Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγανωση Αρμου 4εκ κατά μήκος μπαλκονιού 10μ


immunity

Recommended Posts

καλησπέρα το διαμέρισμα μου έχει ενιαίο γωνιακό  μπαλκονι (10 και 10 μετρα)

στη μία μεριά και σιριζα με τις μπαλκονοπορτες έχει κενό ~4εκ κενό πέρα για πέρα. ( μάλλον είναι διαφορετικές πλάκες αφού είμαι στο πρώτο υπερυψωμένο(5οροφη) και μετά το μπαλκονι μου ξεκινάει ταράτσα ψηλοτάβανο μαγαζιου.

έχει πρόβλημα με νερά που στάζουν από την άκρη του μπαλκονιού (εκεί που τελειώνει η αρμος) και λόγο ανακαινισης/εξοικονομω, έκανα αποξήλωση έως και γκρο μπετον. και όπως φαίνεται στις φώτο έχουν τοποθετηθεί ασφαλτοπανα και πίσσα κατά μήκος του "κενου"/(αρμού?).

Η πισα φαίνεται να έχει ξεραθεί και κοπει/ρηγματωσει.

υπάρχει καποια καλή μέθοδος για στεγανοποιηση και αποφυγή ρηγματωσης? εκτός ξανά πίσσας και ασφαλτοπανου? (θα γίνει στεγνώσει αφού πέσει το νέο γκρο μπετον και πριν περαστούν τα πλακάκια με ελαττωμένες τσιμεντένιες στεγανωτικο.

20230107_141856.jpg

20230107_141845.jpg

20230107_141753.jpg

20230107_141622.jpg

20230107_141617.jpg

20230107_141536.jpg

20230107_141532.jpg

20230107_141546.jpg

20230107_141548.jpg

Edited by immunity
Φωφογραφιες
Link to comment
Share on other sites

με ασφαλτόπανα και πίσσες δεν λύνεις το πρόβλημα.

Υπάρχουν και ειδικά υλικά για  αρμών αλλά πρέπει να μπορούν να ανανεωθούν στον χρόνο. Δες με μία πρόχειρη αναζήτηση εδώ

Σου συνιστώ να το αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών να καθοδηγήσουν το όποιο συνεργείο τι υλικά και τι μέθοδο θα επιλεγεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ 

 

αλλά πρέπει να μπορούν να ανανεωθούν στον χρόνο
τα 6μετρα ειναι ακριβως στο τοιχο και με θερμοπροσοψη 15κ δεν νομιζω να μπορουν να ανανεωθουν (πλην των 4 μετρων που ειναι καθετο  μπαλκονι και στις 2 μπαλκονοπορτες

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνο που βλέπει προβλήματα έντονης υγρασίας στον αρμό, οπότε και συνεπάγεται διαβρωση στον οπλισμό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία έγινε σε δύο πλάκες, μια οι 5 όροφοι και μια τα ψηλοταβανα μαγαζιά (που έχω τη πλαϊνή βεραντα). Κ ενώ το 1998-1999 οι δυο πλάκες ήταν στο ίδιο ύψος. το κτηριο με τους 5 ορόφους έχει βυθιστεί καμία 3-4 εκατοστά περισσότερο από το τμήμα με τα ψηλοτάβανα μαγαζιά. Ο αρμοστοκος  τα πλακάκια εκεί που ήταν η διαφοροποίηση ύψους (αρμος διαστολης) ρυγματονωταν συνέχεια και περνούσαν νερά (πέφτανε στο πεζοδρομιο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.