Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός σπιτιού σε δύο μικρά στούντιο


kiniklis_007

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω ένα σπίτι να το διαμορφώσω σε δυο μικρά στούντιο, γνωρίζω ότι για αυτό πρέπει καταρχάς να είναι εφικτό πολεοδομικά.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να το χωρίσω στα δύο με γυψοσανίδες η εξωτερική είσοδος να είναι μία.

Σαν να είναι δύο δωμάτια σε ένα σπίτι ουσιαστικά τα οποία δεν θα επικοινωνούν μεταξύ τους.

Σκοπεύω να τα εκμεταλλευτώ σαν Airbnb.

Θέλω να μάθω αν αυτό είναι εφικτό νομικά καταρχάς και αν δεν είναι αν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις πχ δύο χώροι με κοινή κουζίνα πχ σαν να είναι δύο δωμάτια διαφορετικά.

Η ας πούμε να υπάρχει μια πόρτα που τα συγκοινωνονει αλλά να είναι μόνιμα κλειδωμένη πχ.

Δεν ξέρω μπορεί και να λέω βλακείες αν κάποιος είναι γνώστης θα το εκτιμούσα να μου πει την άποψη του.

Επίσης για να γίνει αυτό πρέπει κάπου να δηλώσω της αλλαγές? Πολεοδομία πχ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσον αφορά το airbnb ότι θες νοικιάζεις με όποια διαμόρφωση θες, από δωμάτιο μέχρι δεντρόσπιτο, αρκεί να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. :-D

Πολεοδομικά όμως, για κάθε διαμόρφωση που θες να κάνεις (αν επιτρέπεται) θα χρειαστεί άδεια από την πολεοδομία. Πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό ο οποίος θα σε κατατοπίσει για τις απαραίτητες διαδικασίες, αναλόγως της περίπτωσης σου.

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, cien said:

Καλησπέρα, όσον αφορά το airbnb ότι θες νοικιάζεις με όποια διαμόρφωση θες, από δωμάτιο μέχρι δεντρόσπιτο, αρκεί να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. :-D

Πολεοδομικά όμως, για κάθε διαμόρφωση που θες να κάνεις (αν επιτρέπεται) θα χρειαστεί άδεια από την πολεοδομία. Πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό ο οποίος θα σε κατατοπίσει για τις απαραίτητες διαδικασίες, αναλόγως της περίπτωσης σου.

 

Το γνωρίζω ότι θέλει άδεια, και αν αυτό επιτρέπεται.

Απλά δεν ξέρω τι ισχύει σε γυψοσανίδες που ουσιαστικά δεν είναι μόνιμες.

Η απορία μου δημιουργήθηκε όταν έμεινα ο ίδιος σε ενα Airbnb  πρόσφατα.

Ουσιαστικά ήταν μια καφετέρια η οποία είχε διαμορφωθεί σε δωμάτια Airbnb  και τα πάντα ήταν σε γυψοσανίδες και όσο πρόσεξα είδα ένα κεντρικό ρολόι στην είσοδο όχι ένα ρολόι για κάθε δωμάτιο πχ.

Οπότε δημιουργήθηκε η απορία γιατί όλα ήταν τόσο πρόχειρα χτισμένα αλλά ταυτόχρονα πολύ οργανωμένα δωμάτια.

Μια καφετέρια που ακόμα είχε την ταμπέλα έξω χωρισμένη σε 5-6 δωμάτια 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχε γίνει όλο αυθαίρετα, μπορεί και να είναι νόμιμο και μην είχε προλάβει να βγάλει την ταμπέλα.

Οι γυψοσανίδες δεν έχουν καμία διαφορά με τα τούβλα. Όλα θεωρούνται σταθερά χωρίσματα και θέλουν άδεια. 

Πιθανόν και άδεια αλλαγής χρήσης.. Είναι πολλές οι υποπεριπτώσεις και για να κρίνεις τι πρέπει να κάνεις πρέπει να συμβουλευτείς μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

σωστά πρέπει να απευθυνθείς σε Μηχανικό, πρέπει να δει τα σχέδια της άδειας σου, αν είναι νόμιμη η κατασκευή σου και κατόπιν να αιτηθεί στην Υπηρεσία δόμησης για να βγει η άδεια και να διαιρέσεις τον χώρο σου σε δύο. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις

Να ρωτήσω κάτι ακόμα

Ας πούμε ότι κάνω μια αλλαγή γκρεμίζω ένα τοίχο με τούβλα πχ να ενώσω κουζίνα με σαλόνι.

Πρέπει πάλι να βγάλω άδειες κτλ? 

Να δηλώσω κάπου την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και απαιτεί κατ ελάχιστον έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας. Απευθύνεσαι σε μηχανικό να σου εκδώσει την άδεια (εφόσον μπορεί να εκδοθεί).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.