Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

συνάδελφοι να πω κι εγώ την απορία μου.

σε μια βδομάδα παίρνω την έγκριση αρχαιλογίας και καταθέτω νέο φάκελο τον οποίο τον έχω ετοιμάσει με Η/Χ 20% και βάθος μεγαλύτερο του 1,80.

Μπορώ να τον καταθέσω ή πρέπει να αλλάξω την μελέτη και να τους κάνω 15%?

ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί - θα με βοηθήσει ιδίαίτερα διότι έχω μπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με το νέο νόμο

Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής εφαρµόζονται για τα κτίρια, των οποίων οι

αιτήσεις για έκδοση οικοδοµικής άδειας κατατίθενται µετά την ισχύ του παρόντος

νόµου

 

Ο νόμος νομίζω ισχύει όταν θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ.

Γι' αυτό τρέξε να καταθέσεις

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να μάθουμε πότε θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ? Για προσωπικό θέμα έκανε και 1 χρόνο από τότε που πέρασε. Εδώ δεν θα το πιέσουν λογικά?

 

Ξέρει κανείς έστω που μπορούμε να μάθουμε? Από ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Οι διοικητικές πράξεις, που υποχρεωτικά δημοσιεύονται σε ΦΕΚ για να ισχύσουν, καταχωρούνται στο αντίστοιχο τεύχος το πολύ σε 7-10 μέρες από την πρωτοκόλλησή τους στο ΕΤ. Το συγκεκριμένο ΦΕΚ κυκλοφορεί, συνήθως, 5 ημέρες αργότερα περίπου αλλά η διοικητική πράξη ισχύει από την ημερομηνία του τεύχους. Από το site του ΕΤ http://www.et.gr μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος την πορεία δημοσίευσης μίας διοικητικής πράξης, αν γνωρίζει, βέβαια, τον αρ. πρωτοκόλλου.

 

Οι νόμοι πρέπει να δημοσιεύονται σε ΦΕΚ το αργότερο σε ένα μήνα μετά την ψήφισή τους από τη Βουλή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ισχύς του νόμου από πότε θα είναι???? στο νομοσχέδιο αναφέρει πως η εφαρμογή των μέτρων ξεκινάει από την "ισχύ του παρόντος νόμου" εάν η ισχύς του νόμου γίνει από "τη δημοσίευση στο ΦΕΚ" και έστω ότι αυτή γίνει μετά από 10 μέρες, τότε τί θα γίνει με όσες άδειες κατατεθούν μεταξύ 2-12/7?? δέν μπορούν να υποβάλλουν αίτηση για "νομιμοποίηση" αλλά μπορούν να έχουν Η/Χ > 2,5Χ1,8???? Μπάχαλο ρεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

mdk απότι διάβασα κάπου η ισχύς του νόμου θα ξεκινάει από τις 2/7/2009.

 

Πρόχειρα μέτρα οπου επιβραβέβουν για μια ακόμη φορά το μότο

"κάντο εσύ παράνομο και όλο και κάτι θα βγει για να το νομιμοποιήσεις"

 

Σχετικά πάντως με το να προτρέψω κόσμο να προχωρήσει στην

"τακτοποίηση" του θέματος, θα περίμενα να δώ και την απόφαση του

Συμβουλίου της Επικρατείας. Θα έχει πολύ γέλιο η ενδεχόμενη ακύρωση του

νόμου, ενώ θα έχουν προχωρήσει ιδιοκτήτες σε δήλωση στην πολεοδόμια.

 

Απόσο διάβασα στο κείμενο του ΥΠΕΧΩΔΕ, αναφέρει πως

"Η αμοιβή του τυχόν συμπράττοντος μηχανικού κλπ"

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη λέξη "τυχόν" στην παραπάνω φράση?

Επίσης να θέσω και ένα ερώτημα για το θέμα της στατικής επάρκειας της κατασκευής

από την προσθήκη της τοιχοποιίας για το κλείσιμο του ημιυπαιθρίου. Περιμένω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω θα κάνουν κάποια πρόβλεψη για τις αιτήσεις σε αρχαιολογία πρό 2/7.

 

Το "τυχόν" ειναι η κλασσική χαζομαρίτσα που εννοεί οτι "δεν χρειάζεται μηχανικός μωρέ να σου φτιάξει το φάκελο, μπορείς και μόνος σου να κάνεις αποτύπωση και ότι άλλο χρειάζεται και να γλυτώσεις έτσι και το 200αράκι." αυτά από επίσημα χείλη που σε κάθε άλλη χώρα του κόσμου θα έλεγαν "προτείνουμε στους πολίτες να απευθυνθούν σε μηχανικό για την ορθότητα της σύνταξης του αιτήματός τους" αλλά εδώ το πρόβλημα είναι μην μας πει κανείς οτι πληρώνουν παραπάνω λεφτά.

 

για να μην παρεξηγηθώ, δεν πρόκειται εγώ προσωπικά να κάνω ούτε μια τετοια δουλειά και πιστεύω πως δεν πρέπει και κανένας συνάδελφος να ασχοληθεί με τόσο υποτιμητική εργασία.

 

by the way, τους είδατε το πρωι στο mega που βρίζαν τους μηχανικούς και λέγαν "το ΤΕΕ σφυρίζει αδιάφορα...ΕΜΕΊΣ τα κάναμεεεεε? ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ δεν τα έκαναν αυτά, ποιοί τα έκαναν ΕΕΕΕΕΕ?" και αφήναν και σποντίτσες, ο αντιπρόσωπος των ιδιοκτητών (αυτοί που αγοράσαν αυθαίρετο εν γνώση τους δηλαδή) έλεγε, "κανονικά το κόστος έπρεπε να το αναλάβουν οι κατασκευαστές και οι μηχανικοί, αλλά δεν θα τα πληρώσουν ποτέ"

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 2

Στην παράγραφο 1 ορίζεται ότι οι υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης επιβατικών

αυτοκινήτων προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

Στην παράγραφο 2 ορίζεται ότι η οροφή των υπογείων δεν μπορεί να υπερβαίνει

το 0,80μ από την οριστική στάθμη του εδάφους.

Στην ίδια παράγραφο ορίζεται ότι οι υπέργειοι στεγασμένοι ανοικτοί όμως χώροι

στάθμευσης δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης.

Στην παράγραφο 3 ορίζεται ότι τα προαναφερόμενα ισχύουν και για τις

προσθήκες.

Στην παράγραφο 4 ορίζεται ότι οι διατάξεις των παρ. 1, 2, 3 εφαρμόζονται για τα

κτίρια των οποίων οι αιτήσεις έκδοσης οικ. άδειας κατατίθενται μετά την ισχύ του νόμου.

Αφού είναι σαφέστατο γιατί γράφει ο καθένας ότι θέλει ? Αναρωτιέμαι αν άδικα το ανέβασε στο φόρουμ ο avgoust αφού τελικά δεν το διαβάζουν οι περισσότεροι ...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.