Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση Κεραμοσκεπής και Φωτοβολταϊκό


Dejandroga

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Σε υπάρχουσα κεραμοσκεπή (ξύλινη) χωρίς θερμομόνωση, προγραμματίζεται να μπούνε πανελς φωτοβολταϊκού (που θα την καλύψουν σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό).

Από κάτω βρίσκεται κατοικήσιμος χώρος, ο οποίος είναι μια χαρά τον χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι βράζει.

Θεωρείτε οτι χρειάζεται να μπεί θερμομόνωση (για να κόβει την ζέστη), ή δεν χρειάζεται εφόσον θα υπάρχουν τα πάνελς (και άρα θα κόβουν την ζέστη);

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Dejandroga said:

...

Θεωρείτε οτι χρειάζεται να μπεί θερμομόνωση (για να κόβει την ζέστη), ή δεν χρειάζεται εφόσον θα υπάρχουν τα πάνελς (και άρα θα κόβουν την ζέστη);

τα πάνελ το μόνο που θα παρέχουν θα είναι σκίαση μερικά....

αν λοιπόν είσαι Αράχοβα Αριδαία κλπ μπορεί και να επαρκεί αυτό....

Στην Ελλάδα όμως οι καλοκαιρινοί μήνες οι 40 βαθμοί κελσίου στην σκιά δεν είναι σπάνιο γεγονός.

Οπότε χωρίς πολλά πολλά αν θέλει σημαντική οικονομία ρεύματος κλπ να βάλει καλή καλή θερμομόνωση. Θα εξοικονομεί και τον χειμώνα παρ ότι γράφεις ότι είμαι μια χαρά ....

Είναι δεδομένες πιά οι αυτονόητες για τους μηχανικούς απαντήσεις σε αυτά πια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Αράχωβα αλλά είμαι σε υψόμετρο 450+ :) (μισό απο την αράχωβα)

Δεν έχω πάει ακόμα σε μηχανικό (εγώ είμαι άλλης ειδικότητας), οπότε απλά ήθελα να είμαι λίγο "υποψιασμένος".

Υπόψη ότι μου προτείνανε και λύση coating πάνω απο τα κεραμύδια, θεωρώ οτι είναι τραγικό σαν μόνωση (αν και αυτός που την πρότεινε είναι μηχανικός....)

Οπότε το να ρωτάει κανείς για να παίρνει και άλλες γνώμες (απο άτομα του κλάδου πάντα), μόνο καλό κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που βράζει όπως λες, η θερμομόνωση είναι μονόδρομος. 

Σίγουρα θα έχει κάποια βελτίωση με τα φωτοβολταικά αλλά σαν τη θερμομόνωση δεν έχει!

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Dejandroga said:

....

Οπότε το να ρωτάει κανείς για να παίρνει και άλλες γνώμες (απο άτομα του κλάδου πάντα), μόνο καλό κάνει.

όλα καλά είναι....

βάλε μόνωση .... όπου βάλεις καλό είναι.

Κι αν πχ είσαι στον τομέα των υπολογιστών κλπ... είναι σαν να λέμε βάλε μνήμη στο μηχάνημα να έχεις..... καλό είναι. (δεν φτάνει για να λύσει τα πάντα αλλά καλό είναι να έχεις και να μη πάσχεις απ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ

 

Και εγώ εκεί ήμουν σε άποψη σε μεγάλο ποσοστό, αλλά έλεγα μπάς και κάνω μέγα λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Dejandroga said:

Θεωρείτε οτι χρειάζεται να μπεί θερμομόνωση (για να κόβει την ζέστη), ή δεν χρειάζεται εφόσον θα υπάρχουν τα πάνελς (και άρα θα κόβουν την ζέστη);

Τα πάνελ θα σου κάνουνε σκιασμό και σε καμία περίπτωση θερμομόνωση. Θα έχεις θερμικές απώλειες και καλό είναι πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση να βάλεις μία γενναία μόνωση την οποία θα σου υποδείξει έπειτα από μελέτη μηχανικός που να ασχολείται, να γνωρίζει από υγροθερμομόνωση και να μπορεί να την επιλύσει με κατάλληλα λογισμικά ώστε να αποφύγεις περαιτέρω προβλήματα υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

"...ο οποίος είναι μια χαρά τον χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι βράζει...". Κάτι δεν πάει καλά εδώ, εκτός κι αν οι χειμώνες είναι πολύ ήπιοι στην περιοχή. Τα αμόνωτα δομικά στοιχεία, έχουν πρόβλημα χειμώνα -καλοκαίρι

Επίσης, θα πρέπει να ελεγχθεί η φέρουσα ικανότητα της στέγης (εκτός κι αν τα πάνελς είναι εύκαμπτα), σε συνδυασμό με τον τρόπο στήριξης των πάνελς. Και, φυσικά, πολύ καλή στεγάνωση των σημείων επαφής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.