Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

17 ώρες πριν, kotor9 said:

Είναι πολύ καλά μονωμένο και με καλά κουφώματα οπότε να σου πω δεν καίει πολύ. 

1 ώρα πριν, kotor9 said:

Επίσης μην κάνεις το λάθος και πάρεις κάνα ηλεκτρικό θερμαντικό σώμα ή ηλεκτρική σόμπα . Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κλιματιστικό. Η ηλεκτρική σόμπα θα καίει τουλάχιστον το διπλό από ένα καλό κλιματιστικο.

Μπράβο! πολύ σωστές απαντήσεις!  Η μειωμένη κατανάλωση ξεκινά από την μειωμένη ζήτηση. Άρα εφόσον υπάρχει η δυνατότητα θα πρέπει να επενδύουμε στην μόνωση και μεταγενέστερα στην θέρμανση/ψυξη. 

Γι' αυτό και σε ένα παθητικό κτίριο ξηλώνουμε τελείως την θέρμανση και με ένα εννιάρι μπορείς να ζεις με ζεστάνεις και να ψύξεις γύρω στα 100 τετραγωνικά...

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 9:35 ΜΜ, kotor9 said:

Εγώ στη γκαρσονιέρα της μητέρας μου που μεινει μόνη της έχω βάλει ένα daikin Inverter 9αρι και είναι σούπερ. Περιοχή Θεσπρωτίας (γείτονες είμαστε ) δηλ κλιματολογικές συνθήκες παρόμοιες με την Κέρκυρα .

Και μια επιβεβαίωση: σίγουρα το ύψος του σπιτιού σου είναι 4μετρα;;;

3,97 έχω πατάρι με κρεβάτι πάνω!

 

On 6/3/2023 at 9:35 ΜΜ, kotor9 said:

Εγώ στη γκαρσονιέρα της μητέρας μου που μεινει μόνη της έχω βάλει ένα daikin Inverter 9αρι και είναι σούπερ. Περιοχή Θεσπρωτίας (γείτονες είμαστε ) δηλ κλιματολογικές συνθήκες παρόμοιες με την Κέρκυρα .

Και μια επιβεβαίωση: σίγουρα το ύψος του σπιτιού σου είναι 4μετρα;;;

3,97 έχω πατάρι με κρεβάτι πάνω.

 

8 ώρες πριν, alej said:

Να δεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά της σόμπας επιτρέπεται η όδευση της καμινάδας στην οροφή του σπιτιού σου. Εννοώ ως συνολικό μήκος.

 

δεν μπορώ να πάω ποιο ψηλά δεν με αφήνει η πανω να τρυπήσω τον τοίχο της... ενώ αυτή μπορεί να τρυπήσει τον δικό μου για της υδρορροές και τους σωληνες που στέλνουν το πετρελαιου της πάνω...

 

7 ώρες πριν, kotor9 said:

Επίσης μην κάνεις το λάθος και πάρεις κάνα ηλεκτρικό θερμαντικό σώμα ή ηλεκτρική σόμπα . Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κλιματιστικό. Η ηλεκτρική σόμπα θα καίει τουλάχιστον το διπλό από ένα καλό κλιματιστικο.

στο κλιματιστικό θα καταλήξω... τώρα το πρόβλημα μου είναι τι? 9 12 η 18... ρωτάω σε μαγαζιά και γνωστούς ολοι μου λενε διαφορετικά κάνα δυο μου είπαν 12 άλλοι 18 άλλος 9... και ένας μου πέταξε 24ρι που δεν το συζητώ.

 

6 ώρες πριν, jbosdas said:

Μπράβο! πολύ σωστές απαντήσεις!  Η μειωμένη κατανάλωση ξεκινά από την μειωμένη ζήτηση. Άρα εφόσον υπάρχει η δυνατότητα θα πρέπει να επενδύουμε στην μόνωση και μεταγενέστερα στην θέρμανση/ψυξη. 

Γι' αυτό και σε ένα παθητικό κτίριο ξηλώνουμε τελείως την θέρμανση και με ένα εννιάρι μπορείς να ζεις με ζεστάνεις και να ψύξεις γύρω στα 100 τετραγωνικά...

φέτος έβαλα καινούργια αλουμίνια το επόμενο είναι μια θερμοπροσοψη αλλά δεν ξέρω πότε τωρα 💵...

 

ευχαριστώ πολύ παίδες! σε κλιματιστικό inverter θα πάω. νούμερα και τίμιες εταιρίες έχετε να προτείνετε? μην ανέβει πολύ το budget... η γκαρσονιέρα αυτή ήταν ερείπιο μόνο μπετά και την έφτιαξα από την αρχη... με την κοπέλα μου 1/2 χρόνια υπολογίζουμε να κάτσουμε εδώ μετά μάλλον θα την νοικιάσουμε και θα πάμε για κάτι μεγαλύτερο.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. -akis73

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jhal said:

3,97 έχω πατάρι με κρεβάτι πάνω!

 

3,97 έχω πατάρι με κρεβάτι πάνω.

 

δεν μπορώ να πάω ποιο ψηλά δεν με αφήνει η πανω να τρυπήσω τον τοίχο της... ενώ αυτή μπορεί να τρυπήσει τον δικό μου για της υδρορροές και τους σωληνες που στέλνουν το πετρελαιου της πάνω...

 

στο κλιματιστικό θα καταλήξω... τώρα το πρόβλημα μου είναι τι? 9 12 η 18... ρωτάω σε μαγαζιά και γνωστούς ολοι μου λενε διαφορετικά κάνα δυο μου είπαν 12 άλλοι 18 άλλος 9... και ένας μου πέταξε 24ρι που δεν το συζητώ.

 

φέτος έβαλα καινούργια αλουμίνια το επόμενο είναι μια θερμοπροσοψη αλλά δεν ξέρω πότε τωρα 💵...

 

ευχαριστώ πολύ παίδες! σε κλιματιστικό inverter θα πάω. νούμερα και τίμιες εταιρίες έχετε να προτείνετε? μην ανέβει πολύ το budget... η γκαρσονιέρα αυτή ήταν ερείπιο μόνο μπετά και την έφτιαξα από την αρχη... με την κοπέλα μου 1/2 χρόνια υπολογίζουμε να κάτσουμε εδώ μετά μάλλον θα την νοικιάσουμε και θα πάμε για κάτι μεγαλύτερο.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. -akis73

Ε όχι και 18αρι κλιματιστικό. Επειδή είναι αρκετά τα κυβικά ίσως χρειαστεις 12αρι . Εγώ θα πρότεινα τα daikin. Εχω 2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος  . Δεν είναι φθηνά στην αγορά τους αλλά είναι "φθηνά" στη χρήση τους. Δηλ έχουν πολύ καλή απόδοση και ποιότητα . Δίνεις κάτι παραπάνω τώρα αλλά το αποσβένεις σχετικά γρήγορα σε σχέση με ένα χαμηλότερων Στανταρτς. 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις μπακάλικο τρόπο και ο καθένας θα σου πουλήσει ότι εχει. Μηχανικός για να απαντήσει, το προσεγγίζει με δεδομένα που συλλέγει έπειτα από αυτοψία για να κατανοήσει τις απώλειες τον σκιασμό κλπ  Αν επιμένεις στο τυχαιο υπάρχουν κάτι btu υπολογιστές online... το πιο πιθανό, σε 96κμ αμονωτο δώμα στην Κέρκυρα να πας σε 24αρι... 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, jbosdas said:

Ψάχνεις μπακάλικο τρόπο και ο καθένας θα σου πουλήσει ότι εχει. Μηχανικός για να απαντήσει, το προσεγγίζει με δεδομένα που συλλέγει έπειτα από αυτοψία για να κατανοήσει τις απώλειες τον σκιασμό κλπ  Αν επιμένεις στο τυχαιο υπάρχουν κάτι btu υπολογιστές online... το πιο πιθανό, σε 96κμ αμονωτο δώμα στην Κέρκυρα να πας σε 24αρι... 

 

Προφανώς δεν έχετε καθόλου άδικο αλλά προσωπικά δεν εχω γνωρίσει ποτέ κανέναν άνθρωπο να φέρει μηχανικό για να κάνει αυτοψία για την τοποθέτηση ενός κλιματιστικου. Επίσης επειδή ο ενδιαφερόμενος λέει ότι θα κάνει θερμομόνωση σύντομα θεωρώ (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι ένα 24αρι ή ένα 18αρι στο άμεσο μέλλον θα είναι υπερβολικο όταν συντόμως θα θερμομονωθει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε απλά για τοποθέτηση ενός κλιματιστικού, ναι δεν πάει κανένας μηχανικός, δεν έχει κάποιο νόημα. Ούτε όταν αποφασίσει να κάνει την θερμομόνωση. Θα πάει να πάρει κάποια Dow και θα τα κολλήσει ένας μάστορας. Αυτή είναι η γνωστή ελληνική πρακτική. Όλα αυτά όμως αφήνονται στην τύχη.

Αν μιλάμε όμως για μια στοχευμένη ενεργειακή αναβάθμιση ενός χώρου, τότε ο μηχανικός θα πάει, θα κάνει την αποτύπωση, θα δει τις ανάγκες, θα μελετήσει την διαστρωμάτωση των υλικών για να δει αν και εφόσον συμπυκνώνουν με ετήσιο κύκλο σε βάθος τριακονταετίας (υγροθερμική μελέτη με εξειδικευμένα λογισμικά) και βάσει αποτελεσμάτων θα προδιαγραφούν τα υλικά, το κόστος εφαρμογής και τέλος κατά την κατασκευή θα βρίσκεται στο έργο για την σωστή εφαρμογή ώστε να αποφευχθούν αστοχίες ανειδίκευτων εργατών. Θα ζητήσει δηλαδή από έναν εξειδικευμένο επιστήμονα μία τεκμηριωμένη μελέτη – κατασκευή.

 

Screen Shot 2023-03-08 at 14.20.44 PM.png

Screen Shot 2023-03-08 at 14.19.55 PM.png

Screen Shot 2023-03-08 at 14.17.15 PM.png

Screen Shot 2023-03-08 at 14.16.50 PM.png

Screen Shot 2023-03-08 at 14.16.40 PM.png

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 3:44 ΜΜ, jbosdas said:

Μπράβο! πολύ σωστές απαντήσεις!  Η μειωμένη κατανάλωση ξεκινά από την μειωμένη ζήτηση. Άρα εφόσον υπάρχει η δυνατότητα θα πρέπει να επενδύουμε στην μόνωση και μεταγενέστερα στην θέρμανση/ψυξη. 

Γι' αυτό και σε ένα παθητικό κτίριο ξηλώνουμε τελείως την θέρμανση και με ένα εννιάρι μπορείς να ζεις με ζεστάνεις και να ψύξεις γύρω στα 100 τετραγωνικά...

Σε ένα παθητικό κτίριο δεν βάζετε απορροφητήρα στην κουζίνα και το παρουσιάζετε ως innovation μην ανοίξουμε αυτή την κουβέντα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο υπερβολικός ο φίλος ο jbosdas με την αναλυτική μελέτη ώστε να βρει τι κλιματιστικό θέλει ο άνθρωπος. 1 σίγουρο είναι ότι θέλει inverter , νομίζω η τεχνολογία inverter υπάρχει και σαν μάρκα. Και τα Daikin και τα Inverter, τα LG ΕΊΝΑΙ πολύ καλά αρκουδίσια χα χα χα.
1 ακόμα και έκλεισα. Τα 3,97μ ύψος με λέει 1 πράγμα. Το σπίτι είναι παλιό, ή παλιό μαγαζί είναι και έχει γίνει σπίτι, αλλά αν δεν είναι μαγαζί και η άδεια του να έχει βγει τα τελευταία 30 χρόνια το πολύ, είναι πολύ πιθανό να μην έχει μονώσεις και καλά τζάμια θερμομονωτικά, οπότε δείτε τα και αυτά, γιατί παρότι πιστεύω ένα 18 άρι επώνυμη μάρκα inverter σε καλύπτει, ότι ζεσταίνεις και ότι ψύχεις θα το χάνεις εύκολα γιατί πιστεύω δεν έχεις μονώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

@alejΦυσικά και δεν βάζουμε! Ποιο είναι το συμπέρασμα;

Μπαίνουν άνθρακα και γίνεται ανακυκλοφορία αέρα. Πολλές διαχρονικά άστοχες κατασκευαστικές λεπτομέρειες βελτιώνονται. Όπως τα τζάκια, τα επάλληλα και χωνευτά κουφώματα και γενικότερα όλα τα ξετρυπήματα (αποχετεύσεων, ηλεκτρολογικών κλπ). Η αεροστεγανότητα είναι σημαντική παράμετρος σχεδιασμού και ο αερισμός γίνεται ελεγχόμενα με ανάκτηση θέρμανσης, κάτι που μέχρι και σήμερα δεν το μελετάει κανένας και αφήνεται στην τύχη του με τα γνωστά προβλήματα του "αρρώστου κτιρίου" (SBS, IAQ). Προσωπικά, θεωρώ επίτευξη την επίλυση του προβλήματος, ότι τον αέρα του χώρου που ζεσταίναμε με το αντίστοιχο περιβαλλοντολογικό αποτύπωμα και κόστος (πετρέλαιο, ΦΑ, αντλίες, ανανεώσιμες...) σταματάμε να τον πετάμε έξω με έναν μέσο απορροφητήρα των 400κμ/ω (για να μην αναφερθούμε και στις υπόλοιπες απώλειες).

Εξελίσσονται οι πατροπαράδοτες λογικές "κλείσ' τον απορροφητήρα καπνίζει το τζάκι, άνοιξ' την πόρτα για να τραβάει το τζάκι, το πρωί να ανοίγεις τα παράθυρα να αεριστεί το σπίτι, μην ανοίγεις κρυώνω, κλείσε τον απορροφητήρα μυρίζει η τουαλέτα" κλπ τραγελαφικά, και μετατρέπονται με την βοήθεια της επιστήμης σε πεδίο μελέτης που ένας μηχανολόγος είναι δεδομένο ότι μπορεί όχι μόνο να καταλάβει αλλά και να επιλύσει.

Πάντως αν δεν ήθελες να ανοίξεις την κουβέντα, δεν θα την υπέσκαπτες και δη με τέτοια λεκτική χροιά, περιμένοντας να μη απαντήσει κάποιος σε τόσο αποπροσανατολισμένα συμπεράσματα.

Προσωπικά, σεβόμενος το νήμα, το σταματάω εδώ. Αν θες, μεταφερόμαστε.

@Arche  σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι για την εγκατάσταση ενός κλιματιστικού χρειάζεται όλο αυτή η επίλυση. Απλώς αυτή η επίλυση μπορεί να προσεγγίσει επακριβώς το μέγεθος της μονάδας θέρμανσης / ψύξης επιλύοντας ταυτόχρονα πολλά άλλα προβλήματα που θα αναρτήσει σε επόμενη φάση.

Την καλημέρα μου σε όλους!

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.