Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Λαστίχωμα'' γηπέδων


Recommended Posts

Χρηματισμοί και παραθυράκια... μήπως πρέπει να γραφτούμε στον δικηγορικό σύλλογο? Τι στο καλό σπουδάζω εγώ ρε παιδιά? Μηχανικός για να δημιουργώ ή δικηγόρος για να ψάχνω παραθυράκια? Μηχανιλίκι απλά για να ξέρω πως να κινηθώ όταν θα είμαι μεν εντάξει με τον εαυτό μου αλλά ο μακάκας της υπόθεσης για όλους τους άλλους? Καλά τι πρέπει να γίνει πια σε αυτή την χώρα για να δούμε φως? Ρε συνάδελφοι ώρες ώρες αναρωτιέμαι που πάω εκεί έξω... αφού και ορθά να δουλεύω θα με φάει το μεγάλο ψάρι της κομπίνας. Τουλάχιστον ρε zavi μας λες και εσύ τπτ να ξέρουμε και εμείς οι απ' έξω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με, ένας μηχανικός έκανε εκείνο και τάδε μηχανικός έκανε το άλλο δε γίνετε και τίποτα ούτε έρχεται και κάτι στο φως .

Μόνο με στοιχειοθετημένες και επώνυμες καταγγελίες πιθανό να βγει κάτι.

Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση και μόνο . Να 'χαμε να λέγαμε και να δημιουργούμε εντυπώσεις .

 

Yπονοούμενα του στυλ , άμα μου τα στάξει κάποιος χοντρά μπορεί και να ανοίξω το στόμα μου σίγουρα απέχουν πολύ από κάθε ηθικό κανόνα που λέει και ο Αχιλλέας .

Και φυσικά χάνετε κάθε καλή προαίρεση που πιθανόν υπήρχε στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Οι δημοσιοποιήσεις τέτοιων φαινομένων διαφθοράς και σήψης που προσβάλουν ολόκληρο το κλάδο θα πρέπει να τίθενται άμεσα σε δημόσια προβολή.

 

Επειδή όμως ο κάθε μηχανικός δεν θέλει να εμπλακεί άμεσα για τους γνωστούς λόγους (οικονομικούς, αλλά και προβλήματα με τις υπηρεσίες...), θα θέτει τα στοιχεία του στη διάθεση των εισαγγελικών ή ανεξάρτητων Αρχών εφόσον του ζητηθεί.

 

Αν αρχίσουν να έρχονται στην επιφάνεια το ένα μετά το άλλο τέτοιου είδους σκάνδαλα ανά την Ελλάδα, τα οποία σήμερα είναι γνωστά μόνο σε περιορισμένο τοπικό επίπεδο και γίνει ντόρος, βλέπουμε αν ασχοληθούν τα Μέσα, οι εισαγγελικές Αρχές, ο ΓΕΔΔ, το Σώμα επιθεωρητών Δ.Δ. και το ίδιο το υπουργείο...

 

Καθ' ένας λοιπόν που προβαίνει σε δημοσιοποίηση υπόθεσης διαφθοράς (και όχι καταγγελίας κατά του γείτονα...) θα μπορεί να την παρουσιάζει στο φόρουμ με την επισήμανση "Τα στοιχεία της ταυτότητάς μου στη διάθεση των αρμόδιων Αρχών"

 

Μόνο με τη δημοσιοποίηση μπορεί να πάρει μπρος το «Σύστημα», αλλιώς δεν πρόκειται ν’ αλλάξει τίποτα απολύτως

Link to comment
Share on other sites

zavi, ξεκίνησες ένα νήμα λέγοντας: "Έχω στοιχεία για μια παρανομία και θέλω κίνητρο "μη ηθικό" για να την καταγγείλω".

Σου επεσήμανα ότι το "μη ηθικό" κίνητρο που δημοσίως ζητάς δεν συνάδει με το σκοπό λειτουργίας αυτού του φόρουμ.

Στην απάντηση που έδωσες μετά δεν έκανες αναφορά στο κίνητρο που αναζητάς.

 

Ελπίζω να μην το αναζητάς πλέον.

 

Χωρίς την αναζήτηση απο μέρους σου του "μη ηθικού" κινήτρου, το νήμα που δημιούργησες δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια εντελώς αόριστη και ασαφέστατατη ιστορία για μια παρανομία, χωρίς κανένα στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

zavi, ξεκίνησες ένα νήμα λέγοντας: "Έχω στοιχεία για μια παρανομία και θέλω κίνητρο "μη ηθικό" για να την καταγγείλω".

 

Μπορείς να ερμηνεύεις όπως θέλεις τη δήλωσή μου,όμως δεν είμαι κάποιος τρελός να πάει να φάει το κεφάλι του προς χάριν της ηθικής.Αν πίστευα ότι θα ήμουν ασφαλής κ ότι πράγματι θα είχε αντίκρυσμα μία καταφορά κατά παντός υπευθύνου,τότε θα ήμουν στη διάθεση του εισαγγελέα.

 

Σου επεσήμανα ότι το "μη ηθικό" κίνητρο που δημοσίως ζητάς δεν συνάδει με το σκοπό λειτουργίας αυτού του φόρουμ.

 

Είναι δουλειά των συντονιστών αυτό που λές.

 

 

Στην απάντηση που έδωσες μετά δεν έκανες αναφορά στο κίνητρο που αναζητάς.

 

Δϊνω τώρα.Παρέχω τα στοιχεία σε κάθε ενδιαφερόμενο αφιλοκερδώς,αρκεί να κινηθεί.Εγώ δεν γουστάρω να κινηθώ,γιατί είμαι Ελληνάρας,γουστάρω μόνο να κράζω κ να κοιτάω.Υπάρχει κανένα πρόβλημα?

 

Χωρίς την αναζήτηση απο μέρους σου του "μη ηθικού" κινήτρου, το νήμα που δημιούργησες δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια εντελώς αόριστη και ασαφέστατατη ιστορία για μια παρανομία, χωρίς κανένα στοιχείο.

 

Κ έτσι θα μείνει για ευνόητους λόγους.Αν θες,στα δίνω εσένα.Το ύφος σου όμως φίλε στο προηγούμενο ποστ σου κάτι άλλο προδίδει,κ να σου πώ την αλήθεια δεν μου άρεσε.Εκτός κ αν έχεις κάποιο άλλο λόγο να σπάζεσαι με την πάρτη μου.Τότε,δήλωσέ το,έτσι ώστε να διαμορφώσουμε κ μία πιό σαφή εικόνα της σκέψης σου.....

 

Μέχρι τότε,ο σκοπός του θρεντ είναι αυτός που εξήγησα σε προηγούμενο ποστ μου.

 

@thomas:φίλε,τα καουμπουλίκια δεν περνάνε σε αυτόν τον τόπο.Αν θεωρείς τον εαυτό σου πιο ικανό,τα στοιχεία είναι επίσης στη διάθεσή σου.Μέχρι τότε επαναλαμβάνω,ο σκοπός του θρεντ είναι αυτός που εξήγησα σε προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να διαβάζουν το θρεντ αυτό κάποιοι πονηροί που κάνουν ή έχουν σκοπό να κάνουν κόλπα παρόμοια - νομίζω achille και έτσι απλά αποκτά νόημα το θρεντ. Νομίζεις το γεγονός ότι μια επικείμενη παρανομία συζητήται δημοσίως, έστω και ανώνυμα, δεν θα τους επηρεάσει?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, αν νομίζετε οτι υπάρχει παρανομία στην ελλάδα επί παρομοίων θεμάτων που δεν έχει γίνει ήδη πενήντα φορές, είστε γελασμένοι ή απλά τυχεροί που δεν τα βρήκατε μπροστά σας.

 

Όλα γίνονται. Ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Κ άλλο λαστίχωμα............

 

Αιγαίο,νησί με ποιοτικό τουρισμό,κληροτεμάχιο 2.800 Μ-Ε Σ-Υ-Ν-Τ-Ε-Τ-Α-Γ-Μ-Ε-Ν-Ε-Σ, 4.037,56 (κ γαμώ τις ακρίβειες ε?) άρτιο κ οικοδομήσιμο!!!!!!!!!!!! ''Νεώτερη καταμέτρηση'' σε κληροτεμάχιο!!!!!χιχιχιχιχι!!!!!!!Ο μηχανικός πού λέτε να βρίσκεται,Νικαράγουα???Ο υποθηκοφύλακας?:lol::lol:

 

Με λίγα λόγια,αγοράζεται η παράβλεψη του ελεγκτή για έλεγχο συμβολαίων........Είναι πολύ απλό τελικά,οπότε thomas εξανεμίζονται κ οι προκαταλήψεις σου........Κ επιβεβαιώνεται δημοσίως κ ο φίλος μου ο howard!

 

Εδώ βέβαια γελάω με περίπτωση πελάτη μου με τίτλο του 1929 ''ήμισυ στρέμμα πλέον ή έλαττον'' που μου έδειχνε 270 τ.μ.........το αντίθετο άκρο δηλαδή.........Τί γίνεται επιτέλους με το κτηματολόγιο,θα το προλάβουμε εν ενεργεία ή θα μας τα λένε τα εγγόνια μας???:lol::lol:

 

Παρένθεση:@GRTOPO:Φίλε να σου κάνω μία ερώτηση.Άκουσα ότι τους μηχανικούς που προκαλούν παράνομη κατάτμηση τους κυνηγάει ο Γραμματέας του Υπουργείου Συγκοινωνιών,κ μάλιστα ΜΟΝΟ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ.Μετά παραγράφεται! Εϊναι αλήθεια ή απίστευτη μούφα?ΕΥχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

zavi

καλή η προσπάθεια να θολώσεις τα νερά

Όμως:

α) Δεν σε ρώτησα για ποιό λόγο ξεκίνησες το νήμα.

β) Δεν σου έδωσα συμβουλές για το τι να κάνεις με τα στοιχεία που έχεις.

 

Επεσήμανα ότι το να ανοίγει ένας μηχανικός ένα θέμα δημόσια, στο οποίο λέει ότι έχει στοιχεία για μια παρανομία, και θα τα δημοσιεύσει κατόπιν ικανοποίησης "μη ηθικού" κινήτρου, είναι αντίθετη στους σκοπούς του φόρουμ. Και κατά τη γνώμη μου είναι και αντιδεοντολογικό.

 

Προφανώς το κατάλαβες και γιαυτό στις επόμενες απαντήσεις σου, δεν ζητάς πλέον το "μη ηθικό" κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.