Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


serol

Recommended Posts

1 hour ago, serol said:

 Με ιδιωτικό συμφωνητικό... Έχει ανατεθεί σε δικηγόρο.   Ευχαριστώ για τα σχόλια 

Οι προκαταβολές αυτές των ιδιωτικών συμφωνητικών επιστρέφονται χωρίς πρόβλημα ...και δε νομίζω να ρισκάρει κάποιος μια τέτοια αγωγή και να μπλέξει το πράγμα περαιτέρω...

Link to comment
Share on other sites

To κτίριο είναι φτιαγμένο με ΓΟΚ/73 και με τους όρους δόμησης της εποχής εκείνης.

Αν οι όροι δόμησης της εποχής που είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει, έλεγαν ότι ο ΣΔ είναι η επιτρεπόμενη κάλυψη επί τον αριθμό των ορόφων, τότε ότι και να αφήσεις πίσω από την ΟΓ άχτιστο, είναι μετρημένο στον ΣΔ.

Μάλιστα το γεγονός ότι ο μηχανικός της σύστασης το αναφέρει στο υπόμνημα, εννοεί αυτό.

Δηλαδή ότι κατασκευάζει λιγότερο μεν αλλά χρεώνεται στο ΣΔ μέχρι την ΟΓ.

Επίσης δεν έχουμε δει πολεοδομική κάτοψη, που πιθανόν να ξεκαθαρίζει εκεί.

Αρα σωστά δηλώνει 99 τμ, αφού αυτά χρεώνονται στον ΣΔ και πολύ σωστά αναφέρει την διαφορά επί της πραγματικότητας. 

Τώρα αν τα τμ δεν φτάνουν στον υποψήφιο αγοραστή είναι άλλο θέμα. 

Αν όλα αυτά γράφονται στην σύσταση και στον πίνακα και στην κάτοψη της πολεοδομίας προφανώς δεν υπάρχει παρανομία και σωστά δόθηκε η βεβαίωση, εφ΄ όσον αυτά αναφέρονται σε αυτή και στα σχόλια της τεχνικής έκθεσης.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, BAS said:

To κτίριο είναι φτιαγμένο με ΓΟΚ/73 και με τους όρους δόμησης της εποχής εκείνης.

Αν οι όροι δόμησης της εποχής που είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει, έλεγαν ότι ο ΣΔ είναι η επιτρεπόμενη κάλυψη επί τον αριθμό των ορόφων, τότε ότι και να αφήσεις πίσω από την ΟΓ άχτιστο, είναι μετρημένο στον ΣΔ.

Μάλιστα το γεγονός ότι ο μηχανικός της σύστασης το αναφέρει στο υπόμνημα, εννοεί αυτό.

Δηλαδή ότι κατασκευάζει λιγότερο μεν αλλά χρεώνεται στο ΣΔ μέχρι την ΟΓ.

Επίσης δεν έχουμε δει πολεοδομική κάτοψη, που πιθανόν να ξεκαθαρίζει εκεί.

Αρα σωστά δηλώνει 99 τμ, αφού αυτά χρεώνονται στον ΣΔ και πολύ σωστά αναφέρει την διαφορά επί της πραγματικότητας. 

Τώρα αν τα τμ δεν φτάνουν στον υποψήφιο αγοραστή είναι άλλο θέμα. 

Αν όλα αυτά γράφονται στην σύσταση και στον πίνακα και στην κάτοψη της πολεοδομίας προφανώς δεν υπάρχει παρανομία και σωστά δόθηκε η βεβαίωση, εφ΄ όσον αυτά αναφέρονται σε αυτή και στα σχόλια της τεχνικής έκθεσης.

 

Ολα τα σχόλια ήταν πολύ βοηθητικά πραγματικά. Πιστεύω θα είναι χρήσιμα και για άλλους γιατί όσον αφορά εμένα έχω πάρει τις αποφάσεις μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.