Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γέμισμα δαπέδου σε παλιά οικοδομή


 
ata

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω πρπβληματιστεί πολύ με το θέμα της προετοιμασίας/γέμισμα τος του δαπέδου για δημιουργία επιφάνειας για επίστρωση πλακιδίων. 
Προκειται για οικοδομή του 90 που αποπερατώνεται τώρα. Με συναδέλφους πολ. Μηχανικούς που μίλησα μου είπαν ότι τα στατικά προβλέπουν έως 7cm γκρι μπετόν. Εγώ όμως μετά την επίστρωση των σωληνώσεων χρειάζομαι ένα μέσο πάχος 9cm(8-10εκ). 
 

Η ερώτηση μου λοιπον είναι με τι υλικό κάνω τα γεμίσματα; Με τον κλασικό τρόπο; Κάνω περλίτη; Περλίτη και από πάνω τσιμεντοκονία; Έχω ακουστά και για κισηρόδεμα αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες. Σημαντικό είναι ότι στην περιοχή που βρίσκομαι δεν υπάρχει συνεργείο με πρέσα να αναλαμβάνει αυτή τη δουλειά. 
Μιλαω πάντα για εσωτερικούς χώρους. 
Τελος να αναφέρω έναν ακόμα προβληματισμό μου ότι τα εσωτερικά χωρίσματα είναι με γυψοσανίδες και ο σκελετός τους πατάει σε λωρίδες 15cm πλάτους ταιμεντοκονίας η οποία στην πλαϊνή οψη της ειναι άγρια, δηλαδή δεν έχει επίπεδη επιφάνεια   Καμία ιδέα ή κατεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

1. Γκρι(?) μπετόν δεν υπάρχει. Όσο για τα επιτρεπόμενα φορτία επίστρωσης, θα τα δεις στο τεύχος της στατικής μελέτης

2. Το περλιτόδεμα θέλει προσοχή. Αν περάσει υγρασία, θα έχεις πρόβλημα με τα δάπεδα. 

3. Πρώτα τοποθετήθηκε ο σκελετός των διαχωριστικών και μετά θα γίνει το δάπεδο???:shock:

4. Είσαι μηχανικός (μιας και αναφέρεσαι σε συναδέλφους) ή ιδιώτης?

Link to comment
Share on other sites

1. Έγραφα από κινητό και η αυτόματη συμπλήρωση έκανε τα δικά της. Το τεύχος προβλέπει 7cm εγώ χρειάζομαι 9cm για πλήρωση 

2. Το γνωρίζω για αυτό ρωτάω αν αξίζει τον κόπο. θεωρητικά η υγρασία δεν θα κάνει ζημιά σε οποιοδήποτε υποστρωμα;

3. Ναι μπήκαν τα διαχωριστικά και οι γυψοσανίδες και στη συνέχεια θα προχωρήσω στα δάπεδα.

4. διόρθωσα το προφίλ μου

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς είσαι σίγουρος ότι προβλέπει 7 εκ.?. Συνήθως οι παραδοχές αναφέρονται σε φορτία

2. Σε περλιτόδεμα, οι επιπτώσεις της υγρασίας είναι πολύ σοβαρές

3. :shock::shock::shock:  όσο ζω, μαθαίνω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τα 7εκ τα γνωρίζω από τον μηχανικό που το είχε κατασκευάσει τότε. Το πρόβλημα μου είναι ότι το βάρος για 9cm με την παραδοσιακή μέθοδο είναι πολύ μεγάλο και θα ήθελα να το αποφύγω. Υπάρχει άλλη λύση; Ο περλιτης απλά μου ήρθε στο μυαλό γιατί ο πλακατζής το έχει ξαναδουλέψει   Σε άλλο τοπικ εδώ διάβασα και για ελαφρόπετρα αλλά δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει σε δώμα αφρομπετόν ενισχυμένο κιόλας σε αναλογία τσιμέντου εμπλουτισμένο με ίνες και είχα τραγικά αποτελέσματα. Ρωγμές της τάξεως του εκατοστού και πολλά αλλά θέματα. Δυστυχώς επαρχία δεν έχω κάποια άλλη επιλογή γιατί αυτό από όσο ξέρω θέλει πρέσα. 
Ίσως να κοιτάξω να φέρω συνεργείο από πιο μακρυά βεβαια αν αυτή είναι η σωστή επιλογή. Αυτό υποθέτω εννοείς με 3εκ τσιμεντοκονια από πάνω;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ata said:

...Αυτό υποθέτω εννοείς με 3εκ τσιμεντοκονια από πάνω;;

Ναι. Η τσιμεντοκονία είναι απαραίτητη για να δημιουργηθούν οι απαραίτητες επιπεδότητες και ρύσεις

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις εγκλωβιστει σοβαρά στο θέμα των 7 εκ που σου είπαν και δεν το έψαξες μηπως γλιτώσεις κόπο και χρήμα.

Σου είπε προφανώς ο κατασκευαστής ότι αντέχει 7 εκ. Εικαζω πως δεν θα προβληματιστηκε και ιδιαίτερα να σου το πει αυτό.

Δεν μετράμε τις ανοχές και αντοχές με εκατοστά αλλά με φορτία. Βρες τη στατική μελέτη, δες τα φορτία και ρωτά ένα σοβαρό στατικό να του απαντήσει. Μπορεί τα πράγματα να είναι πιο απλά απ όσο νομίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.