Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήσιμο αντίσκηνου πολυτελείας σε ταράτσα με δώμα για ενοικίαση σε airbbnb


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να δώ κατά πόσο είναι εφικτό και υπό ποιες συνθήκες το στήσιμο αντίσκοινου πολυτελείας 4 εποχών σε ταράτσα με δώμα για ενοικίαση airbnb. Μια πρώτη εκτίμηση του τύπου αδύνατο ή εφικτό αν 1,2,3 και σε ποιούς ειδικούς να απευθυνθώ (απλός μηχανικός, πολ. μηχανικός, ειδικός σε στατικά, αδειοδοτήσεις, δικηγόρος)?

Συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε να αγοράσω μια ταράτσα με δώμα (τι προδιαγραφές πρέπει να έχει, τι πρέπει να προσέξω τόσο σε επίπεδο στατικών όσο και σε επίπεδο αδειοδότησης (καταστατικό οικοδομής για τέτοια χρήση, αποκλειστική χρήση ταράτσας, αποχέτευση, νερό, ρεύμα)?) να την περιποιηθώ να γίνει όμορφη (roof garden) και πάνω εκεί να στήσω ένα αντίσκοινο τύπου γεωδετικού θόλου (δικτύωμα αλουμινίου με ηλεκτροστατική βαφή και κάλυμα από PVC) σαν της φωτογραφίας (4 εποχών με μόνωση) για εκμετάλευση (airbnb). Ενα τέτοιο dome περίπου 40 τ.μ. (διάμετρος 7μ και ύψος 4.15μ.) έχει βάρος 670 κιλά (16.7 κιλά ανά τ.μ.), αγκυρώνεται βιδωτά με ειδικά βύσματα (για μπετόν ή για ξύλο στην βάση του ανάλογα με το υλικό) και μαζί με τα υπόλοιπα (έπιπλα μέσα στο dome, κήπος γλάστρες με ελιές κ.λ.π., πέργολα, επιπλα κήπου) δεν θα πρέπει να πάει πάνω από 1200 κιλά όλο το project. H ιδέα είναι αν μπορώ να κάνω το μπάνιο μέσα στο δώμα και το dome να είναι μόνο για ύπνο και άραγμα. 

Τα συγκεκριμένα domes έχουν υψηλές αντοχές και μελετημένες προδιαγραφές για φορτία (snowload, ανεμοθύελλες) χρησιμοποιούνται και σε κλίματα με βαρύ χειμώνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αντώνης

 

West-Pomerania-Glamping-Dome-optimized.jpg

baf8ac23-8731-4653-bb01-5e387503fb88.jpeg

6062b790d12da642fee3fd1f_Verizon-Dome-FUGU.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα καλύτερα με δικηγόρο, η ταράτσα δεν αγοράζεται, συνήθως είτε είναι κοινόχρηστη και ανήκει σε όλη την οικοδομή είτε είναι αποκλειστικής χρήσης κάποιου διαμερίσματος στο δώμα, οπότε αγοράζεις και αυτό αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 4:54 PM, akis73 said:

Ξεκίνα καλύτερα με δικηγόρο, η ταράτσα δεν αγοράζεται, συνήθως είτε είναι κοινόχρηστη και ανήκει σε όλη την οικοδομή είτε είναι αποκλειστικής χρήσης κάποιου διαμερίσματος στο δώμα, οπότε αγοράζεις και αυτό αναγκαστικά.

Ευχαριστώ, ναι το έχω καταλάβει μάλλον. Οπότε με την αγορά δώματος θα έχω και την αποκλειστική χρήση της ταράτσας, σωστά? Για να στηθεί σε ταράτσα με δώμα κάτι ημιμόνιμο σαν πέργολα - σκέπαστρο ή άλλα κατασκευάσματα roof garden (ξύλινο deck, barbeque, μεγάλες γλάστρες, ή φυτευση γκαζόν) (πάω με την λογική ιδεών που είδη εφαρμόζονται μπας και βγάλω κάποιο συμπέρασμα για την δική μου ιδέα) χρειάζετε κάποια μελέτη ή άδεια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, για να καταλάβω, επειδή είμαι και από χωριό...θα πάει ο άλλος να πληρώσει για να μείνει σε σκηνή σε ταράτσα πολυκατοικίας, ενώ μπορεί να μείνει σε διαμέρισμα πολυτελείας με τις ανέσεις του και την ασφάλειά του; (εκτός αν υπάρχει διαφορά τιμής βεβαίως οπότε γίνεται συζητήσιμο)

Μήπως στην αναζήτηση του νέου και του πρωτοποριακού έχει χαθεί το μέτρο; (λέω εγώ τώρα...)

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Antonis Kanouras said:

Ευχαριστώ, ναι το έχω καταλάβει μάλλον. Οπότε με την αγορά δώματος θα έχω και την αποκλειστική χρήση της ταράτσας, σωστά? Για να στηθεί σε ταράτσα με δώμα κάτι ημιμόνιμο σαν πέργολα - σκέπαστρο ή άλλα κατασκευάσματα roof garden (ξύλινο deck, barbeque, μεγάλες γλάστρες, ή φυτευση γκαζόν) (πάω με την λογική ιδεών που είδη εφαρμόζονται μπας και βγάλω κάποιο συμπέρασμα για την δική μου ιδέα) χρειάζετε κάποια μελέτη ή άδεια?

Ευχαριστώ

Γειά και πάλι, θα δεις τον κανονισμό της οικοδομής, αν λέει ότι το δώμα είναι κοινόχρηστο τότε δεν έχεις καμία τύχη. Αν λέει ότι κάποια ιδιοκτησία στο δώμα έχει και αποκλειστική χρήση αυτού, οκ αλλά μόνον όσον αφορά το κτίσμα στο δώμα και όχι αναφορικά με το τι μπορείς να χτίσεις επί του δώματος. Η μόνη περίπτωση να προστεθεί κτίσμα σε δώμα είναι αν αυτό φετευτεί σε συνδυασμό με κάποια άρθρα του ΝΟΚ, και πάλι υπό προϋποθέσεις οι οποίες είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθούν κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα … πολλά ρωτάς και το κάθε ένα μπορεί να έχεις δεκάδες σελίδες για απάντηση

Το εύκολο.

Θες να βάλεις με τέντα σε ταράτσα. Από πανί. Οκ. Εύκολο πας και την βάζεις όπως είσαι και τώρα χωρίς ιδιαίτερα πολεοδομικά ζητήματα παρα μόνο δικαιώματα ιδιοκτησιακά.

Θες να κάνεις κήπο την ταράτσα…. Δεν είναι όλα εύκολα. Θέλει υπολογισμό φορτίων, να αντέχει το πρόσθετο φορτίο το υφιστάμενο και μελέτες σχετικές προς Πολεοδομία.

Φυσικά αν δεν αντέχει ο φορέας ή και δεν έχεις το 100% απ’ όλους τους άλλους συνιδιοκτήτες μη ξεκινήσεις καν.

Τουαλέτα…..

Για να θες να το ενοικιάζεις θα πρέπει κάπου να κάνουν την ανάγκη τους. Αν δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης κλπ. κλπ. πάλι φορκέτ ιτ. Στο δασάκι που είναι η όμορφη εικόνα πάνε και σε κάνα δεντράκι…. Στην ταράτσα που θα πάνε?

 

Πολεοδομικά δεν υπάρχουν ημιμόνιμα. Σκέπαστρα πέργολες κ.λπ. μιλάς με το Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών που θα το αναθέσεις να το διερευνήσει ανα περίπτωση ακινήτου.

 

Ιδιοκτησιακά.

Για να τα μπορείς έστω να τα κάνεις αυτά, ή θα πρέπει να έχεις ήδη ιδιοκτησία άλλη στο ακίνητο και να αποκτήσεις την αποκλειστική χρήση της ταράτσας με ειδικούς όρους όμως στην σύσταση κανονισμού που να σου το επιτρέπουν, ή να έχει δικαίωμα υψουν με χιλιοστά, αυτό να αγοράσεις και πάλι να έχει τους ειδικούς όρους της αποκλειστικής χρήσης που ανέφερα.

 

Σε γήπεδο θα ήταν πιο βατές οι λύσεις….

Και αυτά μη ξεχνάς έχουν φτιαχτεί με προδιαγραφές να προσαρμόζονται σε χώμα και όχι σε πολυκατοικίες…

Αν θες ντε και καλά σε πολυκατοικία ετοιμάσου να εκταμιεύσεις χρήμα και χρόνο ώστε να προσαρμοστεί η πολυκατοικία στην "πολυτελή" σκηνή σου και να μας ενημερώσεις τι θα γίνει και που θα την μαζεύεις, όταν θα υπάρχουν 6μποφόρ αέρα με τις ριπές του ανέμου της Ελλάδας

 

 

Υ.Γ.  

28 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Τώρα, για να καταλάβω, επειδή είμαι και από χωριό.....

Πενία τέχνας κατεργάζεται.
Θεόκριτος, 3ος π.Χ. αιών , αρχαίος Έλληνας ποιητής.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.