Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοσιακό χωριό


chronism

Recommended Posts

Ένας γνωστός μου (δεξί χέρι βουλευτή) μου είπε ότι σκοπεύουν να χαρακτηρίσουν ένα χωρίο της περιοχής μου Παραδοσιακό και με ρώτησε αν αξίζει το κόπο ??

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα να χαρακτηρισθεί ένα χωριό παραδοσιακό ??

Γιατί εγώ μόνο μειονεκτήματα σκέφτηκα ... ΕΠΑΕ, αλλαγή των όρων δόμησης προς το χειρότερο.... κτλ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να δούμε το θέμα λίγο ευρύτερα. Επιδοτήσεις δεν γνωρίζω αν θα πάρουν οι ιδιοκτήτες, αλλά το ζήτημα είναι ότι αν υπάρχουν οι κατάλληλοι άνθρωποι που θα κάνουν τις σωστές κινήσεις, μπορεί το χωριό να γνωρίσει μεγάλη τουριστική ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ μόνο μειονεκτήματα σκέφτηκα ... ΕΠΑΕ, αλλαγή των όρων δόμησης προς το χειρότερο....

Αυτά για μένα είναι πλεονεκτήματα...Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν ο οικισμός πληρεί τις προϋποθέσεις ώστε να χαρακτηριστεί ''παραδοσιακός''. Νομίζω τη δεκαετία του '80 έγιναν οι τελευταίες έρευνες και έκλεισε κατά κάποιον τρόπο η λίστα.

 

Θεωρητικά ο χαρακτηρισμός μπορεί να διασώσει τη φυσιογνωμία του οικισμού (και βέβαια δε μιλάω για μιμητισμό αλλά για την ενσωμάτωση των βασικών αρχών της ντόπιας αρχιτεκτονικής). Από οικονομικής απόψεως τα ποικίλα επενδυτικά πακέτα (επιχορηγήσεις κρατικές - ευρωπαϊκές) παρέχουν πρώτης τάξεως ευκαιρίες για ανώδυνες αποκαταστάσεις κτηρίων - εκτός αν τα δεδομένα πράγματι επιτρέπουν τη σωστή ανάπτυξη επιχειρήσεων και άρα την πραγματική βελτίωση του οικονομικού στάτους της περιοχής (συνήθως οι νέες επιχειρήσεις είναι μικρού-μεσαίου μεγέθους και ο κίνδυνος να ''την κάνουν'' για Αλβανίες και Βουλγαρίες στο μέλλον περιορισμένος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.