Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας χωρίς ρήσεις για σπίτι σε νησί


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους 

Σε μονοκατοικία σε νησί 200m από την θάλασσα φέτος τον χειμώνα εμφανίστηκε σε 2 σημεία υγρασία, (το ένα σημείο στο ταβάνι και το άλλο σημείο σε τοίχο, ξεκινάει  από το ταβάνι και κατεβαίνει 20εκ προς τα κάτω). Το σπίτι είναι κατασκευής του 1974, η ταράτσα είναι περίπου 150m2, δεν έχει καθόλου ρήσεις με αποτέλεσμα να κρατάει νερά σε 4-5 σημεία. Η πλάκα από την κάτω πλευρά έχει το λευκό το φελιζόλ και από πάνω τίποτα. Τα περισσότερα συνεργεία που ρώτησα μου πρότειναν μόνωση με ασφαλτόπανα. Θα ήθελα την άποψή σας ποια είναι η καλύτερη λύση για μόνωση

1. Αφρομπετόν για δημιουργία ρήσεων και ασφαλτόπανα (που μου πρότειναν οι περισσότεροι)

2. Durosol Light Roof 

3. Κάτι άλλο που έχετε να προτείνετε

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.  

 

 

IMG_20191124_142811.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να αποσαφηνιστεί τι θες; Στεγανωση μόνο ή και θερμομόνωση.

Γιατί το άσφαλτοπανο μόνο του ειναι για στεγανωση. Το άλλο σύστημα που αναγράφεις (το light ) είναι και θερμομονωτικο.

Κοίτα εγώ ιδιώτης είμαι αλλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να απευθυνθεις σε μηχανικό της κατάλληλης ειδικότητας γιατί όσοι κάνουν μονώσεις (στο λέω από πικρή πείρα) απλά προσπαθούν να πουλήσουν το δικό τους σύστημα (που εννοείται ότι είναι το καλύτερο του κόσμου και όλων των άλλων έχει τρωτά ...). Ο μηχανικος θα δει την περίπτωση , τι ταιριάζει , τι επιλογές έχεις και ποια είναι τα ενδεικτικά κόστη. Οι επιλογες είναι πολλές και αν γίνουν σωστά τότε θα δουλέψουν μια χαρά. 

 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, kotor9 said:

Πρέπει πρώτα να αποσαφηνιστεί τι θες; Στεγανωση μόνο ή και θερμομόνωση.

Γιατί το άσφαλτοπανο μόνο του ειναι για στεγανωση. Το άλλο σύστημα που αναγράφεις (το light ) είναι και θερμομονωτικο.

Κοίτα εγώ ιδιώτης είμαι αλλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να απευθυνθεις σε μηχανικό της κατάλληλης ειδικότητας γιατί όσοι κάνουν μονώσεις (στο λέω από πικρή πείρα) απλά προσπαθούν να πουλήσουν το δικό τους σύστημα (που εννοείται ότι είναι το καλύτερο του κόσμου και όλων των άλλων έχει τρωτά ...). Ο μηχανικος θα δει την περίπτωση , τι ταιριάζει , τι επιλογές έχεις και ποια είναι τα ενδεικτικά κόστη. Οι επιλογες είναι πολλές και αν γίνουν σωστά τότε θα δουλέψουν μια χαρά. 

 

Έχετε απόλυτο δίκιο, το θέμα είναι ότι στο νησί είναι δύσκολο να βρεις μηχανικό που να είναι και γνώστης των μονώσεων. Από Αθήνα για να έρθει κάποιος είναι δύσκολο και το κόστος μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό

Θέλεις βατό (να το επισκέπτεσαι ελεύθερα και με οποιοδήποτε υπόδημα), ή μη βατό (μόνο οι ελάχιστες αναγκαίες επισκέψεις και μαλακά υποδήματα) δώμα?

Ανάλογα με την απάντηση είναι και η λύση

Όταν λες υγρασία, εννοείς τη μούχλα (μαύρισμα)? Ο τοίχος μήπως είναι σε σημείο που δεν το βλέπει ο ήλιος (Β-Δ)? Διότι σε αυτή την περίπτωση υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση

συμπλ.

με την ευκαιρία, να κάνω μια γραμματική παρατήρηση

ρύσεις, είναι το σωστό για τις κλίσεις του δώματος (και όχι μόνο)

ρήσεις, είναι αυτά που λέγονται/έχουν ειπωθεί (εξ ου  και "ρήσεις μεγάλων ανδρών")

Edited by tetris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.