Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύση για ξυλοφάγο έντομο.


Recommended Posts

Γεια σας,

Σε δωμάτιο  το οποίο  έχει    ξύλινο  πάτωμα  κυρίως  τις     βραδινές   ώρες    ή    ακόμη και  το μεσημέρι    όταν  εχει  απόλυτη  ησυχία  ακούγεται   

 ανά διαστήματα  ήχος σαν  κάποιος να ξεκολλάει  αυτοκόλλητη  ταινία  χρατσς χρουτσς !!!

Εικάζω ότι  είναι  ξυλοφάγο έντομο  δεδομένου ότι    παρατήρησα   τρύπες  και γύρω απο τις   τρύπες  <<βουναλάκι >> απο ξύλο.

Ψέκασα  στο σημείο  sprey  για  έντομα  μέχρι και  χλωρίνη  έριξα   αλλά     αποτέλεσμα  0.

 Γνωρίζει κανείς  λύση  με φυσικό  τρόπο  για να σκοτώσω το  έντομο πριν  μου  φάει  όλο  το  ξύλινο πάτωμα ;

Edited by ΔιμετροςΘρακιώτης
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

για δες εδώ

 Αναζητηση  έκανα πριν  αναρτήσω την   ανάρτηση .Τα αποτελέσματα  που   εμφανιζει  η συγκεκριμένη  αναζητηση    είναι  με  χημικά .Επειδή  εχω ριξει χημικές  ουσίες (χλωρινη , sprey ) στο πάτωμα   δεν  θέλω να επιβαρύνω και άλλο την κατασταση  του ξύλου με επιπρόσθετες χημικές  ουσίες.

Αναζητω  (εαν γνωριζει  κάποιος  )  μόνο  με φυσικό  τροπο   καταπολέμησης  του  ξυλοφάγου - σαρακιου.

Edited by ΔιμετροςΘρακιώτης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα πιο ειδικές εφαρμογές πχ επάλειψη με ρολό υγρών (όχι χλωρίνες) που κάνουν εμποτισμό σε βάθος. Ένα από αυτά είναι https://www.insituconservation.com/products/insecticides/serpol_gel. Υπάρχουν και άλλα. Αν θεωρείται διαφήμιση ας σβηστεί.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 11:47 ΠΜ, mak_johnn said:

Εγώ θα σου πρότεινα πιο ειδικές εφαρμογές πχ επάλειψη με ρολό υγρών (όχι χλωρίνες) που κάνουν εμποτισμό σε βάθος. Ένα από αυτά είναι https://www.insituconservation.com/products/insecticides/serpol_gel. Υπάρχουν και άλλα. Αν θεωρείται διαφήμιση ας σβηστεί.

 

Eυχαριστω  αλλά όπως  έγραψα και πιο  πάνω  αναζητώ    φυσικό  τρόπο  αντιμετώπισης   του    σαρακιού.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ΔιμετροςΘρακιώτης said:

....αναζητώ    φυσικό  τρόπο  αντιμετώπισης   του    σαρακιού.....

χωρίς να είμαι ειδικός αλλά μάλλον ο μόνος "φυσικός τρόπος" να φύγει το σαράκι από το σπίτι σου είναι να τελειώσει η τροφή του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 11:28 AM, ΔιμετροςΘρακιώτης said:

 Αναζητηση  έκανα πριν  αναρτήσω την   ανάρτηση .Τα αποτελέσματα  που   εμφανιζει  η συγκεκριμένη  αναζητηση    είναι  με  χημικά .Επειδή  εχω ριξει χημικές  ουσίες (χλωρινη , sprey ) στο πάτωμα   δεν  θέλω να επιβαρύνω και άλλο την κατασταση  του ξύλου με επιπρόσθετες χημικές  ουσίες.

Αναζητω  (εαν γνωριζει  κάποιος  )  μόνο  με    καταπολέμησης  του  ξυλοφάγου - σαρακιου.

οικονομικότερος και πιο φυσικός τροπος αντιμετώπισης σαρακίου εκτός μπεζιρέλαιου δεν υπάρχει, για αυτό σταδιακά όσο απαιτηθεί μικροεχύσεις με σύριγγα στις τρυπούλες μέχρι τη παύση.

Edited by arel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.