Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραλαβή τοπογραφικού για όμορο οικόπεδο από το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε πως μπορω να παραλάβω το τοπογραφικό διαγραμμα ενός συμβολαίου που αφορά ομορο οικόπεδο απο την ιδιοκτησία του πελάτη μου.

Έχω έρθει σε συνεννοηση με ιδιοκτήτες ομορων για να γίνει μια δίορθωση της οποίας θελω να συντάξω το ΔΓΜ και σε κάποια ομορα οικοπεδα δεν βρισκουμε τοπογραφικά και θελω να κανω μια προσπάθεια να τα ψαξουμε από το γραφείο του κτηματολογίου

Μου είπαν απο το κτηματολόγιο ότι κανω ηλεκτρονικά αιτηση στο ktimatologio.gr την οποία απορρίπτουν και μετά πάω απο εκεί

Δεν μπορώ να βρω την αιτηση στην πλατφόρμα που πρεπει να κάνω και την οποία θα απορρίψουν μετά αλλα ουτε κι αυτοί ξερουν να μου δειξουν

Αν καποιος συναδελφος το έχει κανει θα ήταν χρησιμη η βοήθεια του.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια αίτηση μάλλον, οπότε ίσως γίνεται με γενική αίτηση. Τα υποθηκοφυλακεία πάντως δεν διατηρούσαν ποτέ αντίγραφα τοπογραφικών, οπότε μάλλον δεν θα το βρείτε εκεί, ούτε στο κτηματολόγιο. 

Τα τοπογραφικά συμβολαίων θα τα βρείτε στο αρχείο του εκάστοτε συμβολαιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να χρησιμοποιήσεις το διάγραμμα του όμορου σε διόρθωση γεωμ. στοιχείων?

Απλώς αποτυπώνεις την υφιστάμενη κατάσταση και τη συγκρίνεις με αυτή του Κτηματολογίου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.