Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα γεωτεμαχίων με πρόσωπο σε γράνα, υδραύλακα κλπ


Recommended Posts

Το άρθρο 86 όπως παρουσιάζεται στην σελίδα του υπουργείου ΠΕΧΩΔΕ( http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108086.html )

και ειδικότερα στην παρ. 1, μας λέει ότι '' ένα οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση.Ο παραπάνω χώρος πρέπει να έχει πλάτος τουλάχιστον 4 μέτρα...."

Στην περίπτωση μου, το ακίνητο του πελάτη μου ειναι σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων και σε ακτινα εντος 800μ. Εχει δυτικά πρόσωπο σε μια "γράνα", αγροτικό δρόμο, περίπου 2 μέτρων και νότια πρόσωπο σε κοινοτικό δρόμο.

Το ερώτημα είναι : η γρανα αυτή αποτελεί κοινόχρηστο χώρο? ώστε να γίνει παραχώρηση ακόμα 2 μέτρων προκειμένου να μπορέσει το οικόπεδο να αποκτήσει επιπλέον "οικοδομησιμότητα".

Το τοπικο συμβουλιο του δημοτικου διαμερισματος βεβαιωνει οτι η γρανα ειναι κοινοχρηστη και κοινοτικη.

Η πολεοδομια δινει εγκριση για διανοιξη 2 ακομα μετρων.

Ο Δημος ωστοσο προβαλει την 1828/2008 ΣτΕ (η οποια ακυρωνει τις παρ. 2 και 3 του ανωτερου αρθρου) και δεν συναινει στην παραχωρηση εκ μερους μας των 2 ακομα μετρων προκειμενου να διαπλατυνθει η "γρανα"

Οι παρ. 2 και 3 που αναφερω κανουν λογο για ''διανοιξη κοινοχρηστου χωρου- δρομου με παραχωρηση εδαφικης λωριδας" οταν πχ το οικοπεδο ειναι τυφλο.

Εδω που εχω ηδη διανοιγμενη "γρανα", αυτη μπορει να θεωρηθει κοινοχρηστος δρομος-χωρος ή κομματι της ιδιοκτησιας μου και με ποιες προυποθεσεις?

υπαρχει καποιο νομοθετικο αποκουμπι

 

σας ευχαριστω για τον κοπο σας και το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

1)Η δική μου ένσταση είναι κατά πόσο η γράνα δλδ κατά κόσμο "τάφρο απορροής" αν και κοινόχρηστη υπέχει θέση δρόμου με την έννοια του κοινόχρηστου που αναφέρεται στα άρθρα 5 & 6 του 181Δ'.

2) Αν ξέρουν γράμματα στο Δήμο, πες τους να διαβάσουν την 1828 Π Ρ Ο Σ Ε Κ Τ Ι Κ Α (για να μη τους τη διαβάσεις με δικηγόρο).

Αναφέρεται σε εξ ολοκλήρου διάνοιξη με παραχώρηση ΚΑΙ ΟΧΙ σε παραχώρηση για ΔΙΑΠΛΑΤΥΝΣΗ. Σε αυτή τη περίπτωση μιας και το Τ.Δ και η Πολεοδομία σου δίνει πράσινο φως .... Go for it!!

 

Ασκούμενος ???? σε τι??

Link to comment
Share on other sites

grtopo καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου

 

Οσο αφορα την λεξη "γρανα" , ο πελατης μου εννοει τον κλασσικο μουλαροδρομο που χρησιμοποιησουν οι αγροτες για να εχουν προσβαση κατα μηκος των κτηματων τους.

το ολο ζητημα ειναι πως θα χαρακτηρησθει αυτος ο δρομος(?)

εαν ειναι κοινοτικος δρομος τοτε ολα οκ,η αποφαση του ΣτΕ δεν μας πιανει

εαν δεν θεωρηθει κοινοτικος αλλα αγροτικος (κατα την περιφημο εγκυκλιο Β6 που οριζει τις προυποθεσεις του κοινοχρηστου και την βρηκα εδω μεσα) τοτε δυστυχως δεν κανουμε τιποτα γιατι θεωρειται μερος της ιδιοκτησιας του ιδιωτη.

 

Επειδη η εγκυκλιος δεν εχει ισχυ νομοθετηματος, εχω ως τελευταια ελπιδα να ανακαλυψω καποια διαδικασια ή νομοθετημα που να μου δειχνει πως καθισταται η γρανα αυτη κοινοτικος δρομος αλλα χλωμο το βλεπω

 

ασκούμενος δικηγόρος είμαι...μην ρωτας...

 

υγ: συγγνωμη που δεν βαζω τονους

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η εγκυκλιος δεν εχει ισχυ νομοθετηματος, εχω ως τελευταια ελπιδα να ανακαλυψω καποια διαδικασια ή νομοθετημα που να μου δειχνει πως καθισταται η γρανα αυτη κοινοτικος δρομος αλλα χλωμο το βλεπω

 

ασκούμενος δικηγόρος είμαι...μην ρωτας...

 

υγ: συγγνωμη που δεν βαζω τονους

 

Η γράνα δεν είναι δρόμος. Τάφρος απορροής είναι όπως αναφέρθηκε, χαντάκια κινούμενα παράλληλα των δρόμων. Τουλάχιστον αυτά που αποκαλούν "γράνες" στην διάλεκτο της δυτικής Πελοποννήσου. Και σε αυτή την περίπτωση από όσο ξέρω θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

αν και τυγχανει να ειμαι απο βορεια πελοποννησο, γρανα τουλαχιστον οι δικοι μου λενε τους μουλοδρομους - δρομους για αυτοκινητα πλεον περιπου 2 μετρα πλατος

επειδη τα των διαλεκτων δεν τα πολυκαταλαβαινω οποτε λογικα εισαι σωστος

 

το ζητουμενο ειναι πως θα πεισω (δηλαδη που θα πατησω νομοθετικα) το δημο οτι ειναι κοινοχρηστος χωρος

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

o Ρωμαλιαδης εδωσε απαντηση η οποια ταυτιζεται με οτι μας ειπε ο Δημος επομενως θα αναφερω προσεχως τις σελιδες γιατι εχει κανει μια πολυ ωραια τεκμηριωση

 

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα δει.... τη κομμένη γράνα ?? Γράνα... που σημαίνει υδραγωγός ... που καταστρέφει το νερό! τέλος πάντων ..και στη Μαλακάσα το ίδιο έγινε

 

 

ξέρω ότι δε συνεισφέρω λύση στο πρόβλημα σου... απλά προσθέτω μια χαρούμενη νότα για να ευθυμήσουμε :P

Link to comment
Share on other sites

"Παρεμφερης" με το ρέμα ....αν μπορεί να λεχθεί ετσι...ειναι και ο Δημοτικός υδραύλακας..ο οποίος πάντα έχει και απο τις δύο πλευρές του μονοπάτι η "γρανα" .

Θεωρείται κατα ΓΟΚ ο υδραύλακας ΠΡΟΣΩΠΟ ,ειδικά οταν πρόκειται περι κεντρικού υδραύλακα ,και είναι καί συνεχούς ροής?

Link to comment
Share on other sites

ΡΩΜΑΛΙΑΔΗΣ

ΤΟΜΟΣ Η-3

ΣΕΛ 150-154

ΣΕΛ 208-213

ΣΕΛ 222-229

 

τεκμηριωμενες αποψεις για το τι ειναι κοινοχρηστος δρομος

 

δυστυχως εχει δικιο

 

υγ

ο τυπος ειναι θεος

Link to comment
Share on other sites

ΡΩΜΑΛΙΑΔΗΣ

ΤΟΜΟΣ Η-3

ΣΕΛ 150-154

ΣΕΛ 208-213

ΣΕΛ 222-229

 

τεκμηριωμενες αποψεις για το τι ειναι κοινοχρηστος δρομος

 

δυστυχως εχει δικιο

 

υγ

ο τυπος ειναι θεος

 

Τα ως άνω αναφερόμενα, συνάδελφε ισχύουν για τα εκτός σχεδίου.

Το θέμα μας είναι εντός των ορίων οικισμού....

 

Εν κατακλείδι, το 181Δ μιλάει για κοινόχρηστο χώρο. Με το φτωχό μου το μυαλό εγώ τον έχω συνδυασμένο με κάτι στο οποίο να περπατάω πάνω και να μπαίνω στο οικόπεδό μου. Ούτε να υπερίπταμαι, ούτε να ρίχνω γεφύρι ούτε να μπαίνω με canoe kayak. Κάτι σαν δρόμο, κάτι σαν πλατεία, κάτι τις τέλος πάντων που περπατιέται και να με οδηγεί στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο ...

Η τάφρος απορροής ή γράνα ή υδραύλακας ή αυλάκι ή χαντάκ ή νεράκι ή όπως το λένε στο χωριο του καθενός ΔΕΝ νομίζω ότι εμπίπτει σε αυτή τη κατηγορία.

Αν κάνω λάθος ας με εκθέσει όποιος έχει καλύτερο επιχείρημα.

 

Υ.Γ : ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ!!! . - .... υπάρχουν όμως κι άλλοι που δεν είναι συγγραφείς, με τον ίδιο πλούτο γνώσεων.... και να μη σου πω κι εδώ μέσα.....κι εδώ μέσα....

(προς θεού ΔΕΝ εννοώ εμένα... :P)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.