Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή θερμομόνωσης τοιχοποιίας


phantom

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ερώτηση.

Υπάρχει παλιά μονοκατοικία, βορινή, απόλυτα εκτεθημένη απο 3 μεριές (δίπλα σε χωράφια), στην περιοχή νομού Πέλλας.

Μπήκα στο εξοικωνομώ, και ο μηχανικός μου προτείνει για θερμομώνοση τοιχοποιίας γραφιτουχο EPS 80 (Ρ=16kg/m3).
Είναι σωστή λύση? ή πρέπει να κοιτάξω σε κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι σε κέλυφος. 

Αόριστες ερωτήσεις του τι θεωρούμε σωστό ή λάθος, δεν θα απαντηθούν ποτέ

Είτε εμπιστεύεσαι το μηχανικό σου και κάνεις ό,τι σου πει, είτε τον αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι η πρόταση του Μηχανικού σου κάπου θα στηρίζεται και οχι σε ""εγώ θα έλεγα καλύτερα να βάλεις .... επειδή μου αρέσουν αυτά τα υλικά.." Θα στηρίζεται - φαντάζομαι σε κλιματολογικά στοιχεία της περιοχής- τρόπο δόμησης, Κανονισμούς.- Οπότε εφόσον η πρόταση του καλύπτει το τι σου ζητάνε οι κανονισμοί οι σχετικοί, θέλω να πιστευω ότι θα είναι μια καλή πρόταση.

υγ: Αν τύχει να πετύχεις τώρα και κάποιο βαρύ χιονιά όταν θα είσαι σπίτι σου λίγες μέρες, φόρεσε το μπουφάν σου  :) Δεν θα σε κακολογίσω

Link to comment
Share on other sites

Όντως ήταν πολύ γενική η ερώτηση, αλλά όντας άσχετος υπέθεσα πως θα μπορούσε κάποιος να εκφέρει μια άποψη βασιζόμενος στην περιορισμένη περιγραφή.

 

On 2/2/2023 at 10:51 AM, tetris said:

Προφανώς αναφέρεσαι σε κέλυφος. 

Αόριστες ερωτήσεις του τι θεωρούμε σωστό ή λάθος, δεν θα απαντηθούν ποτέ

Είτε εμπιστεύεσαι το μηχανικό σου και κάνεις ό,τι σου πει, είτε τον αλλάζεις.

Ναι, κέλυφος.

Και στην τελευταία σου πρόταση είναι το ουσιαστικό θέμα που έχω.
Πρέπει να μείνω με αυτόν τον μηχανικό, αλλά η εμπιστοσύνη δεν είναι και τόσο δυνατή λόγο ψεμάτων που έχουν ειπωθεί στο παρελθόν.
Γι αυτό και ρώτησα τόσο γενικά μιας και δεν είχα ούτε εγώ τις υπόλοιπες πληροφορίες.
Αν το παραπάνω υλικό είναι συνηθισμένο σε περιοχές που έχουν απο 0 με -5 μέχρι 35-40 βαθμούς και το οικοδόμημα είναι εκτεθειμένο όπως περιέγραψα παραπάνω... τότε κομπλέ.

 

On 2/2/2023 at 12:07 PM, Arche said:

Φαντάζομαι η πρόταση του Μηχανικού σου κάπου θα στηρίζεται και οχι σε ""εγώ θα έλεγα καλύτερα να βάλεις .... επειδή μου αρέσουν αυτά τα υλικά.." Θα στηρίζεται - φαντάζομαι σε κλιματολογικά στοιχεία της περιοχής- τρόπο δόμησης, Κανονισμούς.- Οπότε εφόσον η πρόταση του καλύπτει το τι σου ζητάνε οι κανονισμοί οι σχετικοί, θέλω να πιστευω ότι θα είναι μια καλή πρόταση.

υγ: Αν τύχει να πετύχεις τώρα και κάποιο βαρύ χιονιά όταν θα είσαι σπίτι σου λίγες μέρες, φόρεσε το μπουφάν σου  :) Δεν θα σε κακολογίσω

Η πρόταση βασιζόταν πρωταρχικός στο πόσα λεφτά θα μείνουν στην τσέπη του και μετά σε κλιματολογικά στοιχεία της περιοχής. :)
Έχω εντοπίσει περιπτώσεις όπου προφορικά να μιλάμε για άλλα υλικά, και στην πράξη μπαίνουν άλλα.
Φυσικά έντυπη προσφορά μετα βίας φτάνει στα χέρια μου, κάτι το οποίο δίνει την ευχέρεια να "αλλάξει" τα πλάνα όπως βολεύει.
Ναι... πρέπει να αλλάξω μηχανικό... αλλά προς το παρών δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, immunity said:

Το θέμα δεν είναι μόνο το υλικό ( υπάρχει και το eps100 +) αλλά τι πάχος θα βάλεις (5εκ, 10εκ, 15εκ, 20εκ?)

Η προσφορά ήταν για 8εκ.

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μηχανολόγος μηχανικός χρειάζεται ώστε κάνοντας μελέτη θερμανσης (εξαρτώνται και τα κουφώματα βεβαίως) για να σου υπολογίσει και απώλειες κτλ, κτλ. Θεσσαλονίκη κι εγώ εξοικονομω και τους έλεγα 15εκ γραφιτούχα eps100(λ= 0,030-καλυτερο- αντί για 0,031) οι περισσότεροι λέγαν ότι υπερβάλλω εκτός από 2 xD και ότι με 7-10εκ θα ήταν αρκετά. αλλά αρκετοί κοιτάνε κιόλας να πιάσεις απλά το R που είναι η δεύτερη κλίμακα επιδότησης (έως 63ευρω το τμ μονωσης). 

 

όσο μεγαλώνει η μονωση (περισσοτερα εκατοστά με ίδιο λ) μεγαλώνει και η εξοικονόμηση ενέργειας (όχι όμως με τον ίδιο ρυθμο) θέρμανση κ ψύξης. εγώ είμαι της άποψης εφόσον μου πληρώνει αρκετό μέρος η επιδότηση + άτοκο δάνειο βάζω κάτι καλύτερο κι ας είναι πιο ακριβό. Υπάρχουν κ τα παθητικά σπίτια που έχουν και 20 εκατοστά μόνωση. 

Το αν ειναι σωστή λύση πρέπει να στο τεκμηριώσει μηχανολόγος με μελέτη θερμανσης έχοντας όλες τις μεταβλητές (κλιματολογικες, κουφωματα, τοιχοποιΐα, θέρμανση, μόνωση, σκίαση).

Αλλά σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση(15εκ θα είναι καλύτερη αλλά και πιο ακριβη, και η 20εκ ειναι καλυτερη απο 15εκ αλλα πιο ακριβη, ιδιο συνεργειο, ιδια υλικα)

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, immunity said:

... και η 20εκ ειναι καλυτερη απο 15εκ αλλα πιο ακριβη, ιδιο συνεργειο, ιδια υλικα)

και 30 εκ, είναι ακόμη καλύτερα

και πάει λέγοντας, και δεν έχει τέλος...

ο μηχανικός που έχει αναλάβει τη μελέτη (ΠΕΑ), είναι ο μόνο αρμόδιος (και υπεύθυνος) για να δώσει τις απαραίτητες εξηγήσεις στον πελάτη. Οτιδήποτε άλλο συζητείται εδώ, είναι άνευ ουσίας 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tetris said:

και 30 εκ, είναι ακόμη καλύτερα

και πάει λέγοντας, και δεν έχει τέλος...

ο μηχανικός που έχει αναλάβει τη μελέτη (ΠΕΑ), είναι ο μόνο αρμόδιος (και υπεύθυνος) για να δώσει τις απαραίτητες εξηγήσεις στον πελάτη. Οτιδήποτε άλλο συζητείται εδώ, είναι άνευ ουσίας 

ναι αυτό θέλω να θίξω γιατί αναφέρει σωστή λύση ή κάτι καλύτερο. το ότι υπάρχει κάτι καλύτερο δεν σημαίνει ότι αυτό που του προτάθηκε είναι λάθος. το να πεις αν υπάρχει κάτι καλύτερο είναι εύκολο xD αλλά το να πεις αν κάτι είναι σωστό χρειάζεται μελέτη και περισσότερα στοιχεία (όπως ανέφερες στο πρώτο σου ποστ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.