Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο με πεύκα και δασαρχείο


Recommended Posts

Μιας και σας βρηκα εστω και τυχαια ισως ειστε οι αρμοδιοι για να με βοηθησετε.....εχω ενα κτημα 22 στρεμματων στο πρωτο ποδι χαλκιδικης,απο τα οποια τα 4 ειναι ηδη στο σχεδιο πολεως- οικισμου της περιοχης...τα υπολοιπα 18 αν και καθαριζονται σχεδον καθε 10 χρονια εχουν αρκετα πευκα...το κτημα εχει 100 ελαιοδενδρα και στο κομματι των 18 στρεμματων ξεκινησε ο πατερας μου ενα ξενοδοχειο το οποιο ομως εμεινε στα μπετα(σκελετος)....εχω παρει 2 φορες αδεια καθαρισμου απο το δασαρχειο(τν τελευταια το 1998 ) αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω μιας και ολοι οι ντοπιοι μου λενε να προσεξω γιατι "θα σου το παρει το δασαρχειο,εχει πολλα πευκα"...πειτε μου λοιπον μιας και θελω να το δωσω αντιπαροχη τι πρεπει να κανω τι να προσεξω κ τι να αποφγω για να μην μου "το παρει"το δασαρχειο και τι ακριβως μπορει να σημαινει αυτο...συγνωμη αν σας κουρασα...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οπως θα δειτε και απο αλλα θεματα, ο χωρος αυτος ειναι κυριως για μηχανικους. Ειμαστε ολοι προθυμοι να βοηθησουμε ιδιωτες αλλά πολλα θεματα, οπως και το δικο σας, χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης. σε εναν χωρο οπως αυτος, μονο αποψεις μπορει να εκφραστούν, και μαλιστα συνήθως γενικότερες και όχι ειδικότερες.

 

διαγνωση και πιθανες λυσεις του θεματος σας απο το internet ΔΕΝ προκειται να παρετε, για τον απλουστατο λογο οτι για μια επιστημονικη και σοβαρη αποψη μηχανικου (αυτο που χρειαζεστε) πρεπει ο μηχανικος να εχει γνωση των λεπτομερειων του φακελλου σας.

 

θα σας προτεινα λοιπον φιλικα να απευθυνθείτε σε καποιον μηχανικο της εμπιστοσυνης σας ή που θα σας προταθει, με τα χαρτια σας ανα χειρας, για να ακουσετε υπευθυνες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστούμε που απευθύνεστε στο φόρουμ μας

να ακολουθήσετε την ορθότατη προτροπή του συναδέλφου howard_roark όπως διατυπώθηκε παραπάνω

επιπλέον σας επισημαίνω ότι το δασαρχείο δεν 'αφερεί΄κυριότητα στα γεωτεμάχια

το αν μιά έκταση έχει δασική μορφή η είναι δάσος έχει σχέση με την οικοδομική εκμετάλλευση,υπάρχουν δημόσιες,δημοτικές και ιδιωτικές δασικές εκτάσεις

σε ένα γεωτεμάχιο εντός η εκτός σχεδίου είναι δυνατό όλο η και τμήμα του να είναι δασικό

ο Τοπογράφος Μηχανικός στον οποίο απαραίτητα θα πρέπει να απυθυνθείτε θα καλύψει όλο το τεχνικό μέρος

υπάρχει σε ισχύ πολύπλοκη νομοθεσία σχετικά με το θέμα η οποία όμως πρέπει να εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον σας επισημαίνω ότι το δασαρχείο δεν 'αφερεί΄κυριότητα στα γεωτεμάχια

.

 

εγώ πιστεύω οτι ναι το δασαρχείο αφαιρεί κυριότητα, καθώς αν χαρακτηρίσει μια έκταση δημόσιο δάσος η κυριότητα περνάει στο δημόσιο ανεξάρτητα απο τον τίτλο του ιδιοκτήτη..

Link to comment
Share on other sites

την παιρνει δεν την παιρνει στον ιδιο παρονομαστη είσαι....

είναι τεχνικό το θέμα και δεν σε αφορά επί του παρόντος!

άσε να το λύσουμε μόνοι μας! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν το δασαρχείο χαρακτηρίσει μία έκταση δημόσια δασική σήμαινει ότι πότε δεν ήταν ιδιοκτησία σου... απλά την είχες καταπατήσει εσύ ή κάποιος από τους προηγουμένους φαινόμενους ιδιοκτήτες! Νομίμως υφιστάμενη ιδιοκτησία δεν μπορεί να μετατραπεί σε κοινόχρηστη χωρίς αποζημίωση...

Link to comment
Share on other sites

σωστή η παρατήρηση του συναδέλφου SIGIO

συνάδελφε napoleon δεν αναφέρθηκα σε καταπατήσεις αλλά σε δικαιώματα νομίμως υφιστάμενα

η απάντησή μου στον αρχικό ενδιαφερόμενο αφορά το αν το δασαρχείο αφερεί την κυριότητα- που αποκτήθηκε νόμιμα- απο γεωτεμάχιο η τμήμα του

και η απάντηση είναι προφανώς όχι

αν υπάρχει καταπάτηση η μη νόμιμος τρόπος απόκτησης κυριότητας είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με ιδιαίτερη προσοχή να διαβάσεις την άδεια καθαρισμού . πως περιγράφει το γήπεδο.

Επίσης αν τα ελαιόδεντρα προϋφίσταστε του 1979.

Αν ο καθαρισμός αναφέρεται και στα ελαιόδεντρα τότε προχώρα χωρίς να φοβάσαι τους χαρτογιακάδες δασολόγους. υπάρχει σημαντική βελτίωση στο νομοθετικό πλαίσιο και το ξεμπερδεύεις.

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων. Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.