Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμο-υγρομόνωση


Theanoif

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

κάνοντας μόνωση στην ταράτσα μας, είμαστε στο στάδιο που έχει μπει fibran και κατόπιν αφρό μπετό. Αν αυτές τις μέρες βρέξει, πριν μπει το ασφαλτόπανο, πόσες μέρες θα πρέπει να περιμένω; Δεν θα εγκλωβιστεί όλη η υγρασία μέσα αν το κάνω γρήγορα;;

Ποιά είναι η σωστή τιμή υγρασίας, αν μετρήσω με ειδικό μετρητή;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλή εποχή για υγρομόνωση.

και 20 μέρες ηλιοφάνεια να έχεις χρήσιμες θα είναι. (όχι απλά χωρίς βροχή)

 

Υ.Γ.

επικουρικά, προσωπικά δεν θα επέλεγα σε καμία περίπτωση ασφαλτόπανο, σου συνιστώ να μιλήσεις με τον Μηχανικός εμπιστοσύνης σου.

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν δεν κάνω τώρα υγρό μόνωση, πόσο καιρό μπορεί να μείνει εκτεθειμένο το αφρό μπετό;;

Ποιό άλλο υλικό μπορώ να χρησιμοποιήσω, δεν είναι το πιο διαδεδομένο;;

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 12:21 AM, dib said:

 

Πρακτικά κανουν ολο το χρόνο. Όσες φορες ειμαι μπροστα σε μηχανικους/μονωσαδες λένε πως ολες οι εποχες ειναι κατάλληλες 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Kadmos said:

Πρακτικά κανουν ολο το χρόνο. Όσες φορες ειμαι μπροστα σε μηχανικους/μονωσαδες λένε πως ολες οι εποχες ειναι κατάλληλες 

Ο κουλουράς ποτέ δεν θα σου πει οτι το κουλούρι Θεσσαλονίκης (το σουσαμάτο) είναι χθεσινό.

Θα το καταλάβεις μόνο στη γλώσσα αλλά τότε.. ήδη θα το έχεις αγοράσει! 😜

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dib said:

Ο κουλουράς ποτέ δεν θα σου πει οτι το κουλούρι Θεσσαλονίκης (το σουσαμάτο) είναι χθεσινό.

Θα το καταλάβεις μόνο στη γλώσσα αλλά τότε.. ήδη θα το έχεις αγοράσει! 😜

 

Κάπως έτσι. Βέβαια εγώ δε το έχω με τα λόγια οπότε με νικάνε πάντα πχ "δεν έχει ανάγκη", "δεν παθαινει τιποτα" , "που τα άκουσες αυτά;" . Εχω δει να κολανε ασφαλτοπανο μια μερα μετα τη τσιμετοκονια. Φυσικα μου λεγανε "εισαι ασχετος δε ξερεις", "παρτε τον αυτον απο εδω κτλ". Φυσικα φουσκωσε μετα αλλα ηταν άφαντοι μετα :D

Για αυτο δεν εχω κανει ακομα στο σπιτι μου μονωση γιατι δεν εχω βρει καποιον αξιοπιστο και οσα εχω δει σε δεκαδες συνεργεια σε σπιτια γνωστών/φιλων/γειτονων λογο περιστασεων/δουλειας.

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του θέματός μου, μετά το fibran και το αφρό μπετό, ανοίξαμε τρύπα στην πλάκα (αδιατάρακτη κοπή) πέρασαν την καμινάδα για νέο τζάκι και κατόπιν κλείστηκε με τσιμέντο (να σημειώσω ότι το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου, που είναι δικό μου, είναι υπό κατασκευή). Το ίδιο βράδυ λοιπόν δεν αποφύγαμε την βροχή!!! Έτρεχαν τα νερά από το τσιμέντο που δεν είχε στεγνώσει και δεν κολλάει και με την καμινάδα, στον υπό κατασκευή όροφο. Το επόμενο πρωί είπα στον μονωσά ότι ίσως είναι καλύτερα να το αφήσουμε να στεγνώσει και μετά να εφαρμόσουμε το ασφαλτόπανο. Εκείνος είχε αντίθετη άποψη και μάλιστα είναι τόσο σίγουρος που μου είπε ότι θα μας δώσει γραπτή εγγύηση 10 χρόνων κι έτσι έβαλε το ασφαλτόπανο αμέσως!!!! Τα νερά έσταζαν από το σημείο (η τρύπα του τζακιού είναι κοντά στην υδρορροή, με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται στο σημείο) για τις επόμενες πέντε μέρες!!!! Ελπίζω να μην πήγαν τσάμπα τα χρήματά μας, εγκλωβίζοντας υγρασία στην πλάκα και δημιουργώντας περισσότερα προβλήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Theanoif said:

Σε συνέχεια του θέματός μου, μετά το fibran και το αφρό μπετό, ανοίξαμε τρύπα στην πλάκα (αδιατάρακτη κοπή) πέρασαν την καμινάδα για νέο τζάκι και κατόπιν κλείστηκε με τσιμέντο (να σημειώσω ότι το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου, που είναι δικό μου, είναι υπό κατασκευή). Το ίδιο βράδυ λοιπόν δεν αποφύγαμε την βροχή!!! Έτρεχαν τα νερά από το τσιμέντο που δεν είχε στεγνώσει και δεν κολλάει και με την καμινάδα, στον υπό κατασκευή όροφο. Το επόμενο πρωί είπα στον μονωσά ότι ίσως είναι καλύτερα να το αφήσουμε να στεγνώσει και μετά να εφαρμόσουμε το ασφαλτόπανο. Εκείνος είχε αντίθετη άποψη και μάλιστα είναι τόσο σίγουρος που μου είπε ότι θα μας δώσει γραπτή εγγύηση 10 χρόνων κι έτσι έβαλε το ασφαλτόπανο αμέσως!!!! Τα νερά έσταζαν από το σημείο (η τρύπα του τζακιού είναι κοντά στην υδρορροή, με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται στο σημείο) για τις επόμενες πέντε μέρες!!!! Ελπίζω να μην πήγαν τσάμπα τα χρήματά μας, εγκλωβίζοντας υγρασία στην πλάκα και δημιουργώντας περισσότερα προβλήματα!!!

Βαλε φωτογραφιες να δουμε πως θα ειναι σε 1-2-3 μηνες. Αλλα μη τρελαινεσαι ετσι γινεται στην ελλαδα.

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

μου έχει πει μονωσάς, ο οποίος ασχολείται με μονώσεις, ειδικός άνθρωπος ο οποίος δεν κοίταγε τις μεγάλες ρωγμές που στάζαν στην πλάκα, πήγε σε κάτι σημάδια από φουρκέτες στο δοκάρι και μου έλεγε μεγάλο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Και ψηλή αμοιβή και σε συζήτηση μας αν οι χειμερινοί μήνες είναι καλοί για να γίνουν μονώσεις σε οροφή υπογείου που έσταζε, ότι είναι οι καλύτεροι, τα υλικά που διέρχονται σε βάθος στην ρωγμή έχουν το χαρακτηριστικό ότι "το αγαπάνε το νερό, το θέλουν", τότε "δένουν" πιο καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.