Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρκάρισμα γείτονα σε δική μου θέση αποκλειστικής χρήσης (προτεινόμενη αντιμετώπιση)


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας , έχω μια μεζονέτα και αυτή έχει αποκλειστική χρήση. (φαίνεται και από τα σχέδια ) 

Στην αποκλειστική χρήση μου παρκάρει ο γείτονας χωρίς την άδεια μου και δεν φεύγει ενώ είναι δικός μου ο χώρος. Την δική του αποκλειστική χρήση την έχει κάνει κήπο με αποτέλεσμα να μην έχει θέση για πάρκιγνκ. Έχει 2 αμάξια. Το 1 το έχει αφήσει μόνιμα στο χώρο μου (αποκλειστική μου χρήση) και αν παρκάρω απλά θα με κλείσει και δεν θα μπορώ να βγώ. 

Αποτέλεσμα να μην έχω να παρκάρω εγώ..

Από όσο ξέρω μπορώ να το κάνω αυτό τον χώρο και κήπο εφόσον είναι αποκλειστική χρήση δική μου. Εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω για το αμάξι μου.

Τι μπορώ να κάνω  νομικά ώστε να τον βγάλω έξω από τον χώρο μου και να παρκάρω εκεί το δικό μου?

σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Edited by Pavlos33
έγινε τροποποίηση τίτλου-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, George0006 said:

....

Τι μπορώ να κάνω  νομικά ....

Να το αναθέσεις σε δικηγόρο.

Φυσικά μέχρι να τελειώσει αυτό μπορείς να τοποθετήσεις όσες μεγάλες και βαριές γλάστρες με φυτά και όπου θες στον χώρο που έχεις αποκλειστική χρήση με βάση τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

διάβαζα σε διάφορα sites ότι και σε δικηγόρο  να πάω αν βάλει το αμάξι του σε χώρο που είναι ιδιωτικός(διότι είναι συγκρότημα) δεν μπορεί η αστυνομία να μετακινήσει το όχημα του ή να του πάρει τις πινακίδες ή να του κάνει τίποτε. ισχύει? 

Ακόμα και γλάστρες να βάλω θα τις μετακινήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

τα σαιτς δεν τα γραφουν ολα .

Ουτε για την αστυνομια αναφερουν ουτε λενε αυτα που λες...

Αυτο που -πιθανον- δεν γραφουν -ή δεν προσεξες-  ειναι οτι, μετα απο δικαστικη αποφαση

θα διαταχθει η "αποβολή  του" απο τον δικο σου χωρο, "δι' εκτελεσεως της απόφασης"

και με απειλη χρηματικης ποινης.

Το θεμα σου θα το λυσει ο δικηγορος...οριστικα

αυτα απο μενα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, George0006 said:

......

Ακόμα και γλάστρες να βάλω θα τις μετακινήσει.. 

Σου έγραψα αν δεν το πρόσεξες, Μεγάλες & Βαριές.

και όπου θες (στον χώρο σου) ακόμα και 20εκ η κάθε μία δίπλα από τις πόρτες του κάθε αυτοκινήτου. Τράβα και φωτογραφία μη και γίνει φθορά τους να το έχεις κι αυτό να το δώσεις στον δικηγόρο να ζητάς αποζημίωση αν τις σπάσει.

Το ΑΑΑ όμως είναι όπως είπαμε από την αρχή. Πας σε δικηγόρο

(και ναι η αστυνομία δεν δίνει πρόστιμο για παράνομο παρκάρισμα σε ιδιωτικό χώρο) 

Ο δικαστής όμως δίνει απόφαση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας , επανέρχομαι στο θέμα  διότι με έχουν σταματήσει ορισμένοι φίλοι. Ήμουν στην διαδικασία να στείλω εξώδικο αλλά το σταμάτησα.

Μου λένε ότι παίρνει καιρό για να γίνει το δικαστήριο μπορεί να πάρει 3-4 χρόνια  για να βγει η απόφαση.

Θα παίρνει αναβολές  μου λένε αυτός και τέτοια. 

Ποια είναι η γνώμη σας  για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ζήτημα καθαρά νομικό

Αν θες να ζητήσεις κάποια γνώμη σίγουρα θα απευθυνθείς στον δικηγόρο σου.

Αλλιώς σε αντίστοιχο φόρουμ δικηγόρων (με τις αντίστοιχες παθογένειες)  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.