Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές διπλωματούχου μηχανικού ως μόνιμου υπαλλήλου στο δημόσιο τομέα


kotonos

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα,

μιας και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μεταπηδήσω από τον ιδιωτικό στο δημόσιο τομέα, θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι εισφορές ενός μόνιμου δημοσίου (όχι ΙΔΑΧ) υπαλλήλου, διπλωματούχου μηχανικού. Από όσα έψαξα και βρήκα, φαίνεται πως οι εισφορές επί του μεικτού μισθού, είναι οι εξής:

Κύρια σύνταξη: 6,67%

Υγειονομική περίθαλψη: 2,55%

Μετοχικό ταμείο πολιτικών υπαλλήλων: 4,5%

Ειδική εισφορά: 1%

Ισχύουν οι παραπάνω εισφορές; Υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Λογικά, θα πρέπει να υπάρχουν και εισφορές για εφάπαξ παροχή και επικουρική ασφάλιση, αλλά τι ποσό ή ποσοστό είναι αυτές; Ισχύουν οι τρεις κατηγορίες (26€, 31€, 37€   &   42€, 51€, 61€)  για κάθε μία όπως στον ιδιωτικό τομέα;

Αν γνωρίζετε και μπορείτε να με βοηθήσετε, θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotonos said:

Αν γνωρίζετε και μπορείτε να με βοηθήσετε, θα το εκτιμούσα.

Γειά σας. Είναι και ο φόρος μισθωτών υπηρεσιών (ΦΜΥ) που σας διαφεύγει, για τον οποίο δυστυχώς όμως, δεν γνωρίζω με σιγουριά το ποσοστό. 

Ίσως κάποιο άλλο μέλος να μπορέσει να βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κρατήσεις Μόνιμου Υπαλλήλου διπλωματούχου μηχανικού τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ στο δημόσιο τομέα:

Φορολογικές κρατήσεις:

-Φόρος εισοδήματος κλίμακας -δεν υπολογίζεται με ποσοστό, ανάλογα με το ύψος του μισθού, ανάγεται σε ετήσια και εκτιμάται με την κλίμακα φόρου που ισχύει κάθε έτος (συμψηφίζεται κατά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης).

-Εισφορά αλληλεγγύης κλίμακας αρθ.43Α του ν.4172/13-καταργείται από 01/01/23.

-Ειδική εισφορά αλληλεγγύης (2%) για την καταπολέμηση της ανεργίας (αρθ.38, παρ.2αΝ.3986/2011)

-Ειδική εισφορά 1% υπέρ ΔΥΠΑ (ΟΑΕΔ) (αρθ. 38, παρ. 2, Ν. 3986/2011) -καταργείται από 01/01/23

Ασφαλιστικές κρατήσεις:

-Κύρια σύνταξη: 6,67%

-Υγειονομική περίθαλψη: 2,55% (2,15% παροχή σε είδος, 0,40% παροχή σε χρήμα)

-Επικουρική ασφάλιση: Επιλογή μίας ασφαλιστικής κατηγορίας: 19,5€, 23,5€, 28€ (από 01/06/22 και εξής)

-Εφάπαξ παροχή: Επιλογή μίας ασφαλιστικής κατηγορίας (ανεξάρτητα με την επιλογή της επικουρικής):  26€, 31€, 37€

-Μετοχικό ταμείο πολιτικών υπαλλήλων: 4,5%

Edited by ikand
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω πως είμαι μισθωτός διπλωματούχος μηχανικός του δημοσίου τομέα με σύμβαση δημοσίου δικαίου. Πάνω σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα: παρατήρησα στη μισθοδοσία μου πως η εισφορά που μου παρακρατείται  για την επικουρική ασφάλιση υπολογίζεται ως ποσοστό 3% του μηνιαίου μικτού μισθού. Είναι αυτό σωστό; Κανονικά η εισφορά της επικουρικής ασφάλισης δεν υπολογίζεται με βάση τις τρεις ασφαλιστικές κατηγορίες, οι οποίες είναι φιξ ποσό η κάθε μία και από τις οποίες εσύ επιλέγεις σε ποια επιθυμείς να υπαχθείς, και έπειτα το ποσό αυτής της κατηγορίας επιμερίζεται ισομερώς ανάμεσα σε εργοδότη και εργαζόμενο; Από το τμήμα της μισθοδοσίας μου, επικαλούνται πως ισχύει η εγκύκλιος 34 του ΕΦΚΑ 514214/03.11.2022, αλλά εγώ θεωρώ πως ισχύει η εγκύκλιος 10 του ΕΦΚΑ 67184/09.02.2023 και δεν βγάζουμε άκρη. Κάνω μήπως λάθος; Το θέμα είναι σημαντικό, διότι αλλιώς είναι να υπολογίζεις μία εισφορά σε ένα φιξ ποσό π.χ. 20 ευρώ, ανεξαρτήτως ύψους μισθού, και αλλιώς είναι να πάει ως ποσοστό επί του μισθού σου, οπότε μπορεί να είναι και αρκετά υψηλότερη στη δεύτερη περίπτωση. Μπορεί μήπως να βοηθήσει κάποιος;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@kotonos} Η εγκύκλιος 10 είναι για μηχανικούς με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου.
Η εγκύκλιος 34 είναι για μηχανικούς με σύμβαση εργασίας δημοσίου δικαίου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Άρα έχει δίκιο το τμήμα μισθοδοσίας που υπολογίζει ποσοστό κράτησης 3%. Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω! Δηλαδή είμαι για παράδειγμα σε ένα γραφείο με ένα συνάδελφο μηχανικό που είναι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου. Κάνουμε και οι δύο την ίδια δουλειά. Και εμένα μου κρατάνε περισσότερα χρήματα από αυτόν; Τι κουλό και παράδοξο είναι πάλι και τούτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχει να κάνει μέχρι την εκάστοτε προκήρυξη (δηλαδή, τι είδους θέσεις είναι και υπό ποιό καθεστώς προκηρύσσονται).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.