Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση σε πολυκατοικία


Recommended Posts

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχει αυτόνομη κεντρική θέρμανση(πετρελαίου) αλλά δεν ανάβουν όλα τα διαμερίσματα κάθε χρόνο και ίσως φέτος να μην ανάψει κανείς υπό αυτό το σενάριο μπορεί να ανάψει πχ ένα διαμέρισμα καθώς ο κανονισμός δεν αναφέρει κάτι πάνω σε αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@ChristosAlexiou02 υποθέτοντας ότι ήθελες να βάλεις ερωτηματικό (αντί για τελεία) μετά το "αυτό", η απάντηση είναι: ναι, μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Apsekastos said:

@ChristosAlexiou02 υποθέτοντας ότι ήθελες να βάλεις ερωτηματικό (αντί για τελεία) μετά το "αυτό", η απάντηση είναι: ναι, μπορεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ορθά σου απάντησε ο συνάδελφος πριν.

Αλλά περισσεύουν λεφτά να αγοράσεις πετρέλαιο ''για πάρτη σου'' ενω ξέρεις οτι οι άλλοι αν δουν οτι υπάρχει πετρέλαιο θα κάψουν κι αυτοί αλλά δεν θα σου δώσουν €? 😜

Το πολύ πολύ να σου πληρώσουν το % στο πάγιο, απο το πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης!

Πονεμένη ιστορία η θέρμανση στις πολυκατοικίες... απο παλιά και όχι τώρα λόγω κρίσης!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, dib said:

Πονεμένη ιστορία η θέρμανση στις πολυκατοικίες... απο παλιά και όχι τώρα λόγω κρίσης!

Εμείς στην πολυκατοικία που μένουμε, έχουμε έναν (υπερ)άνθρωπο, ο οποίος έχει σοβαρές ενστάσεις επί του ποσοστού κατανομής στη θέρμανση (ιδιοκτήτης λέμε, όχι ενοικιαστης). Ενα ωραίο πρωινό λοιπόν, πριν περίπου 10+ χρόνια, αποφάσισε να μην πληρώνει τίποτα (όλα αυτά, προ εγκατάστασης αυτόνομων λεβήτων Φ.Α.).

Και μη χειρότερα δηλαδή.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για εμένα εγώ έχω φυσικό αέριο οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά για μια ηλικιωμένη κυρία που κρυώνει τώρα το χειμώνα και θα ήθελε οταν θα έχει πολύ κρύω να ανάβει. Ε τι να πω άμα ανάψουν και οι υπόλοιποι που δεν ανάβουν υπάρχουν και οι μετρήτες και θα έχει το γραφείο διαχείρισης τις ενδείξεις, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση της πολυκατοικίας είναι υποχρεωμένη να προμηθευτεί πετρέλαιο, από τη στιγμή που έστω και ένας επιθυμεί να ανάψει τη θέρμανση, που ούτως ή άλλως είναι αγαθό πρώτης ανάγκης. Και η κατανομή δαπανών να γίνει βάσει της μελέτης, δηλαδή του πίνακα χιλιοστών. Άρα να συμμετέχουν όλοι με τα ποσοστά που τους αναλογούν, κάψουν - δεν κάψουν πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.