Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστική απόφαση και αρτιότητα αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Αγροτεμάχιο εκτός ζώνης έχει εμβαδόν, συμφωνα με αποδοχή κληρονομιάς του 1996, 12 στρέμματα. Μετά απο δικαστική διαμάχη με τους γείτονες, το δικαστήριο αποφάνθηκε τη μείωση του εμβαδού του αγροτεμαχίου σε 2900τ.μ. με 40μ πρόσωπο σε αναγνωρισμένη επαρχιακή οδό. Ύστερα απο πρόσφατη μέτρηση που έκανα με ταχύμετρο το εμβαδόν του αγροτεμαχίου βρέθηκε ίσο με 4050 τ.μ. με 40μ πρόσωπο. Μπορεί κάποιος/κάποια να μου εξηγήσει 1) Αν ισχύει η δικαστική απόφαση ή η νέα μέτρηση και 2) εαν ισχύει η νεα μέτρηση είναι οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση εφόσον δεν αφαιρεθεί τμήμα απο το δασαρχείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε akot

απο το ερώτημά σου προκύπτουν εύλογα ερωτήματα

1. Τι είδος διαμάχη ήταν αυτή με τους γείτονες που μείωσε το εμβαδό στο 1/4?

2. Η διακαστική απόφαση βασίσθηκε σε τοπογραφικό διάγραμμα η σε εκτιμήσεις?

3. Τα 1150 τ.μ επιπλέον ,με την δική σου αποτύπωση , πως προέκυψαν απο υπόδειξη ορίων?

4. αφού κάνεις λόγω για αγροτεμάχια το δασαρχείο τι έχει να κόψει?

5. Τα 2900 τ.μ με πρόσωπο 40μ δεν υπάγονται σε καμμία παρέκκλιση????

Link to comment
Share on other sites

Αν το δασαρχείο αφαιρέσει κάποιο τμήμα τότε αυτό μετράει στην αρτιότητα αλλά όχι στην εκμετάλλευση του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θα το βγάλει. Αν το βγάλει ως ιδιωτικό δάσος τότε ναι. Αν το βγάλει Δημόσιο.... kiss artiotita goodbye!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε akot

απο το ερώτημά σου προκύπτουν εύλογα ερωτήματα

1. Τι είδος διαμάχη ήταν αυτή με τους γείτονες που μείωσε το εμβαδό στο 1/4?

2. Η διακαστική απόφαση βασίσθηκε σε τοπογραφικό διάγραμμα η σε εκτιμήσεις?

3. Τα 1150 τ.μ επιπλέον ,με την δική σου αποτύπωση , πως προέκυψαν απο υπόδειξη ορίων?

4. αφού κάνεις λόγω για αγροτεμάχια το δασαρχείο τι έχει να κόψει?

5. Τα 2900 τ.μ με πρόσωπο 40μ δεν υπάγονται σε καμμία παρέκκλιση????

 

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Συνάδελφε Θεοχάρη,

1. Η διαμάχη ήταν δικαστική, οι γείτονες είχαν προγενέστερους τίτλους ιδιοκτησίας με αποτέλεσμα να αποδείξουν οτι η πλειονότητα των εκτάσεων ήταν δική τους. Δηλαδή τα 12 στρέμματα χωρίστηκαν σε 3 αγροτεμάχια εκ των οποίων το ενα έχει εμβαδόν 2900τ.μ σύμφωνα με το δικαστήριο.

2. Έγινε τοπογραφικό διάγραμμα απο μηχανικό με κορδέλα. Οι κλίσεις του γηπέδου είναι περίπου 55%. Μέτρησα και τις ιδιοκτήσίες των γειτόνων οι οποίες έχουν και αυτές αποκλίσεις της τάξης του ενός στρέμματος.

3. Ακριβώς, με υπόδειξη του ιδιοκτήτη και με παρουσία των γειτόνων (μη σας φαίνεται περίεργο).

4. Το δασαρχείο μπορεί να θεωρήσει ενα κομμάτι "Δασος" με αποτέλεσμα να μειωθεί η αρτιότητα όπως σωστά νομίζω πως αναφέρει ο GRTOPO στο προηγούμενο post.

5. Δεν ξέρω αν υπάγονται σε κάποια παρέκκλιση τα 2900τ.μ. Ο πατέρας τους είχε αυτό το αγροτεμαχιο (δια λόγου προφανώς) το οποίο οι ιδιοκτήτες απέκτησαν με αποδοχή κληρονομιάς το 1996. Δεν υπαρχεί κανένα προγενέστερο έγγραφο.

Προσωπικά με ενδιαφέρει να μάθω, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, εαν ισχύει το εμβαδόν που περιγράφεται στη δικαστική απόφαση (2900τ.μ.) ή η νέα μέτρηση (4050τ.μ.) και κατ'επέκταση η οικοδομησιμότητα του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

To συνολο του αγροτεμαχιου οπως αυτο φαινεται στο αρχικο τοπογραφικο ειναι 12 στρεμματα. Τωρα που το μετρας εσυ ποσο ειναι??? Οι αρχικοι τιτλοι στους οποιους βασιστηκε το δικαστηριο ποσο το περιγραφουν??? Μηπως εχουν καμια εκφραση του τυπου "περιπου 12 στρεμματα" ??? Εκεινη την εποχη αλλωστε ηταν συνηθισμενο κατι τετοιο..

 

Η κλιση ειναι κυριως προς μια κατευθυνση η γενικοτερη??? Αν ειναι προς μια κατευθυνση, στην αλλη κατευθυνση οι διαστασεις του παλιου τοπογραφικου με τις δικες σου θα πρεπει πανω κατω να ταιριαζουν.. Γιατι το πιθανοτερο ειναι το σφαλμα (αν υπαρχει) να εγινε εξ'αιτιας της κλισης..

Link to comment
Share on other sites

Τα 12 στρέμματα εμφανίζονται μόνο στην αποδοχή κληρονομιάς χωρίς τοπογραφικό διάγραμμα και όντως είναι "περίπου".

Το δικαστήριο αποφάνθηκε με το τοπογραφικό που συνέταξε ένας μηχανικός (δεν ξέρω πως ορίστηκε) τα εξής:

Ιδιοκτησία Α εμβαδόν 4900 τ.μ. (με δική μου μέτρηση περίπου 6000τ.μ)

Ιδιοκτησια Β εμβαδόν 2900 τ.μ. (με δική μου μέτρηση 4050τ.μ)

Ιδιοκτησία Γ εμβαδόν 5100 τ.μ. (με δική μου μέτρηση 5150 τ.μ)

Κάθε ιδιοκτησία/αγροτεμάχιο ανήκει σε ξεχωριστό ιδιοκτήτη. Ο εργοδότης μου τελικά απο 12 στρέμματα απέμεινε με 2900τ.μ σύμφωνα με την απόφαση του δικαστηρίου ή με 4050τ.μ. σύμφωνα με τη δική μου μέτρηση; Εν τέλει ποια η χρονολογία δημιουργίας του γηπέδου;

 

Υ.Γ. Η κλίση όντως ειναι προς μία διεύθυνση και ναι pk10gr τα όρια του δικού μου τογραφικού,στη μεριά του δρόμου, ταιριάζουν (με μικρή απόκλιση) με το τοπογραφικό που χρησιμοποιήθηκε στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λοιπον φανερο για μενα οτι στην πρωτη τοπογραφηση η κλιση δεν "τοπογραφηθηκε" σωστα..

 

Και το περιπου μπορει να δικαιολογει αποκλισεις ακομα και 2-3 στρεμματων..

 

Δεν μπορω να σε βοηθησω για την χρονολογια δημιουργιας του γηπεδου, παντως απο τη στιγμη που οι 3 ιδιοκτητες φαινονται "συνεργασιμοι", και αν δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για τα ορια του γηπεδου, ισως αυτη τη διαφορα να μπορουσαν να την κερδισουν.. Ο 3ος μοιαζει να μην κερδιζει τιποτα σημαντικο αλλα με καλη διαθεση ισως να υπαρχει τροπος να διορθωθουν τα λαθη του παρελθοντως..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε akot

προφανώς το τοπογραφικό που βασίσθηκε η δικαστική απόφαση ήταν για τα 'πανηγύρια'΄

αφού το γεωτεμάχιο είχε μεγάλη κλίση μάλλον τα εμβαδά έπρεπε να είναι μεγαλύτερα και όχι μικρότερα σε σχέση με την δική σου μέτρηση

πρότεινε στους εμπλεκομένους την αποτύπωση της ολικής έκτασης και επαναπροσδιορισμό των επιμέρους εμβαδών-συναινετική αποδοχή ορίων

να συντάξεις με τη βοήθεια δικηγόρου η συμβολαιογράφου έντυπο (πρωτόκολλο) συναινετικής αποδοχής ορίων μεταξύ των ομόρων για οριστική παύση των διενέξεων

με όσα αναφέρεις πρόκειται για αυτοτελές γεωτεμάχιο που ανέκαθεν ήταν και είναι όσο το μέτρησες, δεν δημιουργήθηκε με την δικαστική απόφαση απλώς προσδιορίσθηκαν τα όριά του έστω και με τα προβλήματα που γράφεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.