Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eργασίες μικρής κλίμακας σε κατασχεμένο ακίνητο


liagiannakou

Recommended Posts

Αν εννοείς το σχόλιο όπου κάποιος μπορεί να γνωρίζει το ακίνητο στο απάντησα. Εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ο εκτιμητής πάντως μέσα δεν μπαίνει. Ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Pavlos33 said:

.. Ο εκτιμητής πάντως μέσα δεν μπαίνει. Ξεκάθαρα.

Μα στο έγραψα κι εγώ ότι κατά κανόνα ο εκτιμητής δεν πάει να μπει μέσα....

Και για τους αγοραστές ο κανόνας είναι ξέρουν πως είναι μέσα πριν κάνουν προσφορά ..... 

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλώς κατά κανόνα, αλλά στο 100% των περιπτώσεων. Μέσα δεν ξέρουν Κώστα. Αν ήταν να ξέρουν τι γίνεται μέσα θα αγόραζαν πολλοί. Μην κρίνεις από κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που αποτελούν εξαίρεση και ενδεχομένως έχει στηθεί παραμάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ.... μη είσαι απόλυτος....

το 100% δεν ισχύει.... εγώ προσωπικά έχω μπεί σε πολλά επαγγελματικά μεγάλα και ξενοδοχειακές μονάδες που ήταν για δικαστήρια.... (και δεν μιλάμε για 2-3)

Για τα υπόλοιπα για τους αγοραστές δεν το ανέφερα για εξαιρέσεις... αλλά για μερικές εκατοντάδες αν θες και αριθμό.... Νομίζω πως εσύ δεν έχεις αυτή την προσωπική εμπειρία αλλά πιθανολογείς .... 

Δεν νομίζω πως έχει αξία άλλη κουβέντα επ αυτού αφού ξεφεύγουμε και από το ερώτημα του ιδιώτη και πιθανολογούμε τι έχει στο μυαλό του.

εγώ όβερ.

Link to comment
Share on other sites

Είχες στα χέρια σου εντολή εκτίμησης εμπορικής αξίας  από δικαστικό επιμελητή στο πρόσωπό σου ή τελούσες υπό την ιδιότητα εκτιμητή της τράπεζας (πχ εσωτερικός) η οποία σκόπευε (ή βολιδοσκοπούσε) να πάρει το ακίνητο σε πλειστηριασμό; Είναι διαφορετικές καταστάσεις, γι αυτό σου μνημόνευσα το ΠΔ 59/2016.

Επιπλέον,  διάβασε τα στατιστικά και κρίνε αν η συντριπτική πλειοψηφία ακινήτων σε πλειστηριασμό με επισπεύδουσες τις τράπεζες καταλήγουν σε ιδιώτες ή στις ίδιες. 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους, ευχαριστώ για τις απαντησεις, συγγνωμη που δεν συνδεθηκα νωριτερα. η κατάσταση ειναι ως εξής: το ακίνητο κατασχεθηκε απο την τραπεζα λογω υψηλου χρεους και αναρτηθηκε πλειστηριασμός. η προηγουμενη ιδιοκτήτρια, "πουλησε" το ακινητο σε υποψηφιο αγοραστη ο οποιος εκανε εργασιες εσωτερικα και εξωτερικα (ριξιμο τοιχων, σπασιμο πλακιδιων, εξωτερικο βαψιμο) ΠΡΙΝ εκτελεστει ο πλειστηριασμός.  Δεν γνωριζω εαν εκαναν ουσιαστικες κινησεις αναστολής του, παντως εκτελεστηκε κανονικά και κατακυρωθηκε σε εμενα. 

Δεν υπαρχει ενοικιαστηριο, ουτε εχει γινει καποια νομικη κινηση οπως ανακοπη κατα της κατασχεσης, επισης βρηκα οτι για 16 χρονια απο το χτισιμο του ακινητου η συνδεση ρευματος ειναι εργοταξιακη και ενα σωρο ακομα απατες και παρατυπιες. θα κανουν λεει καταγγελια κατα του πλειστηριασμου και ηθελα να δω ποσο νομιμες ειναι οι εργασιες ωστε να κινηθω κι εγω αναλογα. σας ευχαριστω ολους, εχει απαντηθει

Θα μπορουσε να βγαλει αδεια εαν ο φακελος της πολεοδομιας ειχε κλεισει κανονικα. Εφ οσον δεν εχει οικιακο ρεύμα ο φακελο εκκρεμει ακομα και αρα οι εργασιες εγιναν παρανομα.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, liagiannakou said:

..... παντως εκτελεστηκε κανονικά και κατακυρωθηκε σε εμενα. 

.... και αρα.............

άρα έχεις προπονηθεί αρκετά και συνεχίζεις με τον νομικό και μηχανικό  σου.

Και κάκιστα δεν βάζεις τόνους εδώ που είναι υποχρεωτικό.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@liagiannakou Πως ακριβώς έγινε η πώληση χωρίς να γίνει άρση της αρχικής προσημείωσης υποθήκης που υπήρχε στην τράπεζα;

Παραθέτω και ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που αλίευσα στο διαδίκτυο για τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την απόκτηση ακινήτου μέσω πλειστηριασμού.  αναφέρεται στο άρθρο ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί να γίνει ακύρωση του πλειστηριασμού ακόμη και μετά την κατακύρωση.

https://www.psarakislegal.com/391-agora-akinhtou-se-pleisthriasmo

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2023 at 6:00 PM, Pavlos33 said:

@liagiannakou Πως ακριβώς έγινε η πώληση χωρίς να γίνει άρση της αρχικής προσημείωσης υποθήκης που υπήρχε στην τράπεζα;

Παραθέτω και ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που αλίευσα στο διαδίκτυο για τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την απόκτηση ακινήτου μέσω πλειστηριασμού.  αναφέρεται στο άρθρο ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί να γίνει ακύρωση του πλειστηριασμού ακόμη και μετά την κατακύρωση.

https://www.psarakislegal.com/391-agora-akinhtou-se-pleisthriasmo

 

μα δεν πουληθηκε κανονικα... τον εξαπατησε τον ανθρωπο με υποσχεσεις, ειναι και αλλοδαπος... ειναι και μαλλον ριψοκινδυνος...

 

On 1/6/2023 at 4:54 PM, Didonis said:

άρα έχεις προπονηθεί αρκετά και συνεχίζεις με τον νομικό και μηχανικό  σου.

Και κάκιστα δεν βάζεις τόνους εδώ που είναι υποχρεωτικό.

 

εγω δε σου απευθυνθηκα στον ενικο και δεν καταλβαινω και το κολλημα με τους τονους. τι θα πει υποχρεωτικο; ο καθενας γραφει οπως μπορει. γελοιος κανονισμος και σου συνιστω να τον αλλαξεις.

επισης τι σημαινει ακριβως εχεις προπονηθει αρκετα;  αυτα τα χρηματα για μενα ηταν οτι ειχα και δεν ειχα και τα εδωσα ολα μετρητα. οσο για τις απαντησεις που παραθεσα, προεκυψαν μεσα στις επομενες ημερες απο τοτε που εθεσα την ερωτηση.  

παρεμπιπτοντως κανεις δεν απαντησε στην ερωτηση μου. ο καθενας σχολιασε οτι του γουσταρε κι εσυ τους τονους. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.