει εκκαθαριση;;;;;

Αυτος δεν εκανε εκκαθαριση επι εναμισυ χρονο για να "εισπραξει".... θα σου κανει σε τρεις μηνες οταν ειναι να "σου επιστρεψει";;;

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται όλες οι εκκρεμείς δηλώσεις είχαν εκκαθαριστεί αυτόματα πριν το άνοιγμα της πλατφόρμας για τα μέτρα που είχε γίνει στα τέλη του '21. Οπότε είναι τουλάχιστον περίεργο γιατί δεν εκκαθαρίστηκε η δήλωση....

Link to comment
Share on other sites

Καταληκτική προθεσμία εκκαθάρισης για όλες τις δηλώσεις από τους Δήμους μέχρι το τέλος Μαρτίου 2022, που σημαίνει τέταρτη κατά σειρά παράταση εκκαθάρισης των 2,7 εκατομμύριων δηλώσεων, που υπέβαλαν οι ιδιοκτήτες το 2019-20 και νέα χρονική αφετηρία, για να εκδοθεί ο λογαριασμός φόρων και τελών για παλαιές και νέες δηλώσεις, προβλέπει η τελική ρύθμιση του υπουργείου Εσωτερικών, που δίνει νέα ευκαιρία και ανοίγει την πλατφόρμα για νέες και διορθωτικές δηλώσεις.

https://ecopress.gr/adilota-tetragonika-ta-bonous-kai-oi-pagides-gia-palaies-kai-nees-diloseis/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω την κατάσταση και πραγματικά τους τελευταίους μήνες γίνεται της τρελής στους Δήμους, πράγματι θα πρέπει να πας από εκεί αν δεν βρεις άνθρωπο με ονοματεπώνυμο να συνενοείσαι και να εργαστείτε ώστε να σου πει τι θα οφείλεις για τους χώρους αν οφείλεις και να σου δώσει την βεβαίωση ΤΑΠ.
Ξέρω επίσης να σας πω ότι πλέον τις δηλώσεις διορθώσεις των τετ. μέτρων στους Δήμους μπορείτε να κάνετε ως το τέλος Ιουνίου.-
 

Link to comment
Share on other sites

σωστα

προκειται να ψηφισθει αυτο εδω

Άρθρο 18
Υποβολή δηλώσεων στοιχείων για τον καθορισμό επιφάνειας ή και της χρήσης ακινήτου -
Τροποποίηση άρθρου 66 ν. 4830/2021

Στο άρθρο 66 του ν. 4830/2021 (Α ́ 169) επέρχονται οι ακόλουθες τροποποιήσεις: α) στην
παρ. 1 η ημερομηνία «31.12.2021» αντικαθίσταται από την ημερομηνία «30.6.2022», β) στην
παρ. 3 η ημερομηνία « την 31η Μαρτίου 2022» αντικαθίσταται από την ημερομηνία «τις
30.9.2022» και το άρθρο 66 διαμορφώνεται ως εξής:

«1. Οι υπόχρεοι σε δήλωση για τον καθορισμό της επιφάνειας ή και της χρήσης ακινήτου,
προκειμένου να υπολογισθούν επ’ αυτού φόροι - τέλη και εισφορές προς τους Ο.Τ.Α. α ́
βαθμού, που μέχρι σήμερα δεν έχουν υποβάλει ή έχουν υποβάλει ανακριβή δήλωση,
υποβάλλουν δήλωση με τα ορθά στοιχεία, το αργότερο μέχρι τις 30.6.2022.

2. Κατ’ εξαίρεση των ισχυόντων ιδίως, στο άρθρο 73 του β.δ. της 24.9/20.10.1958 (Α ́ 171)
στα άρθρα 2 και 5 του ν. 25/1975 (Α ́ 74), στο άρθρο 2 του ν. 429/1976 (Α ́ 235), στις παρ. 11
και 14 του άρθρου 10 του ν. 1080/ 1980 (Α ́ 246) και στις παρ. 12 και 16 του άρθρου 24 του
ν. 2130/1993 (Α ́62), σε όσους υποβάλλουν δήλωση ορθών στοιχείων, σύμφωνα με την παρ.
1, διαγράφεται το σύνολo των προστίμων που προκύπτουν από τις διαφορές τετραγωνικών
μέτρων. Οι υποβάλλοντες τη δήλωση της παρ. 1, υποχρεούνται να καταβάλουν τα τέλη που
αντιστοιχούν στα ορθά τετραγωνικά μέτρα, υπολογιζόμενα από 1ης.1.2020, μέχρι την
ημερομηνία της δήλωσης, με πρόστιμο είκοσι τοις εκατό (20%) επί του ποσού που προκύπτει
από τη διαφορά των τετραγωνικών μέτρων αυτού του διαστήματος.

3. Οι Ο.Τ.Α. α ́ βαθμού επεξεργάζονται τις δηλώσεις και εκκαθαρίζουν όλες τις σχετικές
υποθέσεις, εγγράφοντας στα Μητρώα τους τα ορθά τετραγωνικά μέτρα, το αργότερο μέχρι
τις 30.9.2022.

[αυτη πρεπει να ειναι η 5η παραταση]


4. Οφειλές προς τους Ο.Τ.Α. α ́ βαθμού, που προκύπτουν από τα οριζόμενα στην παρ. 2,
καταβάλλονται από τους υπόχρεους σε είκοσι τέσσερις (24) ισόποσες μηνιαίες δόσεις με
ελάχιστο όριο μηνιαίας δόσης πλην της τελευταίας δόσης τα δέκα (10) ευρώ για φυσικά
πρόσωπα και τα πενήντα (50) ευρώ για τα νομικά πρόσωπα. Μηνιαίες δόσεις με ποσό
μικρότερο των ανωτέρω ελαχίστων ορίων, που έχουν ήδη καταβληθεί ή βεβαιωθεί μέχρι την
έναρξη ισχύος του παρόντος, διατηρούνται σε ισχύ.

5. Οι οφειλές που προκύπτουν από διαφορές ως προς την επιφάνεια ενός ακινήτου ή τη
χρήση αυτού, κατά το παρόν, εξαιρούνται από την παρ. 1 του άρθρου 165 του ν. 4764/2020

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 4:20 ΜΜ, dimitris GM said:

δεν καταλαβα τι εννοεις οτι για την μονοκατοικια σου "ξερεις "ελαχιστα"

- εχεις μια μονοκατοικα εμβαδου 100 τμ.

- ειχε αυθαιρεσιες

- τις τακτοποιησες

- και εκανες αιτηση στην πλατφορμα του Δημου Αρτεμιδος για πιστοποιητικο ΤΑΠ, με τα "σωστα" τμ.  με σκοπο να μεταβιβασεις.

Ο Δημος ηταν υποχρεωμενος να σου κανει εκκαθαριση και εσυ  να πληρωσεις αυτα που θα προεκυπταν

και να σου δοσει το πιστοποιητικο.  Διορθωσες και το Ε9.

Αρα ο Δημος ειναι που καθυστερει την εκκαθαριση εναμισυ χρονο,  αδικαιολογητα.

Η ΔΕΗ εδω δεν εχει καμμια δουλεια.

δλδ αμα γραψεις μια ωραια επιστολη στον Αξιοτιμο κ. Υπουργο..νομιζεις οτι.θα παρεις απαντηση;;;

Μεχρι πριν δυο μηνες ελεγε για καταργηση του ΤΑΠ.

Και τωρα,  εφερε ενα μπερδεμενο νομοσχεδιο... να δοσεις  εσυ 3 τοις χιλιοις επι της αξιας... να παρεις το πιστοποιητικο για να πουλησεις και να κανει ο Δημος εκκαθαριση σε τρεις μηνες και να σου επιστρεψει την διαφορα.

ΚΙ αμα ο Δημος δεν κανει εκκαθαριση;;;;;

Αυτος δεν εκανε εκκαθαριση επι εναμισυ χρονο για να "εισπραξει".... θα σου κανει σε τρεις μηνες οταν ειναι να "σου επιστρεψει";;;

 

 

Τι εννοείς 3 τοις χιλίοις επί της αξίας; Ποιο νομοσχέδιο; Δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 6:00 ΜΜ, Arche said:

Την ξέρω την κατάσταση και πραγματικά τους τελευταίους μήνες γίνεται της τρελής στους Δήμους, πράγματι θα πρέπει να πας από εκεί αν δεν βρεις άνθρωπο με ονοματεπώνυμο να συνενοείσαι και να εργαστείτε ώστε να σου πει τι θα οφείλεις για τους χώρους αν οφείλεις και να σου δώσει την βεβαίωση ΤΑΠ.
Ξέρω επίσης να σας πω ότι πλέον τις δηλώσεις διορθώσεις των τετ. μέτρων στους Δήμους μπορείτε να κάνετε ως το τέλος Ιουνίου.-
 

Μα έβαλα δικηγόρο και του λένε ότι θα δώσουν το πιστοποιητικό μη οφειλής ταπ χωρίς στην πραγματικότητα να το έχω εξοφλήσει.Και μετά να τα βρω με τη ΔΕΗ...μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sbb said:

Μα έβαλα δικηγόρο και του λένε ότι θα δώσουν το πιστοποιητικό μη οφειλής ταπ χωρίς στην πραγματικότητα να το έχω εξοφλήσει.Και μετά να τα βρω με τη ΔΕΗ...μου είπαν

αμα σε το δινουνε χωρίς να πληρώσεις πάρτο και μην μιλάς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.