Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε ολους. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτές οι άδειες πάνε με το νέο καθεστώς όπως λες συνάδελφε. Με το νέο καθεστώς πιστεύω θα πάει ότι πρωτοκολλείται μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ και όχι την ημερομηνία υποβολής της τροπολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλάβει καλά ή λάθος?

1. Οι Η/Χ, τα υπόγεια κλπ θα μπορούν να "τακτοποιηθούν" αν οι άδειές τους έχουν εκδοθεί μέχρι 2/7/09

2. Οι υπόλοιπες διατάξεις (Η/Χ μέχρι 1.80μ, υπόγεια μέχρι +0,08μ κλπ) θα έχουν ισχύ μετά την ψήφιση του νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ερώτησή σου είναι ρητορική, θα προσπαθήσω να προσεγγίσω το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις.

 

Με βάση τις διαδικασίες του ΣτΕ, για να συζητηθεί μία νομοθετική ρύθμιση πρέπει να προσφύγει κάποιος κατά μίας πράξης που θα εκδοθεί με βάση τη συγκεκριμένη ρύθμιση. Από την ανάγνωση του άρθρου 1 της τροπολογίας που αφορά στους ΗΧ, δεν προκύπτει η έκδοση κάποιας πράξης για την "τακτοποίηση" την οποία μπορεί να προσβάλει κάποιος ενδιαφερόμενος. Επομένως, η μόνη περίπτωση να προσφύγει κάποιος κατά του άρθρου 1 είναι η έκδοση οικοδομικής άδειας που θα έχει εκδοθεί με βάση τις νέες ρυθμίσεις για τους ΗΧ. Με αυτή την προϋπόθεση, και με βάση τους χρόνους που λειτουργεί το ΣτΕ, πιστεύω ότι η συζήτηση επί μίας παρόμοιας προσφυγής μπορεί να γίνει σε χρονικό διάστημα 1,5 χρόνου από την ισχύ του νόμου του Υπ. Οικονομικών.

 

Νομίζω ότι πρόσεξες πως χρησιμοποιώ την έκφραση "συζήτηση επί μίας προσφυγής" και όχι οπωσδήποτε "ακύρωση" που χρησιμοποιείς εσύ.

 

Καλημέρα σε όλους

 

Απ' ότι βλέπω αγαπητέ ΜΑΚΑΡ λειτουργείς ως εκπρόσωπος του υπουργείου (παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος). Υπό αυτή σου η ιδιότητα λοιπόν θα μπορούσες να λειτουργήσεις και ως μία "άτυπη" γέφυρα μεταξύ των μελών του φόρουμ και του υπουργείου για θέματα και πέραν των Η/Χ, για όλα τα "καυτά" θέματα που μας απασχολούν και για τα οποία κωφεύει το υπουργείο.

 

Επί του συγκεκριμένου.

Είναι σίγουρο πως το ΣτΕ θα κηρύξει αντισυνταγματική τη ρύθμιση για την "ταχτοποίηση" όπως αυτή επιχειρείται, για τους ακόλουθους λόγους.

Α) Η εξαίρεση από την κατεδάφιση αυξάνει ουσιαστικά το ΣΔ, όπου αυτός έχει εξαντληθεί...

Β) Καταργεί την ισονομία μεταξύ πολιτών (όσοι έχουν πληρώσει ήδη πρόστιμα ή δεν έχουν παρανομήσει...).

(Παρακαλώ συμπληρώστε μόνοι σας τους υπόλοιπους λόγους... τρέχω πολύ σήμερα)

 

Από την απάντησή σου παραπάνω φαίνεται καθαρά εκείνο που έγραψα πριν από μέρες. Δηλαδή η κουτοπονηριά του "Τα παίρνουμε εμείς σήμερα και άσε τους επόμενους να καθαρίσουν όταν καταπέσει η ρύθμιση από το ΣτΕ". Με άλλα λόγια ΚΑΙ μαζεύουμε τα φράγκα ΚΑΙ έχουμε έτοιμο ένα πρόβλημα για τους επόμενους (λαμβάνοντας υπόψη τις δημοσκοπήσεις...).

Του παραπάνω κουτοπόνηρου (επαναλαμβάνω) "σχεδιασμού" διαφεύγει μία λεπτομέρεια, τι θα γίνει με τον κόσμο (ιδιοκτήτες και μηχανικούς) που θα εμπλακούν στην υπόθεση και τους φόβους όλων μας όπως αυτοί έχουν εκτεθεί μέχρι τώρα?

 

Τα υπόλοιπα αργότερα όταν έχω χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Periklis, δεν είμαι και τόσο σίγουρος για τον αν θα φτάσει κάτι στο ΣτΕ, όπως δεν έφτασε και το 1983, επί Τρίτση, όπου θα μπορούσε να φθάσει για τους ίδιους ακριβώς λόγους.

 

Από την άλλη έχω την αίσθηση πως η ισχύς του νόμου, για τις διατάξεις τις άλλες πλην των τακτοποιήσεων, θα είναι μετά από διάστημα κάποιων μηνών από της ψήφισης.

Οπότε δεν θα υπάρχει λόγος προσβολής.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω ότι κάτι αντίστοιχο έγινε το 2004 με το νόμο της Βάσως για την "προσωρινή" [sic] ηλεκτροδότηση αυθαιρέτων.

 

Και τότε είχαμε περίπου τις ίδιες καταστάσεις... αυτο-κάρφωμα παρανομούντων και πολλούς που έλεγαν ότι ο νόμος θα ακυρωθεί απο το ΣτΕ...

 

Τελικά δεν έγινε απολύτως τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλάβει καλά ή λάθος?

1. Οι Η/Χ, τα υπόγεια κλπ θα μπορούν να "τακτοποιηθούν" αν οι άδειές τους έχουν εκδοθεί μέχρι 2/7/09

2. Οι υπόλοιπες διατάξεις (Η/Χ μέχρι 1.80μ, υπόγεια μέχρι +0,08μ κλπ) θα έχουν ισχύ μετά την ψήφιση του νόμο.

 

Έτσι έχω καταλάβει και εγώ διαβάζοντας την τροπολογία.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω αγαπητέ ΜΑΚΑΡ λειτουργείς ως εκπρόσωπος του υπουργείου (παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος). Υπό αυτή σου η ιδιότητα λοιπόν θα μπορούσες να λειτουργήσεις και ως μία "άτυπη" γέφυρα μεταξύ των μελών του φόρουμ και του υπουργείου για θέματα και πέραν των Η/Χ, για όλα τα "καυτά" θέματα που μας απασχολούν και για τα οποία κωφεύει το υπουργείο.

 

Διαπιστώνω ότι από τη στιγμή που διατύπωσα διαφορετική άποψη από τη δική σου, επειδή διαβάζω τα κείμενα ίσως διαφορετικά από ότι εσύ, προσπαθείς να μειώσεις τις απόψεις μου με χαρακτηρισμούς που βολεύουν την άποψή σου.

 

Την πρώτη φορά δεν αντέδρασα, με τη σκέψη ότι δεν υπάρχει λόγος να αρχίσει μια αντιπαλότητα όταν έχουμε μπροστά μας ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως το συγκεκριμένο.

 

Φαίνεται, όμως, ότι την ανοχή αυτή την εκλαμβάνεις ως αδυναμία, συνεχίζεις αυτή την απαράδεκτη τακτική και νομίζω ότι αρχίζει να χοντραίνει το πράγμα. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με την ειρωνεία και τα υπονοούμενα που θεωρείς ότι ενισχύουν τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σου. Όλοι οι υπόλοιποι που συμμετέχουν σ' αυτό το θέμα διατυπώνουν με επιχειρήματα και κυρίως με αξιοπρέπεια τις απόψεις τους και έτσι θα συνεχίσω να συζητώ (όπως ακριβώς κάνω τους 3 μήνες που συμμετέχω στο forum).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.