Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοικία μόνο από οπλισμένο σκυρόδεμα;


savvas31

Recommended Posts

Για ακτινοβολίες δεν ξέρω να σου πω, έχει πάντως κάποια λογική.Αυτά που ξέρω:

Πλεονεκτήματα:

- Πιθανόν μικρότερο κόστος από μια συμβατική (ναι, μικρότερο. Δείτε παραδείγματα βαριάς προκατασκευής).

- Μειωμένες βλάβες για συνήθεις σεισμούς (λόγο σχεδιασμού με q=1.50 τέτοιων συστημάτων)

Μειονεκτήματα:

- Τρόπος θερμομόνωσης. Είτε θα την βάλεις μέσα, με τα γνωστά αρνητικά χαρακτηριστικά, είτε εξωτερική, με αβέβαιη συμπεριφορά στην πάροδο του χρόνου, και αυξημένο κόστος.

- Μειωμένη δυνατότητα αλλαγών στο μέλλον.

- Δυσκολία στα συνεργεία υδραυλικών-ηλεκτρολόγων κλπ.

- Αυξημένο κόστος θεμελίωσης λόγω μεγάλου βάρους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Paktomenos θα διαφωνισω εν μερη με το κοστος.. Αν μιλαμε για επι τοπου σκυροδετηση τοτε δεν μπορεις να συγκρινεις αυτο το κοστος με το κοστος βαριας προκατασκευης..

Link to comment
Share on other sites

Τρελαίνομαι για συγκρίσεις, την έχω κάνει private πολλές φορές, με αναγκάζεις να την αποτυπώσω γραπτώς :smile:

 

Ενδεικτικό κόστος διπλής εξωτερικής τοιχοποιίας:

3,50 Ε μάστορας για κάθε δρομικό τοίχο

4,50 - 5,00 Ε υλικά για κάθε τοίχο (τούβλα-σενάζ-άμμοι κλπ)

3,50 Ε εργατικά σενάζ (θεώρηση 1 σεναζ ανα μέτρο ύψους)

 

Σύνολο : 12*2 = 24 πες 25 Ε κόστος τοίχου (χωρίς μόνωση πάντα) - επιμέτρηση σεντόνι

 

Για την ίδια δουλειά με μπετό:

κόστος ελαφρά οπλισμένου σκυροδέματος: 150-170 Ε/μ3 (υλικό, μαστορικά, 50-70 χγρ οπλισμό)

 

Για πάχος τοίχου 20 εκ.: 170/5 = 34 Ε/μ2, επειδή όμως τα ανοίγματα δεν τα πληρώνεις, με ένα ποσοστό ανοιγμάτων 15-25 %, καταλήγεις σε αντίστοιχη τιμή τούβλου-σεντόνι, περίπου 30-26 Ε/μ2.

 

Αν μετρήσεις την ωφέλεια δε από τον λιγότερο οπλισμό που θα μπεί στις κολώνες, το ίδιο και στις δοκούς, που πια (περιμετρικά) δεν χρειάζονται, το συνδυάσεις δε και με εμφανή σε επιλεγμένα τμήματα, καταλήγεις με άμεσα ανταγωνιστικό κόστος.

 

Το άλυτο πρόβλημα είναι η τοποθέτηση της μόνωσης, που εξωτερική δεν εμπιστεύομαι, και το απλώς δύσκολο τα συνεργεία υδραυλικών-ηλεκτρολόγων, που θέλουν ειδική πρόβλεψη.

 

Ενδεικτικά, το κόστος βαριάς προκατασκευής, με το κτίριο να θέλει μετά βάψιμο, δάπεδα, τελείωμα Η/Μ (οι σωληνώσεις έχουν ήδη περαστεί), κουφώματα, ντουλάπια κλπ. εξοπλισμό, για μια μονοκατοικία, πάει περίπου 600 Ε/μ2 για επαρχία, για Αθήνα αρκετά λιγότερο, λόγω μεγάλου κόστους μεταφορών.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε προμέτρηση που έκανα για μία μονοκατοικία που θέλω να φτιάξω στο ίδιο συμπέρασμα έφτασα.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις αν δεν προβλέψεις σωστά τα Η/Μ πχ πρίζες θέση κουζινας κτλ

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Μια ιδέα είναι να χτιστεί ένας δρομικός τοίχος και εκεί μα περάσουν τα Η/Μ? Ο τοίχος αυτός θα στέκεται αν τον φάει ο ηλεκτρολόγος ή ο υδραυλικός?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Savvas η λύση σε αυτό είναι να γίνει η ηλεκτρική εγκατάσταση στο δάπεδο. Δηλαδή όλα τα καλώδια κάτω, τα κουτιά διακλαδώσεως το ίδιο, απλά πρέπει να μπούν σε θέσεις ντουλαπών (στο δάπεδο της ντουλάπας) ώστε να είναι επισκέψιμα. Προκύπτει μεγαλύτερο κόστος λόγω μηκών καλωδίωσης, αλλά ίσως μπορείς να παζαρέψεις το ότι οι ηλεκτρολόγοι δεν θα έχουν σκαψίματα.

Τα ανεβάσματα γίνονται κανονικά μέσα σε σωλήνα, η οποία εύκολα καλύπτεται από τον σοβά, καθότι είναι μόλις 0,07 - 0,09μ σε πάχος. Εκεί που θα χρειαστεί να κτίσεις δρομικό τοίχο (ή γυψοσανίδα) είναι τα λουτρά για τον υδραυλικό.

 

Πάντως το πλεονέκτημα με την λύση του Ω/Σ είναι και το cost control καθώς ξέρεις από την αρχή τι θα πληρώσεις. ΠΛηρώνεις από τα σχέδια και δεν μπλέκεις με μαντράδες, υλικά, φύρα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η λύση που λες με τον δρομικό τοίχο, υπάρχει το να μην κάνεις λάθη, υπάρχει επίσης και το να περάσεις τα δίκτυα από το πάτωμα, οπότε έχεις σχετικά λίγα χαντρώματα στα σημεία που ανεβαίνει η πρίζα κλπ, υπάρχει και η λογική ότι περνάς εξωτερικά του τοιχείου κανονικά, και γεμίζεις πιο πολύ σοφά (αρκετά πιο πολύ...), εξαρτάται από πολλά πράγματα.

 

(...υπάρχει και το να γράφω πιο γρήγορα, ο συνάδελφος τα είπε πριν από μένα για μένα...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν περάσεις τα ηλεκτρικά από το δαπεδο μπορείς να βάλεις ενδοδαπέδια θερμανση και δροσησμό?

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές μπορεί να περαστούν με λωρίδες από μονωτικό υλικό στον ξυλότυπο.Πιάνεις το μονωτικό υλικό πάνω στα μπετοφόρμ στο 2,40 μ κάτω από τα δοκάρια.Οι αποχετεύσεις περνάνε του υπογείου μέσα στην θεμελίωση και του ισογείου στην οροφή του υπογείου και βγαίνουν έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αυτό, να που μαθαίνουμε καινούργια πράγματα.

 

@ savvas31: αυτό με την ενδοδαπέδια, μάλλον θα πρέπει να απευθύνεις ερώτημα στους φίλτατους Η/Μ, φαντάζομαι πως αυξάνοντας το πάχος του γεμίσματος ώστε να αυξηθεί η απόσταση των σωληνώσεων δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά λόγω της ζέστης και ενδεχόμενης διαρροής, πιθανόν να ισχύει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και γω τη γνώμη μου...

λόγω ψώρας που έχω με τη φόρμουλα 1 φέτος πήγα στο μονακό...

9 στις 10 οικοδομές είναι αποκλειστικά με μπετό και δε νομίζω να είναι γιατί είναι πάνω σε βράχο η πόλη, γιατί και η καβάλα είναι πάνω σε βράχο...

επειδή μου έκανε εντύπωση τον υπέυθυνο του ξενοδοχείου που έμενα και μου είπε πως οι κραδασμοί και ο ενδεχόμενος συντονισμός (από τον εγκλωβισμό του ήχου) που θα δημιουργούνταν από τα μονοθέσια θα έκαναν όλους τους τοίχους θρύψαλλα...την είχαν "πατήσει" λένε...βέβαια εκεί δεν έχουν και οικονομικό πρόβλημα όταν τα ταξί τους είναι ρολς ρόις και 600ρια μερσέντες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.