Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση σωληνώσεων fan coils


Iraklis Nicolaou

Recommended Posts

17 λεπτά πριν, kotor9 said:

Τι να έκανα τότε ... δεν ήξερα ότι επρεπε να βάλω μηχανικούς να ελέγχουν τους άλλους μηχανικούς ....

Καλησπέρα, αν υποννοείς πλημμελή επίβλεψη των εργασιών από τους συναδέλφους, ο ΚΕΝΑΚ οριακά βγήκε το ΦΕΚ το 2010 που έκανες την ανακαίνιση, οπότε δεν υπήρχε η σχετική εμπειρία και χωρίς να γνωρίζω τι επέβαλε ό τότε κανονισμός που ίσχυε, ίσως οι απαιτήσεις μόνωσης του δικτύου καλύπτονταν από την πολυστρωματική που σου βάλανε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, αν υποννοείς πλημμελή επίβλεψη των εργασιών από τους συναδέλφους, ο ΚΕΝΑΚ οριακά βγήκε το ΦΕΚ το 2010 που έκανες την ανακαίνιση, οπότε δεν υπήρχε η σχετική εμπειρία και χωρίς να γνωρίζω τι επέβαλε ό τότε κανονισμός που ίσχυε, ίσως οι απαιτήσεις μόνωσης του δικτύου καλύπτονταν από την πολυστρωματική που σου βάλανε.

Εγώ τους είπα κάντε το καλύτερο δυνατό χωρίς να παζαρεψω τίποτα. Θεωρώ ότι δεν έκαναν το καλύτερο δυνατό. Δεν υποννοω τίποτα το λέω ξεκάθαρα . Εγώ ήμουν ο πελάτης και δεν έμεινα ικανοποιημένος.

 

4 ώρες πριν, kotor9 said:

Εγώ τους είπα κάντε το καλύτερο δυνατό χωρίς να παζαρεψω τίποτα. Θεωρώ ότι δεν έκαναν το καλύτερο δυνατό. Δεν υποννοω τίποτα το λέω ξεκάθαρα . Εγώ ήμουν ο πελάτης και δεν έμεινα ικανοποιημένος.

Και για να είμαι ακριβής επειδή το είδα τώρα που γύρισα από δουλειά . Η εεδμκ εκδόθηκε μαρτ 2011 (όχι 2010 όπως λανθασμένα είπα στην αρχή) οι θερμουδραυλικες εργασίες έγιναν άνοιξη καλοκαίρι 2011 και στο σπίτι κατοικήθηκε Σεπτεμβρ 2011. 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kotor9 said:

Εμενα το συνεργείο που το 2010 μου έκανε την ολική ανακαίνιση (υπό την επίβλεψη πολιτικού μηχανικού που έβγαλε την άδεια και μηχανολόγου μηχανικού που ήταν ο αρχηγός του συνεργείου) μου έβαλαν σωλήνες πολυστρωματικες μόνο με σπιράλ και όχι με μόνωση. Τι να έκανα τότε ... δεν ήξερα ότι επρεπε να βάλω μηχανικούς να ελέγχουν τους άλλους μηχανικούς ....

Anyway μέχρι τώρα δεν έχω δει υγρασιες (προφανώς θα υπάρχουν αλλά εμφανώς δεν έχω παρατηρήσει κάτι). Το σπιτι είναι μόνιμη κατοικία από το 2011 έως σήμερα). αλλά αυτό που έχω νιώσει έντονα και αδιαμφισβήτητα είναι η απώλεια θερμότητας μιας και σε πολλά σημεία το πάτωμα (εκεί που περνά ο σωλήνας ) είναι ζεστό ζεστό.

Ευτυχώς έχω σούπερ μονωμένο σπίτι και είμαι σε ήπια περιοχή και έτσι η βλακεία του συνεργείου δεν με ζημιώνει και τόσο. Αλλά δεν θα κάτσω και να σκάσω μια ζωή την έχουμε ... Απλά το συνεργείο αυτό δεν το ξαναπαίρνω ούτε φυσικά το προτείνω. 

Η εγκατάσταση σου αφορά θέρμανση και ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Iraklis Nicolaou said:

Η εγκατάσταση σου αφορά θέρμανση και ψύξη;

Όχι μόνο θέρμανση. Απλά είδα το ποστ σου και θυμήθηκα τα δικά μου . Τότε είχα στεναχωρηθεί όταν άλλος θερμουδραυλικος είδε τα σκέτα σπιράλ και με ρώτησε γιατί έβαλες σκέτα χωρίς μόνωση; Και του απάντησα: δεν τα έβαλα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kotor9 said:

Όχι μόνο θέρμανση. Απλά είδα το ποστ σου και θυμήθηκα τα δικά μου . Τότε είχα στεναχωρηθεί όταν άλλος θερμουδραυλικος είδε τα σκέτα σπιράλ και με ρώτησε γιατί έβαλες σκέτα χωρίς μόνωση; Και του απάντησα: δεν τα έβαλα εγώ...

Δεν θα έχεις θέμα με συμπυκνώσεις τότε

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2023 at 1:18 ΜΜ, Iraklis Nicolaou said:

 Πιθανή λύση η ρύθμιση του νερού σε υψηλότερες θερμοκρασίες το καλοκαίρι για μείωση των συμπυκνώσεων, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οι Αντλίες Θερμότητας που δουλεύουν ενδοδαπέδιο δροσισμό έχουν set point στους 19οC. Αυτό σημαίνει ότι το πρακτικό όριο ασφαλείας των υγροποιήσεων είναι αυτό. Αν δουλέψει η αντλία με προσαγωγή 12 C η επιστροφή θα είναι 16-17C άρα θα γίνεται αφύγρανση μικρή βέβαια και θα μαζεύει συμπυκνώματα μόνο η προσαγωγή. Η ολική απόδοση της fcu θα είναι στο 60-70% της αρχικής - προσωπική εκτίμηση από πείρα.

Μερικές αντλίες μόνο έχουν ρυθμιζόμενα set points σην ψύξη πάνω από 12 C, δεν έχουν όλες. Και από αυτές οι περισσότερς το έχουν σαν ένα αυτορυθμιζόμενο υπομενού λειτουργίας θερινής εξοικονόμισης. Όπως επίσης μερικές αντλίες και όχι όλες έχουν επιλεγόμενο set point ενδοδαπέδιου δροσισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vgeorg1 said:

Οι Αντλίες Θερμότητας που δουλεύουν ενδοδαπέδιο δροσισμό έχουν set point στους 19οC. Αυτό σημαίνει ότι το πρακτικό όριο ασφαλείας των υγροποιήσεων είναι αυτό. Αν δουλέψει η αντλία με προσαγωγή 12 C η επιστροφή θα είναι 16-17C άρα θα γίνεται αφύγρανση μικρή βέβαια και θα μαζεύει συμπυκνώματα μόνο η προσαγωγή. Η ολική απόδοση της fcu θα είναι στο 60-70% της αρχικής - προσωπική εκτίμηση από πείρα.

Μερικές αντλίες μόνο έχουν ρυθμιζόμενα set points σην ψύξη πάνω από 12 C, δεν έχουν όλες. Και από αυτές οι περισσότερς το έχουν σαν ένα αυτορυθμιζόμενο υπομενού λειτουργίας θερινής εξοικονόμισης. Όπως επίσης μερικές αντλίες και όχι όλες έχουν επιλεγόμενο set point ενδοδαπέδιου δροσισμού.

Τα δυο καλοκαίρια που έχω δουλέψει την ψύξη, έχω ρυθμίσει τη θερμοκρασία του νερού στους 12 βαθμούς με μάλλον ικανοποιητικά αποτελέσματα στη γενικότερη αίσθηση. Η μονή τοιχοποία απο όπου διέρχονται οι σωλήνες, που είναι επενδυμένη με κεραμικό, είναι κρύα στην αίσθηση χωρίς να παρατηρείται συμπύκνωση. Τώρα, αξίζει τον κόπο να μπω στη διαδικασία ριζικής τροποποίησης της διακλάδωσης των σωληνώσεων; Να περιμένω να δω αν θα παρουσιαστούν υγρασίες; Και αν μέχρι τότε δημιουργηθούν άλλα προβλήματα; 

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή, με το χέρι στην καρδιά, δεν μπορώ να σου πώ τι να κάνεις. Οι συμπυκνώσεις στην ψύξη ειναι μη προβλέψιμες. Μπορεί ένα χρονο να μη βγάλουν τίποτε και μπορεί σε 15 μέρες να στα κάνουν όλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.