Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με την κατανομή χιλιοστών ανελκυστήρα .


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους  θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται με την κατανομή χιλιοστών του ανελκυστήρα στις πολυκατοικίες  . Η πολυκατοικία είναι του 1979 και ήταν το πατρικό μου , ένα διαμέρισμα στο ισόγειο 80 τμ το οποίο αυτή τη στιγμή το μισό ανήκει σε εμένα και το άλλο μισό στον αδελφό μου ο οποίος και μένει εκεί . Φέτος αποφάσισαν στη συνέλευση την αλλαγή  του ανελκυστήρα  και ανακαλύπτω ότι έχουμε τα περισσότερα χιλιοστά  ανελκυστήρα από όλα τα διαμερίσματα . Η πολυκατοικία είναι πενταώροφη και  έχει 26 διαμερίσματα και εκτός από ένα μεγάλο διαμέρισμα του 5ου  που έχει 112 χιλιοστά στον ανελκυστήρα εμείς είμαστε δεύτεροι με 73 χιλιοστά  και είμαστε ισόγειο . Δεν γνωρίζω πολλά από νόμους πολυκατοικιών αλλά θεωρώ  ότι είναι άδικο να πληρώνουμε σχεδόν το ένα δέκατο της δαπάνης της αλλαγής του ανελκυστήρα <η οποία θα ανέλθει στα 10.000 ευρώ  σε σύνολο 26 διαμερισμάτων > που δεν τον  χρησιμοποιούμε ποτέ . Υπάρχει τρόπος να γίνει καινούργια δίκαια κατανομή χιλιοστών; Αν κάποιος γνωρίζει για το θέμα  και μπορεί να φωτίσει την υπόθεση θα το εκτιμούσα Ευχαριστώ .

Edited by Pavlos33
μορφοποίηση κειμένου-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά του ανελκυστήρα @Β Αργέστης χρησιμοποιούνται για έξοδα όπως η περιοδική συντήρησή του.
Η κατανομή της δαπάνης για την αλλαγή ολόκληρου του ανελκυστήρα γίνεται με βάση το εμβαδόν του κάθε διαμερίσματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο διαμέρισμα μένει ο αδελφός μου, από ότι με ενημέρωσε η διαχειρίστρια λέει ότι το αναφέρει το καταστατικό . Δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα γιατί αυτά τα κανόνιζαν οι γονείς μας όσο ζούσαν .  Επειδή δεν είχε προκύψει κάποιο θέμα δεν ήμουν ενήμερος για τι τι γινόταν . .  Πήγα σε συμβολαιογράφο με το συμβόλαιο και με ενημέρωσε για το ότι  έχουμε 73 χιλιοστά στον ανελκυστήρα . Οι γονείς  μου κατέβηκαν από τη Ήπειρο το 1969  και το διαμέρισμα το αγοράσανε το 1979 δεν γνωρίζω πως γινόταν τότε η κατανομή των χιλιοστόν άλλα αυτό που ξέρω ότι σίγουρα οι γονείς μου δεν γνώριζαν από τέτοια .Τώρα αντιλαμβάνομαι ότι από το 1979 πάντα πληρώναμε τα περισσότερα κοινόχρηστα για τον ανελκυστήρα .

 

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

απο πού προκυπτουν τα χιλιοστα κατανομης δαπανων;

Υπαρχει κανονισμος;

Στο διαμέρισμα μένει ο αδελφός μου, από ότι με ενημέρωσε η διαχειρίστρια λέει ότι το αναφέρει το καταστατικό . Δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα γιατί αυτά τα κανόνιζαν οι γονείς μας όσο ζούσαν .  Επειδή δεν είχε προκύψει κάποιο θέμα δεν ήμουν ενήμερος για τι τι γινόταν . .  Πήγα σε συμβολαιογράφο με το συμβόλαιο και με ενημέρωσε για το ότι  έχουμε 73 χιλιοστά στον ανελκυστήρα . Οι γονείς  μου κατέβηκαν από τη Ήπειρο το 1969  και το διαμέρισμα το αγοράσανε το 1979 δεν γνωρίζω πως γινόταν τότε η κατανομή των χιλιοστόν άλλα αυτό που ξέρω ότι σίγουρα οι γονείς μου δεν γνώριζαν από τέτοια .Τώρα αντιλαμβάνομαι ότι από το 1979 πάντα πληρώναμε τα περισσότερα κοινόχρηστα για τον ανελκυστήρα 

 

11 ώρες πριν, Κέλσος said:

Τα χιλιοστά του ανελκυστήρα @Β Αργέστης χρησιμοποιούνται για έξοδα όπως η περιοδική συντήρησή του.
Η κατανομή της δαπάνης για την αλλαγή ολόκληρου του ανελκυστήρα γίνεται με βάση το εμβαδόν του κάθε διαμερίσματος.

Σαφώς και δεν έχω αντίρρηση να πληρώνουμε  για συντήρηση αλλά βρήκα  ένα παράδειγμα  νέας πολυκατοικίας που η κατανομή χιλιοστών του ανελκυστήρα  διαφέρει  αρκετά από όροφο σε όροφο . από τα κοινόχρηστα προκύπτει ότι κάποια διαμερίσματα είναι  κοντά στα 65 με 70 τμ στους ορόφους και τα χιλιοστά ανελκυστήρα απέχουν αρκετά από τα δικά μας  προς τα κάτω πάντα .

 

Στη στηλη "Ανελκυστηρας" αναγραφονται τα χιλιοστα του ασανσερ ανα οροφο.

Δηλαδη

1ος > 170 χιλιοστα

2ος >330 χιλιοστα

3ος > 500 χιλιοστα

 

Edited by Pavlos33
συγχώνευση διαδοχικών παραθέσεων-μηνυμάτων (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει τι λες.
Ότι δεν έχουν υπολογιστεί σωστά τα χιλιοστά ανελκυστήρα.
Αυτό είναι το ένα θέμα.
Το άλλο είναι η δαπάνη για την αντικατάστασή του. 
Η κατανομή αυτής της δαπάνης δεν γίνεται βάσει των χιλιοστών ανελκυστήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι δύο τα ζητήματα αν κατάλαβα καλά . Το ένα είναι  να γίνει εκ νέου  κατανομή  χιλιοστών για την συντήρηση . Και β  η δαπάνη αντικατάστασης  γίνεται βάσει τετραγωνικών μέτρων  ανεξαρτήτου ορόφου αυτό εννοείς; .Αυτοί από ότι κατάλαβα τη δαπάνη της αντικατάστασης την  υπολογίζουν βάσει χιλιοστών ανελκυστήρα .  Ευχαριστώ για την απάντηση .  

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Στις δαπάνες ανελκυστήρα συμμετέχουν μόνον οι όροφοι που (εκ των πραγμάτων) τον χρησιμοποιούν. Δηλ. από Α' και πάνω

Για να αλλάξουν τα ποσοστά του πίνακα, θα πρέπει να συμφωνήσουν (συμβληθούν) όλοι οι ιδιοκτήτες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση

οι δαπανες ειναι

- οι συνηθεις  λειτουργιας και συντηρησης, ο υπολογισμος τους γινεται αναλογα με το εαν το δωμα ειναι ή μη βατο για το ισογειο

- και οι δαπανες αντικαταστασης που γινεται με βαση τα χιλιοστα καθε ΟΙ [βαρυνεται και το ισογειο ως συμμετοχη στα παγια περιουσιακο στοιχεια της οικοδομης]

  Υπαρχει αυτο το ΦΕΚ σαν "οδηγος"

ΦΕΚ Β΄ 1296/16.12.1977 Περί συμπληρώσεως κανονισμού πολυορόφων κτιρίων για τη λειτουργία Κ. Θερμάνσεως και ανελκυστήρων,

και αυτη η μελετη του κ. Ζαχαριαδη,

 στην οποια εχουμε αναφερθει και παλαιοτερα.,

http://library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 1:27 ΜΜ, dimitris GM said:

προς ενημερωση

οι δαπανες ειναι

- οι συνηθεις  λειτουργιας και συντηρησης, ο υπολογισμος τους γινεται αναλογα με το εαν το δωμα ειναι ή μη βατο για το ισογειο

- και οι δαπανες αντικαταστασης που γινεται με βαση τα χιλιοστα καθε ΟΙ [βαρυνεται και το ισογειο ως συμμετοχη στα παγια περιουσιακο στοιχεια της οικοδομης]

  Υπαρχει αυτο το ΦΕΚ σαν "οδηγος"

ΦΕΚ Β΄ 1296/16.12.1977 Περί συμπληρώσεως κανονισμού πολυορόφων κτιρίων για τη λειτουργία Κ. Θερμάνσεως και ανελκυστήρων,

και αυτη η μελετη του κ. Ζαχαριαδη,

 στην οποια εχουμε αναφερθει και παλαιοτερα.,

http://library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια .

 

On 6/12/2022 at 7:42 ΜΜ, Β Αργέστης said:
On 6/12/2022 at 8:21 ΠΜ, tetris said:

Στις δαπάνες ανελκυστήρα συμμετέχουν μόνον οι όροφοι που (εκ των πραγμάτων) τον χρησιμοποιούν. Δηλ. από Α' και πάνω

Για να αλλάξουν τα ποσοστά του πίνακα, θα πρέπει να συμφωνήσουν (συμβληθούν) όλοι οι ιδιοκτήτες

Ευχαριστώ για την απάντηση .

 

On 6/12/2022 at 7:42 ΜΜ, Β Αργέστης said:

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια .

 

On 6/12/2022 at 1:27 ΜΜ, dimitris GM said:

προς ενημερωση

οι δαπανες ειναι

- οι συνηθεις  λειτουργιας και συντηρησης, ο υπολογισμος τους γινεται αναλογα με το εαν το δωμα ειναι ή μη βατο για το ισογειο

- και οι δαπανες αντικαταστασης που γινεται με βαση τα χιλιοστα καθε ΟΙ [βαρυνεται και το ισογειο ως συμμετοχη στα παγια περιουσιακο στοιχεια της οικοδομης]

  Υπαρχει αυτο το ΦΕΚ σαν "οδηγος"

ΦΕΚ Β΄ 1296/16.12.1977 Περί συμπληρώσεως κανονισμού πολυορόφων κτιρίων για τη λειτουργία Κ. Θερμάνσεως και ανελκυστήρων,

και αυτη η μελετη του κ. Ζαχαριαδη,

 στην οποια εχουμε αναφερθει και παλαιοτερα.,

http://library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf

 οι συνηθεις  λειτουργιας και συντηρησης, ο υπολογισμος τους γινεται αναλογα με το εαν το δωμα ειναι ή μη βατο για το ισογειο

Αυτό δεν το κατάλαβα τι εννοεί  εάν το δώμα είναι βατό η μη βατό ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  Σε αυτες τις παληες οικοδομες, στο δωμα  υπηρχαν "πλυσταρια",  ειτε κοινοχρηστα ειτε με χρηση ξεχωριστη για καθε διαμερισμα.

Αρα,  γινονταν χρηση του ανελκυστηρα, αρα ηταν "βατό" και για το ισογειο .

Αντιθετα, εαν ειχε κρατησει την αποκλειστικη χρηση καποιος,

τοτε  χρεωνονταν το ισογειο σαν "μη βατο".

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.