Μετάβαση στο περιεχόμενο

3d max Design και κάρτες γραφικών


Recommended Posts

3d max Design και κάρτες γραφικών

Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το πρόγραμμα ιδικά όταν θέλω να κάνω Zoom, καθυστερεί εκνευριστικά το PC. Για το σύστημα μου δεν έχω αμφιβολία διότι είναι αρκετά καλό για το μόνο που αναρτιέμαι είναι η κάρτα γραφικών. Στο site της Autodesk έχει κάποιες πιο επαγγελματικές κάρτες γραφικών από ότι συνήθως έχουν οι Η/Υ. Graphics Hardware Compatibility http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/item?siteID=123112&id=10032262

Μπορεί κάποιος που δουλεύει με το 3d max και ξέρει κάτι παραπάνω να μου εξηγήσει τι να κάνω να πάρω μια τέτοια κάρτα γραφικών ή υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519388

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510008

Link to comment
Share on other sites

χμ....

αν το 3d σου είναι πολλά mb ενδεχομένως να φταίει και η ram...

τι κάρτα γραφικών/ram έχεις ?

μπορεί να είναι και bug του προγράμματος (λιγότερες πιθανότητες...)

 

για δοκίμασε να βάλεις Direct X αντί για Open GL ... ίσως είναι και αυτό ...;)

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα έχεις στο pc;

 

Έχεις εγκαταστήσει τους τελευταίους drivers; Πολλές φορές προβλήματα απόδοσης σε νεότερες εφαρμογές οφείλονται σε παλαιά version οδηγών.

 

Σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση αν πας σε τέτοια κάρτα (Quadro ή FireGL) θα έλεγα να προτίμησεις την nvidia λόγω πιο απροβλημάτιστης λειτουργίας (κυρίως λόγω drivers).

Σημείωσε εδώ πως το συγκεκριμένο μοντέλο Quadro που αναφέρεις στο link δεν είναι κατάλληλο για 3d εφαρμογές. Η δε FireGL είναι κατάλληλη μεν, αλλά είναι μάλλον low end μοντέλο.

 

Οι κάρτες αυτές που ονομάζονται "επαγγελματικές" συνήθως είναι δυσανάλογα ακριβές σε σχέση με την απόδοση τους. Κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα setup με "μη επαγγελματικές" high end κάρτες είναι ταχύτερο στις περισότερες περιπτώσεις, όχι όμως σε όλες (μιλάω για 3d apps, γιατί στα games είναι μίλια μπροστά) και συνήθως με μικρότερο ή στην χειρότερη περίπτωση όμοιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα μου όπως έχω πει δεν έχω αμφιβολία αλλά για την κάρτα γραφικών που είναι on board ATI RADEON HD3300. Έχω 4πύρινο επεξεργαστή, 4 GB RAM μνήμη και οι drivers είναι οι τελευταίοι διαθέσιμοι. Δεν έχω πείρα στο πρόγραμμα αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτή η συμπεριφορά δεν μπορώ να δουλέψω.Εάν πάρω μια άλλη κάρτα γραφικών όχι από τις επαγγελματικές Quadrο και FireGL αλλά μια πιο απλή πια θα προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα μου όπως έχω πει δεν έχω αμφιβολία αλλά για την κάρτα γραφικών που είναι on board ATI RADEON HD3300. Έχω 4πύρινο επεξεργαστή, 4 GB RAM μνήμη και οι drivers είναι οι τελευταίοι διαθέσιμοι. Δεν έχω πείρα στο πρόγραμμα αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτή η συμπεριφορά δεν μπορώ να δουλέψω.Εάν πάρω μια άλλη κάρτα γραφικών όχι από τις επαγγελματικές Quadrο και FireGL αλλά μια πιο απλή πια θα προτείνεται?

 

Η κάρτα σου πράγματι είναι "λίγη" για την δουλειά που θες να κάνεις.

Αν και δεν αναφέρεις budget, θα πρότεινα να κοιτάξεις προς Nvidia GTX275 ή εναλλακτικά (εγώ προτείνω να μην το κάνεις πάντως) Ati Radeon 4870.

Σε περίπτωση που τα χρήματα δεν σε απασχολούν κοίτα για gtx295 ή Radeon 4890 (απέφυγε την 4870 x2).

Ελπίζω μόνο να έχεις σοβαρό τροφοδοτικό στο pc. ;)

 

Y.Γ. Κάτι τελευταίο. Αν δεν έχεις 64bit λειτουργικό σύστημα, θα σε προέτρεπα να λάβεις σοβαρά υπόψη σου να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγάλο είναι το αρχείο που έχεις γιατί αν είναι κανένα τέρας ότι κάρτα και να βάλεις δεν θα δεις μεγάλη διαφορά (επίσης δοκίμασε ανάμεσα σε opengl kai directx όπως έγραψε ο lefakos με επικρατέστερο το opengl). Επίσης στο performance options των windowsxp βάλε στο processor scheduling το backround services. ΑΝ πάντως ασχολείσαι πολύ με 3d modeling στη δουλειά σου μια mainstream Quadrο ή FireGL είναι μονόδρομος. Η διαφορά στην απεικόνιση είναι τεράστια σε μεγάλες αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με 3d αλλά θέλω να ασχοληθώ λόγο δουλειάς. Έχω κάνει κάποιες δουλίτσες με το AutoCAD (CADware) και θέλω να τις δουλέψω λίγο με το 3d max για καλύτερα αποτελέσματα. Βέβαια έχω σκοπό να μάθω και το πρόγραμμα καλά. Στο PC εχω dual boot με Vista 64- bit και ΧP 32-bit αλλά και στα 2 μου κάνει το ίδιο πρόβλημα. Το αρχείο είναι 1,3MB σε dwg και το κάνω import στο 3d max. Σίγουρα η Κάρτα γραφικών κάνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω εάν και με τις GTX 275 η τις RADEON 4890 θα λειτουργούν χωρίς προβλήματα.

 

 

Υπάρχει μια μικρή διάφορα στην απόδοση το έβαλα στο direct3d και έχω λίγο καλυτέρα αποτελέσματα. Έβαλα και μια παλαιότερη έκδοση και τώρα δουλεύει κανονικά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μετά από όλα αυτά θα αγοράσω μια άλλη κάρτα γραφικών σε λίγες ημέρες , θα δω αν θα πάω για 4890 η κάποια GTX.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με 3d αλλά θέλω να ασχοληθώ λόγο δουλειάς. Έχω κάνει κάποιες δουλίτσες με το AutoCAD (CADware) και θέλω να τις δουλέψω λίγο με το 3d max για καλύτερα αποτελέσματα. Βέβαια έχω σκοπό να μάθω και το πρόγραμμα καλά. Στο PC εχω dual boot με Vista 64- bit και ΧP 32-bit αλλά και στα 2 μου κάνει το ίδιο πρόβλημα. Το αρχείο είναι 1,3MB σε dwg και το κάνω import στο 3d max. Σίγουρα η Κάρτα γραφικών κάνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω εάν και με τις GTX 275 η τις RADEON 4890 θα λειτουργούν χωρίς προβλήματα.

 

 

Υπάρχει μια μικρή διάφορα στην απόδοση το έβαλα στο direct3d και έχω λίγο καλυτέρα αποτελέσματα. Έβαλα και μια παλαιότερη έκδοση και τώρα δουλεύει κανονικά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μετά από όλα αυτά θα αγοράσω μια άλλη κάρτα γραφικών σε λίγες ημέρες , θα δω αν θα πάω για 4890 η κάποια GTX.

 

Λογικό να παίζει καλύτερα σε Direct3D, οι Ati σε OpenGL είναι ολίγον τι κουλές (οι drivers φταίνε, το implementation του OpenGL wrapper είναι άθλιο).

Δοκίμασες μήπως να κάνεις μετατροπή του αρχείου με κάποιον convertor αντί να το κάνεις απευθείας import στο max? Η εναλλακτικά, δοκίμασες να το σώσεις σε dxf από το Autocad και να το κάνεις import στο max σε αυτό το format? Δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις, μπορεί το πρόβλημα να μην είναι στο pc, και να λυθεί έτσι.

 

Y.Γ. Για ότι άλλη ειδική -και μή- πληροφορία θες, feel free to pm me. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Geokal δουλεύει σε AutoCAD-CADware είναι προτιμότερο να ακολουθήσει τη μέθοδο που περιγράφεται από Τ-911 στο link:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7211

 

αντι να κάνει διάφορες μετατροπές του dwg αρχείου (βλ. dxf κλπ).

 

Geokal το μέγεθος του αρχείου που περιγράφεις δεν είναι τόσο μεγάλο για να δικαιολογεί τέτοια καθυστέρηση. Παρόλα αυτά θα μπορούσες ίσως να το ελαφρύνεις. Για παράδειγμα, αν σε ενδιαφέρει εξωτερικός φωτορεαλισμός σβήσε ό,τι υπάρχει εντός του κτιρίου. Αυτό θα σε βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.