Μετάβαση στο περιεχόμενο

Xρησικτησία και οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθειά σας σε μια περίπτωση που μου βρωμάει λίγο εώς πολύ θα έλεγα.

Ένας τύπος έχει στην κατοχή του ένα αγροτεμάχιο 700τ.μ. στα σπάτα με νόμιμους τίτλους από το 1970. Το 1987 η περιοχή μπαίνει στο σχέδιο και δίνει αρτιότητα τα 500μέτρα και κατά παρέκλιση ότι προυπήρχε του 1987 με όποιο εμβαδόν κι αν είχε. Το 1997 ο ιδιοκτήτης βάζει την γυναίκα του να διεκδικήσει το κομμάτι πλέον των 500μέτρων δηλαδή τα υπόλοιπα 200τ.μ. με χρησικτησία 20ετίας, γίνεται το δικαστήριο και αυτός δεν εμφανίζεται οπότε ερήμιν του κατοχυρώνεται στο όνομα της γυναίκας του και δηλώνεται στο κτηματολόγιο με το χαρτί από το ειρηνοδικείο ενώ τα 500τ.μ με το συμβόλαιο. Μετά αυτός πεθαίνει, αλλά δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς από την γυναίκα και τα παιδιά του για τα 500τ.μ. Ο πελάτης μου θέλει τώρα να αγοράσει το κομμάτι των 200τ.μ. και αναρωτιέμαι αν χρόνος δημιουργίας του είναι τα 20 χρόνια πριν την κατοχυρωσή του με χρησικτησία από το δικαστήριο οπότε το 1977 έτσι ώστε να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο δηλαδή να είναι προ του φεκ για την ένταξη. Επίσης έχω τις αμφιβολίες μου ως προς το αν θα πρέπει να προβεί τελικά σε αγορά. Μου έφερε τα αποδεικτικά από το κτηματολόγιο της β΄ανάρτησης. Τι θα γίνει αν τα παιδιά του θανόντα αποφασίσουν να το διεκδικήσουν μετά; Είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Να σημειώσω ότι αρχικός ιδιοκτήτης και τα παιδιά του είναι όλοι δικηγόροι....

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος δημιουργίας ενός γηπέδου γενικά είναι ο χρόνος μεταγραφής θεωρείται οχρόνς μεταγραφής του οριστικού συμβολαίου.

 

σε περίπτωση κληρονομιάς ή κληροδοσίας, οχρόνος θανάτου του κληρονομούμενου. στις περιπτώσεις εξ αδιαθέτου κληρονομιάς όταν η δήλωση αποδοχής κληρονομιάς έχει γίνει μετά το χρόνο της κατά παρέκλισης αρτιότητας και δεν υπάρχει προγενέστερος τίτλος που αποδεικνύει την κατά παέκλιση αρτιότητα, για το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου θα λαμβάνεται υ΄πόψη ο χρόνος ανάτου του κληρονομούμενου.

 

για περισσότερες λεπτομέρειες βρες την εγκύκλιο 7/4-3-1992 με αριθμ πρωτοκόλλου 9622/1473

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά το θέμα είναι ποιος είναι ο χρόνος δημιουργίας του κομματιού που προέκυψε από την χρησικτησία...

Link to comment
Share on other sites

για να πάρει αρτιότητα στην παρέκκλιση το τμήμα που λες(200μ) πρέπει η δικαστική απόφαση να αναφέρει οτι το νεμόταν από το 1967(87-20) αλλιώς κλάφτα χαράλαμπε! αμα πας πολεοδομία με απόφαση χρησικτησίας του 97 άρα νομή από 77 έχεις βαρβάτο θέμα. ο αποθανών δεν ήξερε όλη την νομοθεσία προφανώς.

 

υγ: το νου σου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί από το 1967 συνάδελφε; Για ποιο νόμο πρόκειται; Μπορείς να με καθοδηγήσεις για να ξέρω τι να ψάξω, να διαβάσω και να διαφωτιστώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αααα τώρα κατάλαβα τι ήταν αυτο το 87-20. Εννοείς ότι πρέπει η χρησικτησία των 20 χρόνων άρα και ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου να ξεκινά 20 χρόνια πριν την ένταξη στο σχέδιο... Δηλαδή αν η χρησικτησία ξεκίνησε το 77 τότε υφίσταται σαν οικόπεδο των 200τ.μ. αλλά δεν θεωρείται άρτιο ως προυπάρχον του 1987 που έγινε η ένταξη... Σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια αυτό ουσιαστικά προφυλάσσει από κάθε εξυπνάκια που σαν τον αποθανόντα θα έβαζε ένα μέλος της οικογενειάς του να δηλώσει χρησικτησία για όποιο κομμάτι του οικοπέδου θα περίσευε της αρτιότητας κατά κανόνα... Χαχαχα... Ε ναι ήταν έξυπνος ο μεγαλοδικηγόρος αλλά όχι όσο θα έπρεπε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντως χθες διάβασα μία εγκυκλιο που αναφέρει...ντα ντα ντα νταμ..

 

οτι χρόνος δημιουργίας θεωρείται ο χρόνος που άρχισε να νέμεται γήπεδο...

 

Αν την θέλει κάποιος να περασω να την πάρω από εκεί που την βρήκα...

 

Κάποιος μάλλον είχε μπάρμπα στην κορώνη.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε netmin909

σου υπενθυμίζω ότι μέχρι τώρα έχουν εκδοθεί πολλές εγκύλιοι

με διαφορετικό περιεχόμενο

1. όσα αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος ΠΑΠΑΕΥΘΥΜΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

2. στις πράξεις εφαρμογής ως χρόνος λαμβανόταν ο χρόνος ΄έναρξης΄της νομής δηλαδή χρησικτησία με αναδρομική ισχύ

3. όταν δεν μπορούσε να αποδειχθεί ο χρόνος δημιουργίας οικοπέδου για να εμπίπτει στις κατα παρέκκλιση διατάξεις προσκομιζόταν α) βεβαίωση απο το υποθηκοφυλάκειο περι μη διεκδίκησης β) βεβαίωση δημάρχου η προέδρου για το χρονικό διάστημα νομής και γ) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη

ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ

κατα την γνώμη μου πάντως ο χρόνος δημιουργίας είναι με την έναρξη της νομής με την παρέλευση της 10ετίας η 20ετίας εντός των οποίων μπορεί να εγερθεί διεκδικητική αγωγή εκείνο που κατοχυρώνεται είναι η κυριότητα

στείλε μου αν μπορείς την εγκύκλιο και ευχαριστώ προκαταβολικά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.