Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύτευση δέντρων σε ξένο οικόπεδο εντός περιοχής ανάρτησης πράξης εφαρμογής


vck

Recommended Posts

Σε οικόπεδο στο στάδιο των αναρτήσεων για την ολοκλήρωση της πράξης εφαρμογής, ο γείτονας φύτεψε δέντρα μέσα σε διπλανό οικόπεδο που δεν του ανήκει. Όταν ολοκληρωθεί η πράξη εφαρμογής, τα δέντρα θα βρίσκονται στο όριο των νέων ιδιοκτησιών η κάποια εκατοστά προς την πλευρά του. Δεν έχει ενημερώσει τον σημερινό ιδιοκτήτη για την ενέργεια του να φυτέψει δέντρα στο αγροτεμαχιο που σήμερα δεν του ανηκει.

Τι πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης που βρήκε δέντρα φυτεμένα στο οικόπεδο του χωρίς να έχει ερωτηθεί;

Τι μπορεί να είχε στο μυαλό του ο γείτονας όταν φύτεψε  δέντρα σε ξένο οικόπεδο χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη;

Τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν στο μέλλον εάν δεν κάνει τίποτα δεδομένης της νομοθεσίας; (Για παράδειγμα, εάν στο διπλανό οικόπεδο υφίστανται δέντρα και θέλεις να χτίσεις στο όριο, πρέπει εσύ να λάβεις μέτρα προστασίας του κτίσματος ενώ αν χτίσεις πρώτα και έρθει ο άλλος να φυτέψει, πρέπει να λάβει μέτρα αυτός.)

 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, vck said:

....

Τι πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης που βρήκε δέντρα φυτεμένα στο οικόπεδο του χωρίς να έχει ερωτηθεί;

....

πχ να βάλει περίφραξη στα όρια του (πχ όμως σαν πρώτο βήμα)

  

16 λεπτά πριν, vck said:

....

Τι μπορεί να είχε στο μυαλό του ο γείτονας όταν φύτεψε  δέντρα σε ξένο οικόπεδο χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη;

....

να αγαπάει τα δέντρα .... αλλά αν έχεις πιο καλή μαντεψιά εσύ που είσαι ο μηχανικός της υπόθεσης και έχεις όλα τα δεδομένα θα σε πιστέψω...

  

16 λεπτά πριν, vck said:

....

.... εάν στο διπλανό οικόπεδο υφίστανται δέντρα και θέλεις να χτίσεις στο όριο, πρέπει εσύ να λάβεις μέτρα προστασίας του κτίσματος ενώ αν χτίσεις πρώτα και έρθει ο άλλος να φυτέψει, πρέπει να λάβει μέτρα αυτός.)..

τι μέτρα προστασίας? εσύ τι κρίνεις ως μελλοντικά προβλήματα

 

και επικουρικά... γιατί έχεις τίτλο καταπάτηση οικοπέδου?

Έχει υπάρξει καταπάτηση πέραν της φύτευσης γενικά δέντρων?

Το γήπεδο έχει υλοποιημένα όρια που καταπατήθηκαν για να γίνει η φύτευση ή είναι ανοικτό πανταχόθεν ..... 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Υπάρχει περίφραξη στο σημερινό όριο των ιδιοκτησιών.. φύτεψε τα δέντρα μέσα από την περίφραξη εκεί που θα είναι το μελλοντικό οριο.. Ο ιδιοκτήτης θα πάει να ξηλώσει τα δέντρα. Δεν έχω άλλα δεδομένα.. την άποψη μου ρώτησε αλλά το αντικείμενο και η εμπειρία μου δεν είναι σε ιδιωτικά έργα..

Για παράδειγμα θα έχει πρόβλημα με μονώσεις και με σκαλωσιές αν τα δέντρα μεγαλώσουν. Δεν θέλει να γίνει κακός γείτονας αλλά δεν θέλει να είναι και ο χαζός της υπόθεσης.

Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί ο άλλος φύτεψε μέσα στο (με τα σημερινά δεδομένα) ξένο οικόπεδο αλλά και δεν πιστεύω ότι η ενέργεια είναι εντελώς αθώα.. για αυτό ρωτάω αν μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο από την εμπειρία σας.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα…

Αλλά τι να σου πω…. Άγνωστη η τρέλα του καθένα.

Στην τελική αν δεν αρέσουν τα δεντρύλλια που φύτεψε ο γείτονας ας τα βγάλει και να φυτέψει ότι θέλει μόνος του

Ας μη απασχολείς άλλο του κεφάλι σου με μαντεψιές και την τρέλα του καθένα…. (εκτός κι αν λάβεις αμοιβή για αυτό ή έχεις ανάθεση διερεύνησης των μελλοντικών σεναρίων)

(πλάκα πλάκα μπορεί να είναι και σκέτο φυσιολάτρης 😀)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, vck said:

 

Υπάρχει περίφραξη στο σημερινό όριο των ιδιοκτησιών.. φύτεψε τα δέντρα μέσα από την περίφραξη εκεί που θα είναι το μελλοντικό οριο.. Ο ιδιοκτήτης θα πάει να ξηλώσει τα δέντρα. Δεν έχω άλλα δεδομένα.. την άποψη μου ρώτησε αλλά το αντικείμενο και η εμπειρία μου δεν είναι σε ιδιωτικά έργα..

 

Έχουμε αρκετά θέματα τα οποία δεν γνωρίζουμε από την περιγραφή. Αναφέρεις ότι φύτεψε δέντρα μέσα από την περίφραξη. Εννοείς ότι τα φύτεψε εντός της μέχρι σήμερα δικής του ιδιοκτησίας;

Μέχρι την κύρωση και μεταγραφή της Π.Ε ( σε πολλές περιπτώσεις η διαδικασία έχει κρατήσει χρόνια), ο ιδιοκτήτης δεν έχει απωλέσει το σημερινό του οικόπεδο. Η τελική κυρωμένη πράξη (θα γίνουν ενστάσεις) θα του αποδίδει ενδεχομένως διαφορετικό οικόπεδο ή και σε κάποιες περιπτώσεις οικόπεδο σε άλλη θέση.  

Άρα, εξ αποστάσεως δεν έχουμε (ίσως και εσύ να μην έχεις κάνει έρευνα τίτλων, Ο.Α και εφαρμογή τους στο έδαφος για να ξέρεις αν όντως έκανε καταπάτηση ο γείτονας .

Link to comment
Share on other sites

ή εχουν "μπερδεψει" τα ορια τους

ή, ο γειτονας, φυτεψε τα δενδρα για να μπορει να επικαλειται κυριοτητα/νομη κλπ. στη λωριδα αυτη.

Αρα, απαιτειται εφαρμογη των τιτλων επι του εδαφους.

Αναλογως  των αποτελεσματων της ερευνας, , μετα πας σε δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιοκτησιακό είναι ξεκάθαρο και δεν αμφισβητείται από κανέναν. Σκεφτείτε μια σειρά οικοπέδων με πρόσωπο σε δρόμο και συρματόπλεγμα στα μεταξύ τους και πίσω όρια. Από τον δρόμο όμως, μπορείς να μπεις στο διπλανό οικόπεδο. 

Έχει γίνει η ανάρτηση της πρότασης πράξης εφαρμογής. Βάσει αυτής, ο γείτονας παίρνει μια λωριδα οικοπέδου από τον φίλο μου για να αποκτήσει πρόσωπο, ενώ ο φίλος μου δίνει μια λωρίδα γιατί έχει μεγάλο οικόπεδο. Πήγε λοιπόν και φύτεψε κάποια δέντρα, επάνω στο μελλοντικό οριο, εάν η πράξη εφαρμογής δεν αλλάξει λόγω ενστάσεων. Φύτεψε δλδ μπαίνοντας στο οικόπεδο που σήμερα δεν του ανήκει, αλλά σε σημείο που θα του ανήκει στο μέλλον όταν ολοκληρωθεί η πράξη εφαρμογής, χωρίς να πει τίποτα στον σημερινό ιδιοκτήτη. 

Ο άλλος τώρα αισθάνεται άσχημα. Υπάρχει περίπτωση, να θέλει να χτίσει πάνω στο μελλοντικό οριο και θα έχει θέματα ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει (χωρίς τα δέντρα αυτά, τα οικόπεδα είναι καθαρά από εμπόδια). Δεν έχει καμία σχέση με τον δίπλα, αλλά θα είναι γείτονες στο μέλλον. 

Δεν θέλει να μην κάνει τίποτα. Αλλά εάν κάνει, δεν θέλει να σηκώσει δυσανάλογα το θέμα. Ρώτησε την άποψη μου ως μηχανικό. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο πολύ σημαντικό λόγο για τον οποίο να αξίζει να μαλώσεις άσχημα. Εκτός εάν βάσει της εμπειρίας σας, μπορεί κάποιος να έχει κάτι στο μυαλό του που δεν μπορούμε να σκεφτούμε εμείς. 

Βέβαια, η πράξη από μόνη της, το να μπει κάποιος στο οικόπεδο σου και να φυτέψει χωρίς να τον ξέρεις και να σε ξέρει, ίσως αξίζει το να μαλώσεις..

Link to comment
Share on other sites

"Έχει γίνει η ανάρτηση της πρότασης πράξης εφαρμογής.

Βάσει αυτής, ο γείτονας παίρνει μια λωριδα οικοπέδου από τον φίλο μου για να αποκτήσει πρόσωπο,

ενώ ο φίλος μου δίνει μια λωρίδα γιατί έχει μεγάλο οικόπεδο "

[μαλλον εννοεις οτι ο  γειτονας παιρνει απο τον φιλο σου και υπαρχουν επιπροσθετα τμ. γης, λογω αυξημενης εισφορας σε γη.

 Οταν  κυρωθει η ΠΕ  και μεταγραφει, καθε ενας αποκτα  το δικο του οικοπεδο. Μεχρι τοτε, δεν ειναι οριστικη η ΠΕ.

Το θεμα ειναι οτι υποβαλατε σωστες δηλωσεις ιδιοκτησιας με τα "σωστα" εμβαδα και ορια και εγιναν  σωστοι οι υπολογισμοί, εισφορας σε γη και χρημα και δεν υπαρχουν ενδστασεις...ή -πιθανον να -  δημιουργουν δικαιωμα αποζημιωσης λογω υπερβασης των υποχρεωτικων τμ...

 

Ολα αυτα προκυπτουν απο το σεντονι, που θα διαβασεις προσεκτικα.

Εχεις και καποια επικειμενα δενδρα που δεν τα  εγραψες ποτε σαν δικα σου ωστε να αποζημιωθεις.

Ουτε αυτος δικαιουται αποζημιωσης αφου τα φυτεψε σε ξενη γη.

Τεσπα, δικαιουσαι να ζητησεις το ξεριζωμα  των δενδρων.

Μιλα με τον δικηγορο του πελατη.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.