Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμμεικτες Κατασκευές και συνδέσεις


 

Recommended Posts

Ενδιαφέρουσα εργασία. Δεν είναι για πρακτική εφαρμογή όμως ακόμη, πιστεύω. Εκτός αν στους κώδικες που αναφέρεις, κρύβονται διαμάντια.

 

Το κακό είναι ότι είναι μόνο για υποστηλώματα, και μάλιστα κοιλοδοκούς, όταν συνήθως σύμμικτες θέλουμε να υπολογίσουμε τις δοκούς.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα εργασία. Δεν είναι για πρακτική εφαρμογή όμως ακόμη, πιστεύω. Εκτός αν στους κώδικες που αναφέρεις, κρύβονται διαμάντια.

 

Το κακό είναι ότι είναι μόνο για υποστηλώματα, και μάλιστα κοιλοδοκούς, όταν συνήθως σύμμικτες θέλουμε να υπολογίσουμε τις δοκούς.

 

ολοκληρωμένη έρευνα (δηλαδή και πειραματικός έλεγχος σε 1:1 κλίμακα) έγινε μόνο σε υποστυλώματα διατομής Η και κοιλοδοκούς.

Για δοκούς υάρχει μόνο αναλυτική και fem προσομοίωση

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν brutagon μου δινεις την ευκαιρία να σε ρωτήσω 2 πραγματάκια.

αυτή η προσομοίωση παρουσιάστηκε στο συνέδριο μεταλλικών έτσι δεν ειναι?

 

αν θυμάμαι καλά υπήρξε αρνητικός σχολιασμός από το προεδρείο.

όσα χρόνια παρακολουθω σεμινάρια, διαλέξεις κλπ. πρώτη φορά ειδα αυτό το πράγμα γιατι ξέρω υποβαλλεις και κρινουν και ή την κάνουν αποδεκτή ή την απορρίπτουν.

από τη στιγμή που κάτι εγκρίθηκε για παρουσίαση γιατι συνέβη αυτό?

 

στο πλέον βαρετο συνέδριο που έχει γίνει παγκοσμίως για οτιδήποτε, ο ύπνος μου πάλι διαταράχθηκε από μια διακοπή κατα τη διάρκεια παρουσίασης μιας κοπέλας, που τα έλεγε καλά, δεν ήταν καθόλου βαρετή και ήταν στην ομάδα σας. συνέβη η παγκόσμια πρωτοτυπία κατα τη διάρκεια παρουσίασης να τη διακόψουν, θυμάμαι από ποιον αλλά δεν ειμαι 100% σίγουρος γιατί ήμουν απο τον ύπνο και καθόμουν και πίσω πίσω. αυτό γιατί συνέβη?

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως παρουσιάστηκε τον οκτώβριο στα Γιάννενα, αλλά το σκηνικό δεν το θυμάμαι (για τον αρνητικό σχολιασμό)...εκτός αν ήταν στην εργασία που δεν παρακολούθησα γιατί ήμουν σε άλλη αίθουσα και παρουσίαζα μία δική μου...

και αν έγινε σίγουρα θα το είχα συζητήσει με την κοπέλα. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι η πρώτη εργασία (αυτή με τις πειραματικές εφαρμογές) άνοιξε το συνέδριο και απέσπασε πολύ θετικά σχόλια για την πατέντα της διάταξης φόρτισης...

Το ότι κάνουν αποδεκτές τις εργασίες δε σημαίνει πως όλοι συμφωνούν με αυτές...πόσο μάλλον το κάθε προεδρείο το οποίο δεν απαρτίζεται από την οργανωτική επιτροπή, αλλά από την επιστημονική...

αλλά σου λέω, το γεγονός αυτό δεν το θυμάμαι...μπορείς να μου φρεσκάρεις λίγο τη μνήμη με λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μείνω στην κατασκευή της τοιχοιποιίας... Κατα την γνώμη μου θα π΄ρεπει να προσέξεις πάρα πολύ στην σύνδεση μεταλλικού και τοίχου αφού μελοντικά μπορεί να σδου βγάλει πολά προβλήματα, κυρίως ρωγμών αλλά και διάβρωσης αν η λάσπη, η οποία εχει αρκετό ασβέστη έρθει σε επαφή με τον χάλυβα.΄Κατ εμέ θα πρέπει ο τοίχος να μην εφάπτεται με τον σκελετό από χάλυβα, να στερεώνεται όμως με συνδετήρες στα σημεία των σεναζ

 

Συμφωνώ απολύτως συνάδελφε και είναι ένα απο τα πιο "ευαίσθητα" σημεία που με προβλημάτισαν και με προβληματίζουν ακόμα...

Ομως η πλήρης σύνδεση της τοιχοποιίας με τον φέρων μεταλλικό οργανισμό μας προσδίδει αμεταθετότητα και εμμέσως προσφέρει τους καλούμενους διαγώνιους συνδέσμους. Κατέληξα στην λύση του πλήρους εγκιβωτισμού της διατομής (in and out) και έτσι "πιστεύω" θα λυθουν τα προβλήματα που ανέφερες. Τώρα θα προκύψουν κατασκευαστικά προβλήματα στον κόμβο δοκού υποστυλώματος που ελπίζω η "μούσα" μου να είναι παρούσα στην διαμόρφωση...:smile:

Link to comment
Share on other sites

@giorgosk

Από την βιβλιογραφία που έχω κοιτάξει δεν υπάρχει διαμόρφωση με τοιχοποιία σφηνωμένη σε μεταλλικό σκελετό. Όσον αφορά στην ακαμψία της κατασκευής, για να είμαι ειλικρινής, προτιμώ να μην έχω την παραπάνω ασφάλεια της τοιχοποιίας, αλλά να έχω συμπεριφορά φορέα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτή που έχω μελετήσει. Συμφωνώ ότι η "μουσα" βοηθάει, αλλα προτιμώ να μην της δίνω πολλές προτεραιότητες...

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως παρουσιάστηκε τον οκτώβριο στα Γιάννενα, αλλά το σκηνικό δεν το θυμάμαι (για τον αρνητικό σχολιασμό)...εκτός αν ήταν στην εργασία που δεν παρακολούθησα γιατί ήμουν σε άλλη αίθουσα και παρουσίαζα μία δική μου...

δεν ειπαν οτι τα διάφορα software μεταλλικών υπολογίζουν και σύμμικτες άρα ποιος ο λόγος?

εκεί ήσουν, μετά πήγατε πάνω

Link to comment
Share on other sites

φίλε άκαμπτε πως ξέρεις ότι ήμουν εκει και πήγα μετά πάνω? ο μπιγκ μπράδερ είσαι?

για να μην το κουράσουμε γιατί δεν ενδιαφέρει το τόπικ το συγκεκριμένο θέμα, αν θέλεις να σου πω τι παίχτηκε, μπορώ να το κάνω μεσω προσωπικού μηνύματος...

δε νομίζω ότι το θέμα του τοπικ έχει να κάνει με αυτό το ζήτημα

Link to comment
Share on other sites

"Έχουμε δυο είδη κανονισμών: τους νόμους και την "ετικέτα". Το νομικό δίκαιο μας προστατεύει από το να σκοτώσουμε ο ένας τον άλλον. Τo savoir-vivre μας προστατεύει από να τρελαίνουμε ο ένας τον άλλον."

Τζ. Μάρτιν

 

P.S Νομιζω ότι ξεφύγαμε πλήρως από το topic

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.