Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσπασμα χάρτη 1:5000


Recommended Posts

χαιρετε!

ποιος ειναι ο καλυτερος τρόπος να εισαγουμε αποσπασμα χαρτη στο autocad ωστε να μην αλλάξει η κλίμακα του χάρτη?

 

------------------------------------------------------------

κανείς? ...

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για να τοποθετήσω το απόσπασμα χάρτου 1:5000 σε ένα τοπογραφικό με κλίμακα 1:200 τι θα πρέπει να ακολουθήσω; Θα πρέπει να κάνω κάποια γεωαναφορά κι έπειτα scale με λόγο 200/5000;

Κάτι δεν κάνω σωστά και δε με ικανοποιεί το αποτέλεσμα, όποιος μπορεί ας με διορθώσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες γεωαναφορά σημαίνει πως κάνεις αναγωγή ως προς όλα τα μεγέθη συμπεριλαμβανόμενης της κλίμακας.

Εάν έχεις κάποιο λογισμικό που κάνει γεωαναφορά, χρησιμοποίησε ως σταθερά σημεία τα σημεία του κανάβου.

Εάν όχι, scale (όπως το είπες) + rotate. Αναλόγως και την χρήση για την οποία το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν απόσπασμα χάρτου σε τοπογραφικό κλίμακας 1:200. Δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία και θα ήθελα να μου εξηγήσεις τον τρόπο σχετικά με τον κάναβο που αναφέρεις. Αυτό που παρατηρώ, είναι ότι 500μ μεταξύ δύο διαδοχικών σταυρονημάτων, αντιστοιχόύν σε 100 μ απόστασης στο autocad.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνω κάποια γεωαναφορά κι έπειτα scale με λόγο 200/5000;

 

Αυτό ειναι θέμα υποκειμενικό, δηλαδή το πως δουλευει κανείς....

 

Για παραδειγμα εαν ήθελα να κάνω αυτή τη διαδικασία που θέλεις θα την έκανα ως εξής:

 

-Γεωαναφορά του χάρτη (500 μ. μεταξύ των σταυρονηματων=500 units στο Autocad)

-Εισαγωγή στο σχέδιό μου σε με scale k/5000 (όπου k η κλίμακα που θέλω να τυπώσω)

-Τυπώνω (1000 mm <-> k units)

 

Αυτό που παρατηρώ, είναι ότι 500μ μεταξύ δύο διαδοχικών σταυρονημάτων, αντιστοιχόύν σε 100 μ απόστασης στο autocad.

Στην προκειμένη περίπτωση το scale σου πρέπει να είναι 5*k/5000

Link to comment
Share on other sites

scale και rotate. Χάραξε μια γραμμή στο Autocad με το επιθυμητό μήκος και μεγέθυνε/σμύκρινε τον χάρτη που τον έκανες insert για να φτάσει το μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.