Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας προσθήκης μεταλλικού δώματος


Recommended Posts

Θελω να φτειαξω μια σιδεροκατασκευη 6 χ 6 στην ταρατσα μου και θελω να βγαλω αδεια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....

 

ερωτημα πρωτο: θα πληρωσω ΙΚΑ αν την κατασκευασω ολομοναχος?

 

ερωτημα δευτερο: τι γνωμη εχετε για κιλοδοκους πανελ οροφης και πλαγιοκαλυψης σαν βασικα στειχεια της κατασκευης?

 

ερωτημα τριτο: ο μηχανικος ειναι φιλος δεν θα παρει λεφτα μονο παραβολα και τετεια ποσο περιπου θα στοιχησει η αδεια?

 

 

καθε βοηθεια δεχτη, πρεπει να κατασκευαστει αμεσα η κατασκευη αλλιως με βλεπω αστεγο....

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας δημητρης (cadistas)

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον δεν εμπιστεύεσαι τον φίλο σου και θες να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.Για να σου πει κάποιος ακριβώς τιμή θα πρέπει να το υπολογίσει γνωρίζοντας τα τ.μ. κτλ.

Καλύτερα να επισκεφτείς κάποιον συνάδελφο.Kαι πάλι για να σου πει κάτι ακριβώς θα πρέπει να έχεις το φάκελο της αδείας του υπάρχοντος κτιρίου και να έρθει να ρίξει και μια ματιά επιτόπου να δει αν έχουν γίνει παραβάσεις.

Ο συνάδελφος που θα το αναλάβει δε θα πρέπει να λύσει στατικά μόνο τη μεταλλική προσθήκη αλλά θα πρέπει να τσεκάρει αν αντέχει και το υπάρχον κτίριο τη προσθήκη.Στη ταράτσα μας δε χτίζουμε ό,τι μας καπνίσει.

Προσωπικά δεν αφιερώνω 10 λεπτά στο Civil για να σου πω τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη για τις παραβασεις που εκανα στα προηγουμενα ποστ μου...

Δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη περιοχη του φορουμ ζητω μετακινηση αν κανω λαθος

 

Θελω καθε ειδους βοηθειας για την παρακατω περιπτωση...

 

Το θεμα μου ειναι αρκετα λεπτο και αξιζει τον χρονο σας και την συμβουλη σας με το παραπανω....

 

Θελω να φτειαξω μια κατασκευη αρκετα φτηνη για την ταρατσα στο πατρικο μου σπιτι.Ειμαι εντος του ΓΟΚ δηλαδη περισευη καληψη και δομηση.

 

Σκεφτομαι τον σκελετο να τον κανω με κιλοδοκους και για να μην εχω φηρα θα ειναι 6 χ 6 = 36τμ και πλαγιοκαλυη και οροφη με πανελ

 

Οι αποριες μου ειναι:

1)γλυτωνω το κοστος ΙΚΑ αν το φτειαξω μονος μου?

2)υπαρχει μια στανταρ τιμη για 36 τετραγωνικα?

(καπου στο φορουμ διαβασα 10000-15000 δρχ δηλαδη 1600€

3)Υπαρχουν κατασκευες με υλικα που δεν χρειαζονται οικ. αδεια?

4)Υπαρχει και κοντρα πλακε θαλασσης που ειναι φθηνοτερο, το συστηνετε σαν υλικο? Τα μειον του ειναι μονο θεμα μονωσης σε σχεση με το πανελ?

5)Μπορειτε να μου προτινετε καποια αλλα υλικα για πιο φτηνη κατασκευη? (ειδα και για τσιμεντοσανιδα ειναι ιδια τιμη περιπου με το πανελ και το πανελ συμφαιρει καλητερα λογο μονωσης)

 

Στην λυση του προβληματος να λυφθει υποψην η οικονομικη δυσκολια μου και η αμεση στεγαση που χρειαζεται για ψυχολογικους λογους...

 

Ευχαριστω τους συναθρωπους - ισως μελλοντικους συναδελφους για τον χρονο τους και τις συμβουλες τους.

 

Με ειληκρηνεια , ανορθογραφεια και εκτιμηση Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι άδεια. Πάει και τελείωσε. Δεν έχει σχέση το υλικό κατασκευής.

Από τη στιγμή που χρειάζεσαι άδεια θα την αναλάβει μηχανικός.

Αρα πας σε έναν μηχανικό , να σου πει τι , πως και πόσο.

Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.